Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ocak '07

 
Kategori
Beslenme
Okunma Sayısı
10155
 

Gıdanın zekaya etkisi

Gıdanın zekaya etkisi
 

Beslenme ile zihinsel gelişim arasında doğrudan ilişki bulunduğunu , her iki kavramın da birbirini tamamlayan unsurlar olduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Yapılan araştırmalarda da, anne sütü, soya fasulyesi ve balık yağı gibi gıdalardabulunan omega yağlarının çocuklardaki matematiksel zekayı geliştirdiği biliniyor.

Belleğinizden şikayetçiyseniz elma suyu faydalı gelecektir.Bebek ve çocuklar kadar yaşlıların da alması gereken besin değerlerindenbiride elma suyudur.Elma ürünlerinin beyin işlevlerini, özellikle de bellekle ilgili olanlarını canlandırıcı ve arttırıcı gücü olduğu bulunmuştur.

Hayvansal gıdalar zeka faliyetlerini arttırır.Bilhassa proteinlerin zekaya etkisi 0-4 yaş arasındadır.Beyin ve sinir hücreleri bu arada gelişir.

Hafıza ve zeka için Bvitamini çok büyük önem taşıyor.Bvitamini öğrenme, hafıza gücü ve bilinçsel performansta artış sağlarken, beyni strese karşı korur ve zihinsel sağlığıda olumlu etkiler.

En iyi kaynağı kırmızı et olan demir yetersizliğinde , zihinsel işlevlerde zayıflama gelişir.İyotlu tuz tüketerek aldığımız iyot insanın zekasının beyin fonksiyonlarında çok gereklidir.

Cevizde omega3ve omega6 bulunmakta zeka gelişimini etkilemektedir.Ayrıca ceviz Evitamini açısından zengindir.

Kan şekerinin iniş ve çıkışları baş ağrısı, konsantrasyon güçlüğü, uyku bozukluğu, stres hali gibi pek çok belirti vermektedir.Kan şekerinin belirli seviyede olması , öğrenme ve anımsamayıda içine alacak bir çok beyin fonksiyonu ve davranışı etkiler.Sabah kahvaltısı yapılmadığında kan şekeri en alt düzeyde kalır.Vücut yorgun ve verimsiz olur.

Kahvaltının özellikle büyüme dönemindeki çocuklar ile gençlerin günlük enerji gereksinimine katkısının yanında, okul başarısı üzerinede olumlu etkisi olduğu biliniyor.

Amerika'da yapılan zeka üzerine araştırmalar yüksek oranda mineraller içeren armutun beyin aktivitelerini güçlendirdiğini gösteriyor.

Tavuk, keklik, hindi gibi kümes hayvanları beynin ihtiyacı olan dopalin ve noradrenalin hormonu üretimini tetikliyor.

Kereviz içeriğinde bulunan phthalides adlı madde sinir sistemini kuvvetlendirip beyin aktivitelerini hızlandırıyor.

Susam tohumu sinir sistemi ve beyin üzerindeki olumlu etkileri olduğu biliniyor.

Zeka için demir eksikliği vücutta olmamalı.Demir balık ve kımızı ette bulunur.

Zekaya etkili olan bir çok faktör vardır. Bedensel zeka, sosyal zeka, içsel zeka , Doğacı zeka olarak 4 ETKİLEYİCİ FAKTÖR VARDIR.Gıdanın etkisi çok önem taşımaktadır.Yemek yaparken zeka açan besinleri eklememiz etkili olacaktır.Çorbaya süt katmak, tatlıya ceviz ilave etmek, eti daha fazla kullanmak gibi etkileyici besinleri ilave edersek, gelişme çağındaki çocuklarınız ve sizler yararlanmış olursunuz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

merhaba benim 6 yaşında bir oglum var.18 kg çok iştahsız bir çocuk.iştahını açmak için neler yapabilirim.yada biraz kilo alması için.çok yemek seçiyor ve zorla yiyor.hiç acıktığını daha görmedim.yardımcı olursanız sevinirim

muammer ocak 
 01.02.2009 15:45
Cevap :
merhaba 6 yaş erkek çocuğunun ideal boy aralıı 104cm-127cm arasıdır,ideal kilosu 4,8-26,8kg arasındadır.Oğlunuun kilosu ideal gözüküyor. Ancak günlük alması gereken kalori kilo başına 100 kaloridir,çünk büyüme çağındadır.Yani 1800 kalori alabilecek beslenme sağlamalıdır.bu kaloi 7-8 yaşlarında 69-78 kaloriye düşecektir. iştahsızlığını önleek için yemekten iki saat evvel abur cubur yemesini engelleyin,sıvı alımını azatın,yemeği kalabalıkta yiyerek zekli hale getirebilirsiniz,zorlamayın,yemeği savaş haline getirmeyin,üyüme çağında olduğu için eğlenerek yemek yiyecek ortam oluşturun.Öğün atlandığında sorun haline getirmeyin. teşekkürler  23.03.2009 23:27
 

1215 kez görüntülenmiş yazınız..ve hıç yorum yok...nedenini ben söyliyim..Beslenmenin önemini yurttaş biliyor,önemli olan hangi bütcelerle beslenebileceğimizi vurgulamış ve yazmış olsanız,ayrıca beslenme yetersizliğimizin ülke kalkınmasında olumsuz etkilerı olduğu ve sorumluları bizleri yönetenlerde demiş olsanız tahmin ediyorum yorumlar çoğalırdı..selam

Mehmet Önkibar 
 07.08.2007 18:13
Cevap :
Cevabınız için teşekkür ederim.  08.08.2007 19:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 189
Toplam mesaj
: 66
Ort. okunma sayısı
: 4003
Kayıt tarihi
: 17.07.06
 
 

      Üniversiteyi Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde Fizik öğretmenliği bölümünden..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster