Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Nisan '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2473
 

Gıda mühendisliği ve istihdam sorunu

Gıda mühendisliği ve istihdam sorunu
 

Temel amacı insanların sağlıklı bir şekilde beslenmesi olan Gıda Mühendisliği; bilimsel bilgiler ve mühendislik bilgileri aracılığıyla gıdaların daha güvenilir bir şekilde üretilmesini, hazırlanmasını, paketlenmesini, dağıtılmasını ve gıdalardan en uygun şekilde yararlanılmasını sağlayan bir mühendislik dalıdır. Tüm bu sürecin sağlıklı bir şekilde hayata geçirilmesinin en önemli yolu, bu alan ile ilgili olarak gerekli denetimlerin yerinde ve zamanında yapılmasıdır. Bu gibi denetimler amacına uygun bir şekilde ve uygun zamanlarda yapılmalıdır ki, hastalıklara karşı gereken önlemler alınmış olsun.

Gelişmiş ülkelerde hastalıklara karşı mücadele etmede kullanılan en önemli yöntem, önleyici sağlık tedbirleridir. Önleyici sağlık tedbirlerinin başında ise gıda denetimi gelmektedir. Ülkemizde ise gerekli gıda denetimi yapılmadığından hazır gıdalar tüketilmekte ve düzensiz bir beslenme ortaya çıkmaktadır. Denetimsiz bir şekilde üretilip tüketilen gıda ürünleri, başta kanser olmak üzere birçok hastalığın sebebi olmaktadır. Örneğin, şeker tüketiminin artmasıyla birlikte diyabet hastalığı artmakta ve düzensiz beslenme ile birlikte aşırı tüketilen hazır gıdalar sonucu obezite sayısı gittikçe artmaktadır.  

5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nun 2. maddesinin 1. fıkrası şöyle der: “Bu Kanun, gıda, gıda ile temas eden madde ve malzeme ile yemlerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarını, bitki koruma ürünü ve veteriner tıbbî ürün kalıntıları ile diğer kalıntılar ve bulaşanların kontrollerini, salgın veya bulaşıcı hayvan hastalıkları, bitki ve bitkisel ürünlerdeki zararlı organizmalar ile mücadeleyi, çiftlik ve deney hayvanları ile ev ve süs hayvanlarının refahını, zootekni konularını, veteriner sağlık ve bitki koruma ürünlerini, veteriner ve bitki sağlığı hizmetlerini, canlı hayvan ve ürünlerin ülkeye giriş ve çıkış işlemlerini ve bu konulara ilişkin resmî kontrolleri ve yaptırımları kapsar.”

Bu kanun gereğince, ülkemizde gıda üretimi yapan işletmelerin denetimi 5996 sayılı kanun ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Yapılan bu denetimler, insan hayatına yapmış olduğu etki neticesinde ciddi bir konumda kendisine yer bulmaktadır. Bu denetimlerin sağlıklı olması ise bu alanda kendisini yetiştirmiş denetmenlerin yeterli ölçüde istihdam edilmesine bağlıdır. Lakin Gıda Mühendisliği mezunu olan Tekin Aydın isimli arkadaşımızın beni bu konuda uyarması ile aslında bu durumun böyle olmadığı gerçeğine şahit oldum.

Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Gıda Mühendisleri Odası’nın yapmış olduğu yazılı açıklamada şu ifadelere yer verilmektedir: “500.000 gıda üretim/satış noktasının denetimi 4600 kişi ile yapılmaya çalışılmakta; bu kişilerin de sadece % 25‘i Gıda Mühendislerinden oluşmaktadır. Bakanlık bünyesinde eğitimi gıda ile ilgili olmayan pek çok kişi gıda denetçisi yapılmaktadır. Köyde hizmet vermek amacıyla özel olarak istihdam edilen kişiler gıda denetçisi açığını kapatmak için köyden uzaklaştırılmakta ve aslında gıda denetçilerinin yapması gereken görevleri üstlenmek zorunda bırakılmaktadırlar. Bu koşullarda; kamuda yeterli gıda mühendisi istihdamı sağlanmadığı için gıda denetimleri yetersiz yapılmakta ve gıda güvenliği sağlanamamaktadır.”

İstihdam konusunda sorunlar yaşayan gıda mühendislerinin diplomaları, maalesef ki 300 ile 500 TL’ye kiralanıyormuş. Bu şekilde ciddi sorunlar yaşayan gıda mühendisleri mezunlarını temsilen Tekin Aydın tek isteğini şu cümlelerle ifade etmektedir: “Gıda mühendisleri bu haksız durumdan kurtulsun istiyoruz. Gıda mühendislerinin emekleri boşa gitmesin istiyoruz. Yaklaşık olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda 8200 ziraat mühendisi, 3053 veteriner, 702 gıda mühendisi çalışmaktadır. Aradaki bu uçurumu hep beraber dile getirelim. Fazla bir şey değil, sadece hakkımız olan alımın yapılmasını istiyoruz. Ve diyoruz ki, artık Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda gıda mühendisi de çalışmalıdır.”

Bizler de, bu toplumda yaşayan bir birey olarak gıda mühendislerinin bu sorununa kayıtsız kalmayıp bu durumu bilen basın-yayın kuruluşlarının, sivil toplum kuruluşlarının, ilgili meslek odalarının, halkımızın ve nihayetinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bu çağrıya sessiz kalmamalarını umut ediyoruz. Bu şekilde ciddi boyutlara ulaşan bu sorun, gerekli düzenlemeler yapılarak en kısa sürede bir çözüme kavuşturulmalıdır ki, hem insan sağlığını ilgilendiren bu konudaki problemler ortadan kalkmış olsun, hem de gıda mühendisliği bölümü mezunları hak ettiği istihdam koşullarına sahip olabilsin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 102
Toplam yorum
: 27
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 1377
Kayıt tarihi
: 24.06.11
 
 

Çukurova Üniversitesi Maliye Bölümü mezunuyum. 8 Nisan 1987 doğumluyum ve Adana'da Seyhan ilçesin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster