Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Mayıs '17

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
38
 

Gıda Ar-Ge Proje Pazarında neler oldu? 2017

Gıda Ar-Ge Proje Pazarında neler oldu? 2017
 

Gıda Ar-Ge Proje Pazarında neler oldu? 2017


Her yıl farklı proje fikirleriyle büyük bir heyecanla katıldığım, gıda sektöründe yer alan insanların fikirlerinin ve yeni ürün, ihracat düşüncelerinin paylaşıldığı  V.Uluslararası Gıda Ar- Ge Proje Pazarını güzel bir şekilde tamamladık. Benim için gelenekselleşmiş durumda bu organizasyon, önümüzdeki sene için gün sayıyorum diyebilirim. Çıkarımlarım çok fazla, bazen bir cümle hayatınızın tamamını etkileyebilir. Alanında uzman olan kişilerin konuşmalarından cümleler seçtim,  bunları sizlerle paylaşmak ve sizlere oradaymışsınız hissini vermek beni mutlu eder.

Programa ekranların sempatik ve başarılı sunucusu Oylum Talu ile başladık. Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Rıza Seyyar ile açılış konuşmaları başlamış oldu. Tam neşemiz yerine geldi her şey çok güzel derken birden ekranda o eşsiz türk yemekleri belirmez mi? Herkeste bir acıkma bir gurultu. Şaka şaka, ama sahiden “ Ne oluyor ?” demiştir herkes içinden. Sıradaki konuşmacı  ünlü şef ve işletmeci  Maksut Aşkar. Maksut Bey bizlere neolokal kavramından bahsetti ve sunumundaki görseller herkesin oldukça ilgisini çekti diyebilirim. Geleneği olmayanın geleceği olmaz. ” diyerek bir giriş yaptı ve neolokal lezzetler de bunu ifade ediyor. “ Sahip çıkmalıyız yemek kültürümüze. “ diyor. Bu kadar net…  Maksut Bey sahneden ayrılınca sıradaki konuşmacılar yerlerini alıyor. Yaşar Üniversitesi Ar- Ge Uygulama Merkezi Koordinatörü  Selçuk Karaata, Siemens Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Ersoy,  Yaşar Holding Bilgi Sistemleri Başkan Yardımcısı Sinan Gerçek bizlere Endüstri 4.0 hakkında birçok bilgi verdi. Uzun zamandır dinlemek istediğim bu konuyu o sektörün önde gelenlerinden duymak güzeldi. Endüstri 4.0 hakkında bilgi vermek isterdim ama sayfalar ister, belki bir gün özel olarak ona yer ayırabilirim. Bir sonraki konuşmacı Yemek Sepeti Kurucu üyesi Timuçin Bilgör. Timuçin bey bizlere daha önce duymadığımız bilgileri aktardı. Bunu yaparken oldukça sempatik ve neşeliydi, hem öğrendik hem eğlendik. Sıra geldi akademik kadroya, farklı ülkelerden üniversite hocalarının konuşmacı olarak gelmesi de heyecanın en son doruk noktasıydı. Bilgi paylaştıkça çoğalır ve bir kitaptan okumak bile heyecan verirken bir de direk onu yüz yüze dinlemek? Tabi ki çok güzel. İspanya Vallaloid University, Washington State University, KMIL ( Tayland) , Valencia Politeknik University, Reading University ( İngiltere) gibi okullardan aramıza katılan değerli hocalarımıza gıda sektöründe yeşil teknoloji uygulamaları, yaşam döngüsü ve sürdürülebilirlik, yenilikçi ambalaj çalışmaları konusunda verdikleri bilgiler için teşekkürlerimi sunuyorum. Genel sonuç,  “ Atmayın, dönüştürün, kullanın! “

Bilim ve ihracatı buluşturan , bu sentezi sağlayarak gelişmemize yardımcı olan Ege İhracatçı Birlikleri’ne, Gıda Ar-GE Proje Pazarı etkinliğinde emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.

Sağlıkla Kalın!

Not:   “Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir. “   Mustafa Kemal ATATÜRK

  Gıda Mühendisi – Nermin Özge BİLGE

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 350
Toplam yorum
: 44
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 306
Kayıt tarihi
: 20.02.15
 
 

Gıda Yüksek Mühendisi  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster