Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Şubat '09

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
949
 

Gıda güvenliği araştırması

Gıda güvenliği araştırması
 

GIDA GÜVENLİĞİ, geleceğin teminatı (ÇOCUKLAR) için önemli. Kendinizi değilse onları düşünün.


Bu yazı(1), Milliyet Blog'ta da yayınlanan, "Beslenme"(2) ve "Endüstriyel Beslenme"(3) başlıklı iki yazımdan sonra, konu ile ilgili bir araştırmadan da söz etmek istiyorum:

"GIDA GÜVENLİĞİ BİLGİ DÜZEYİ ARAŞTIRMASI"

Gıda Güvenliği Bilgi Düzeyi Araştırması’na göre; gıda denince ilk akla gelen sağlık sorunları arasında gıda zehirlenmesi, kanser ve hormonlar bulunuyor.

Türk halkı bir ürünü alırken önce kendisinin ve ailesinin sağlığını, güvenilir oluşunu ve tazeliğini göz önünde bulunduruyor.

Ürün satın almada ambalajının sağlamlığı, satılan yerin koşulları ve son kullanma tarihi çok önemli.

Topluma “gıda güvenliği” kavramını benimsetmek üzere kurulan Gıda Güvenliği Derneği, Türk Halkı’nın gıda güvenliği konusundaki bilinç düzeyini saptamak, gıda güvenliği ve alışverişleri ile ilgili tercihlerini belirlemek üzere GfK Türkiye işbirliği ile Gıda Güvenliği Bilgi Düzeyi Araştırma’sını yaptı. Araştırma Türk Halkı’nın gıda güvenliği konusundaki görüşlerinin yanı sıra, Avrupa Birliği ülkelerinde yaşayanlarla ortak / farklı düşündüğü noktaları da tespit etti.

Araştırma sonuçlarına göre; Türk tüketicisi kendisine potansiyel risk olarak; çevre kirliliğini (yüzde 88), trafik kazasında yaralanmayı (yüzde 87) ve gıdalar yoluyla sağlıklarının bozulma olasılığını (yüzde 86) görüyor. Avrupa Birliği vatandaşları ise, tıpkı Türk Halkı gibi düşünerek, çevre kirliliği (yüzde 61), trafik kazası (yüzde 51) ve gıdalar yoluyla sağlıklarının bozulmasını (yüzde 40) öncelikli risk kalemleri arasına alıyor.

Gıda Diyince Akla Gıda Zehirlenmesi Geliyor
Araştırmaya göre, Türk Halkı’na gıda diyince aklınıza ilk gelen sağlık sorunları nedir sorusu sorulduğunda gıda zehirlenmeleri (yüzde 38), kanser (yüzde 27) ve hormonlar / katkı maddeleri (yüzde 16) başta geliyor. Avrupa Birliği vatandaşlarına gıda ile ilgili sağlık sorunu olarak aklınıza ne geliyor diye sorulduğunda ise ilk sırayı yine Türk vatandaşları ile benzerlik göstererek gıda zehirlenmesi (yüzde 16) alıyor. Daha sonra ise kimyasallar (yüzde 14) ve obezite (yüzde 13) geliyor.

Gıda ile ilgili akla gelen sağlık sorunları yaş kırılımına göre incelendiğinde, yaş ilerledikçe kanser korkusunun da arttığı gözlemleniyor. Gıdaların kanser yapma riskinden endişe duyanların oranı 25 – 34 yaş grubunda yüzde 20 iken, 35 – 44 yaş grubunda yüzde 27’ye, 45 – 54 yaş grubunda ise yüzde 32’ye çıkıyor.

Bir Ürün Satın Alırken Öncelikle Ailemizin Sağlığı Ön Planda
Türk Halkı’na bir gıda ürünü alırken etkilendiği faktörler sorulduğunda ise; kendisinin ve ailesinin sağlığı (yüzde 89), güvenilir oluşu (yüzde 78) ve görünümü / tazeliği (yüzde 74) ön planda geliyor.

Gıda Güvenliğinde Son On Yılda Geriledik
Gıda Güvenliği Derneği tarafından yaptırılan araştırmaya göre; katılımcıların yüzde 52’si Türkiye’nin gıda güvenliğinde son on yılda gerilediğini, yüzde 38’i geliştiğini, yüzde 7’si ise bir değişiklik olmadığını düşünüyor. Sosyo-ekonomik düzey azaldıkça, Türkiye’de gıda güvenliğinin geliştiğini düşünenlerin oranı da azalıyor. Aynı şekilde yaş arttıkça Türkiye’nin gıda güvenliği konusunda gerilediğini düşünenler artıyor. 18 – 24 yaş grubunun yüzde 40’ı gıda güvenliği konusunda geriye gittiğimizi düşünürken bu oran, 55 – 64 yaş grubunda yüzde 64’e çıkıyor.

Avrupa Birliği vatandaşlarının yüzde 38’i ise Avrupa Birliği ülkelerinde gıda güvenliği kavramının son on yılda geliştiğini, yüzde 29’u aynı kaldığını, yüzde 28’i ise daha kötüye gittiğini düşünüyor.

Endişemiz Hileli Gıdalar
Türk Halkı’nın gıdalarla ilgili endişe duyduğu konuların başında yüzde 82’lik oranla çeşitli hileler ve aldatmalar yer alıyor. Daha sonra sırasıyla sağlıksız üretim koşulları (yüzde 81), meyve, sebze ve tahıllardaki tarımsal ilaç kalıntıları (yüzde 80) geliyor.

Avrupa Birliği vatandaşları ise en fazla meyve, sebze ve tahıllardaki ilaç kalıntıları (yüzde 63) ve kuş gribi gibi yeni virüsler (yüzde 62) geliyor.

Yerli Üretime ve Yasal Otoritelere Güveniyoruz
Gıda Güvenliği Derneği’nin araştırmasına göre, Türk Halkı’nın yüzde 66’sı ülkemizde üretilen gıdaları ithal edilen gıdalardan daha güvenli buluyor.

Aynı araştırmanın sonuçları, Türk Halkı’nın çoğunluğunun gıda güvenliği konusunda otoritelere güvendiğini ortaya koydu. Araştırmaya göre Türk Halkı’nın;

Yüzde 67’si gıda ile ilgili birçok kural ve düzenleme olduğunu
Yüzde 59’u ülkemizde yasal otoritelerin gıda riskleri ile ilgili kararlar alırken güncel bilimsel kanıtları dikkate aldığını
Yüzde 54’ü ülkemizde yasal otoritelerin gıda ile ilgili riskler hakkında kamuoyunu oldukça iyi bilgilendirdiğini
Yüzde 53’ü ise ülkemizde yasal otoritelerin vatandaşın sağlığına yönelik tehlike öngördüğünde çok hızlı harekete geçtiğini söylüyor.

“Gıda Ürünlerinin Ambalajları Üzerinde Daha Çok Bilgi Olsun”
Araştırmaya göre; Türk Halkı’nın yüzde 96’sı gıda ürünlerinin ambalajları üzerinde daha çok bilgi olmasını istiyor.
Ayrıca, Türk Halkı gıda alışverişleri esnasında özellikle, ambalajın sağlam olup olmadığına, yiyecek maddelerinin satıldığı yerin koşullarına ve gıda ürünlerinin son kullanma tarihlerine dikkat ediyor.

Hipermarketlerden Alışverişe Alıştık

Gıda Güvenliği Derneği tarafından yaptırılan araştırmaya göre yıllardır süre gelen hiper/süpermarket – semt pazarı / bakkalı savaşını hipermarketler kazandı. Araştırmaya katılanların büyük çoğunluğu (yüzde 80) alışverişlerini hiper / süpermarketten yapıyor. Bunu yüzde 62 ile pazar, yüzde 48 ile semt marketi izliyor. Bakkaldan alışveriş yapanların oranı ise yüzde 34’te kalıyor.

Kaynak: turk.internet.com, 03 Eylül 2008
_________________________
(1) http://www.onverita.com/blogs/mental/besinler-ve-beslenme

(2) Murat SEVGİ, "BESLENME", 02 | ŞUBAT | 2009 (İLK: 17 | EKİM | 2008)
http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=159931

(3) Murat SEVGİ, "ENDÜSTRİYEL BESLENME", 02 | ŞUBAT | 2009 (İLK: 28 | EKİM | 2008)
http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=159938

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 369
Toplam yorum
: 214
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 1072
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

1969 doğumlu. Tasarımcı, endüstriyel otomasyon sistemleri için yazılım geliştiriyor. Yüksek öğren..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster