Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mayıs '07

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
359
 

Gezsek mi, gezmesek mi?

Gezsek mi, gezmesek mi?
 

Bülent ECEVİT’in başbakanlığı sırasında hükümetin yeterince gezi düzenlemediği gerekçesi ile medya tarafından birçok kez eleştirildi. Bazı bölgelere üst düzeyde geziler düzenlenerek var olan ilişkilerin geliştirilmesi ve yeni ilişkiler kurulması için mutlaka bu gezilerin yapılması gerektiği savunuldu.

O dönem kimilerine göre büyük tasarrufun yapıldığı dönem olarak bilinirken, kimilerine göre dış ticaretimiz açısından büyük kayıpların yaşandığı bir dönem olarak bilinir. Bunun elbette bir çok nedeni vardı. Bülent ECEVİT’in sağlık durumunun iyi olmaması, başbakanlık düzeyinde gezilerin daha az olmasına sebep olarak gösterebiliriz.

2002’den bu yana tam dört yıl geçti ve hükümet değişti. Hükümetin başında bu kez genç yaşı ile dikkatleri üzerine çeken Sayın Erdoğan geldi. Erdoğan döneminde tablo yüz seksen derece değişti. Geziler için ayrılan kaynağının tamamının kullanıldığı bir dönem yaşadık, yaşıyoruz. Erdoğan’ı bir hafta içerisinde birkaç ülkede görme ihtimaliniz çok fazla. Gerek başbakanlık düzeyinde gerekse diğer bakanlıklar düzeyinde müthiş bir trafik izliyoruz.

Eleştiriler yeniden başladı. Bu gezilerin çok ciddi bir gider kalemi oluşturulduğunu geziler için ayrılan kaynağın yetmediği için yeniden kaynak aktarımı yapıldığını vb. nedenlerle hükümete eleştiriler başladı.

Peki bu geziler neyi değiştirdi? Bir de ona bakalım. İnsanlarımız 2002 öncesinde müthiş bir ithalat artışı izlerken, bunun karşısında ihracatımız bir türlü istenen seviyeye gelmedi. Hükümet bu açığı çeşitli yollarla kapatmaya çalışıyordu. Bu anlamda özellikle turizm alanında yapılan çalışmalar dikkat çekici. Ülkemize gelen turist sayısını artırmak için Avrupa ve Amerika ülkelerinde tanıtım çalışmalarına girildi. Ülkemizin turizmde o sezon ciddi bir ivme yaşadığı söylenebilir.

Ya 2002 sonrası? Hükümetin değişmesi ile ülkemizin yıllık ihracat hedefi 75 Milyar $ olarak belirlendi. Geziler bu hedef çerçevesinde programlandı. Öncelikle ülkemizin dış ticaretinin yalnızca %10luk bir kısmını kapsayan komşularla ticaretin artırılması için üst düzeyde geziler düzenlenmeye başlandı. Artan ithalata karşı ülkedeki üretim gücünü harekete geçirerek ihracatı artırmak hedeflendi. Kamu yatırımlarından yetirince verim alınamadığı gerekçesi ile büyümenin özel sektör kanalıyla gerçekleşmesi gerektiği ortaya atıldı. Bu amaçla özel sektöre çeşitli teşvikler ve imkanlar verildi. Ve 2002 de 45 Milyar $ civarında olan ihracatımız bugün 80 Milyar $’ı gördü.

Yapılan gezilerle gelişen ilişkiler ticarete, turizme ve paraya yansımaya başladı. Siz ne dersiniz, gezelim mi?

Saygılarımla

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 24
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 454
Kayıt tarihi
: 15.03.07
 
 

1982 Bayburt doğumluyum. Bilgisayar Programcılığı Mezunuyum. Konya'da yaşıyorum ve şu anda özel bir ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster