Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Şubat '20

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
32
 

Gıda Ambalajı Ayrıntıları

Geçtiğimiz günlerde tesadüfen dikkatimi çeken bir ayrıntıyı bu hafta köşemizde ağırlayacak olmaktan mutluyum. Ayrıntı kelimesi ne kadar önemsiz gibi dursa da biliyoruz ki en önemli sonuçlar o minik ayrıntılardan doğar. Bilelim. “ Ah ne demek istiyorsun yine özgecim?”  Diyorum ki ayrıntıların bize öğreteceği çok şey var… Bakalım bu hafta neler olmuş?

Malum kış mevsiminde içimizi ısıtacak gıdalara yöneliyoruz. Tahin- pekmez, bal vb. gıdalar gibi. Pekmez satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini birkaç yıl önce bu köşede sizlerle paylaşmıştım. Kontrollü bir sıcaklıkla üretimin gerçekleşmesi gerektiğini ve ayrıntıları bildiğinizi düşünüyorum, okumadıysak eğer önceki yazılarımdan bulup keyifle okuyabilirsiniz. İşte bu hafta karşılaştığım güzel ayrıntılar pekmez ambalajıyla ilgili. Sektörümüzde ambalaj oldukça önemli bir kavram, bir gıdayı istediğiniz kadar özenle ve koşullara uygun üretin eğer ki ambalajı kaliteli ve ona uygun şekilde seçilmediyse bilin ki o gıda sıkıntı çıkarır, tüketiciye ulaşana kadar ya da ulaştıktan sonra başınıza iş getirir. Bu sebepten dolayı ambalaj seçimi üretimin önemli bir parçası olarak kabul ediliyor. Bildiğiniz gibi ambalajlar cam, kağıt, plastik vb. şekilde materyallerden oluşuyor. Pekmez üretiminde cam veya plastik ambalaj söz konusu. Dikkatimi çeken pekmezin ambalajı cam. Gelelim o müthiş ayrıntılara:

  1. Cam ambalajın üzerindeki etikette görme sorunu yaşayan vatandaşlarımız için “ Braille Alfabesi” ile kabartma bulunuyor. Yani tüketici bu kabartma harfler ile o ambalajın pekmeze ait olduğunu öğrenebiliyor. Bu küçük ayrıntının yüreği çok geniş değil mi?
  2. Ambalajın üzerinde karekod bulunuyor. Bu artık günümüz teknolojisinde tüm ambalajların üzerinde bulunması gereken bir şey aslında. Bu karekod ifadesi sayesinde ürünle ilgili her türlü bilgiye telefonlarınız aracılığıyla kolayca ulaşabiliyorsunuz. Yani üretici diyor ki: “ Bizde her şey şeffaf. “
  3. Bir diğer ayrıntı ise üretimde uyulan standartlar. Üretici firma siz tüketiciler için belli standartlara uymak zorunda. Bunlardan bazıları, ISO 22.000 veISO 9001 standartları. Bu yazılı kurallar sayesinde üretim kusursuz bir şekilde işlenmeye çalışılıyor. Etiket üzerinde bu standartların belirtilmesi de sizlerin güvenini kazanmak için oldukça önemli.  Bu standartlar sayesinde kimse kafasına göre hareket edemiyor, her şey belirli düzen içerisinde.
  4. Gelelim bu önemli konulardan sonra benim dikkat ettiğim başka bir ayrıntıya: “ Görsellik ve zerafet. “  Yahu pekmez ambalajının nasıl bir zerafeti olabilir canım? “ deme. Üretici, üzerinde beyaz çiçekler olan sevimli bir kırmızı kağıdı şişe kapağı üzerine geçirip etrafını iple bağlamış. Pek de süslüyüz…

Üretim zorlu bir yolculuk, ambalajın bile ne kadar ayrıntısı var kısaca okudunuz.

“Bizlere bir gıda ambalajının nasıl olması gerektiğini gösteren bu üreticiye, siz tüketiciler ve okuyucularım adına teşekkür ederim.”

Tüm üreticilerimize örnek olması dileğiyle…

                                                                                                                                   Sağlıkla Kalın!

Not: “ Tüketiciye değer veren, saygın bir üretici.”

Gıda Yüksek Mühendisi

Nermin Özge BİLGE

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 277
Toplam yorum
: 41
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 314
Kayıt tarihi
: 20.02.15
 
 

Gıda Yüksek Mühendisi  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster