Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mart '07

 
Kategori
Dostluk
Okunma Sayısı
872
 

Gidenlerin ardında

Gidenlerin ardında
 

Sona eren bir dostluğun ardından bakakalır insan. Orhan Veli’nin dediği gibi, “baka kalırım giden geminin ardın dan, atamam kendimi denize dünya güzel”. İşte anlamadan bizi terkeden dostumuz meçhule giden bir gemi gibidir. Siz limanda el sallar ken karşılık aldınızmı bilemezsiniz. Oysa bir dostluğu yitirmek kocaman bir hayat’a elveda demektir. Birde sonsuz bir paylaşımla üretken bir dostluk sa yaşadığınız, limanda kalkan gemi daha bir hüzün verir size. Sallanan eller hüzüne sallanır. Bir kısacık açıklama bekleme hakkınız sonsuza değin sizinle kalır. ortaklaşa kurulan düşler yarım kalmıştır. Ortak çıkılan yolda yalnızlık dostunuz dur artık. Oysa yola çıkarken elmanın bir yarısı dosta sunulmuştu, şimdi bir yarısı dostun da bir yarısı sende iki yarım elma bir tam elma etmeden kaldı elinde. Asla tek ve tam bir elma olamayacaktır belkide.

İnsan son kalkan gemiye bindiğinde limanda sallan eller bakmalı, ne kadar çok el varsa o kadar hayata dokunmuşsunuz demektir. Sallanan eller sevgiye sallanıyorsa eğer hayatı başardınız demektir. Tabiki gözlerinde dökülen yaşlar sevgiyle olmalı dostlarının. Eğer sahte gülüşlerde , sahte hüzünlerde ise sizin son yolculuğundaki liman da kalanlarınız, birde dalmışlarsa hesaplara, timsah gözyaşları ve sırıtan dişleri görüyorsanız; hayatta çok şey kazanmış gibi görünseniz bile kaybettiğiniz kocaman bir yaşama elveda demektesiniz.

Oysa liman da sallanan eller yürekleri ile dokunmalı yüreğinize, evlerine döndükleri vakit yüreklerinde sizin sıcacık bir gülüşünüz kalmalı. Yoksa yaşadığımız yaşamın ne anlamı olabilir ki?

Asl olan dostluk ta, son yolculuk ta bile sevgi dolu bir bakış ta, dost gülücüklü insanların sıcağını yanına alabilmektir. Geriye kalan hayatta yalansız ve riyasız bir düş bırakmalısınız yüreklerde. Ne kadar yalansız dost iseniz o kadar yalansız dostlarınız kalır limanda.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

gitmiş midir ki? Dost bilip demirlenen limandan, sessizce kopup gitmek mümkün müdür ki? Bence, bir zaman gelip gidildi sanılsa bile, birlikte çıkılan yoldaki ayak izleri iki yarım elmaya, hep yol olacaktır yaşam boyunca. Birlikte düş kurabilmek kolay değildir ve bu kadar kolay da vaz geçilemez diye düşünürüm. Sevgilerimle.

Asi Rüzgar 
 21.05.2008 12:55
Cevap :
yüremizde kalan her dostun izi yaşamımızda bizi ayakta tutan temel değerimizdir. sevgiler.  22.05.2008 8:39
 

Duygularınızın güzelliği beni çok içlendirdi.Ne acıdır bir çift gülen gözün yokluğu, etrafında yada sana elini uzatan dostunun olmayışı en zoruda ağlarken gülmek dost acısıyla .her daim her limanda bir çift gülen gözle el sallayan sıcacık ellerin olması dileğiyle sevgiler elinize sağlık

sibel balci 
 08.04.2007 0:29
Cevap :
gidenlerin ardın bakmalı her insan ki kalanların değerini bileb,ilsin. sevgiler.  09.04.2007 8:33
 

Yazınız çok hoş, dostluk ve insan ilişkilerinin hepsinie ilğilimin fazlalığından okumadan edemedim..Dostluklar dan bize kalan sallanan sevgi dolu eller ,sevgiyle bir gülüş ,dileğim böyle şeyleri arar hale gelmeden,aslında çok kişinin içinde yatan bu sıcaklığı cesaret edip çıkarması.güven ve emek vermemekten dolayı özelm duyuyoruz dostluklara. Hoşçakalın.

Nuray Yetkin 
 26.03.2007 23:16
Cevap :
içten katkınıza dostça selamlar. sevgiler.  27.03.2007 15:48
 

Birçok gidenin herbiri memnun ki yerinden, pekçok seneler geçti dönen yok seferinden... Rıhtımda kalanlar bu seyahatten elemli, günlerce siyah ufka bakar gözleri nemli... Belki o yüzden sıcak bir el sallayış yoktur. Acaba Beyatlı sadece ölüm yolculuğunu mu kasdetmiştir? Neden küskün bu yazınız? Üzüldüm...

Lale Beşe 
 22.03.2007 7:55
Cevap :
sevgili lale ben küskün duygularla yazmadım. sadece bir dostun selamsız sedasız gidişini irdeledim . hayata hep mutlu gözlerle bakan biri olarak kendi adıma mutsuzluklarım pek yoktur. ama hayatın birde gerçekleri var. çok seneler geçti dönen yok geriye... bu kadar içten bir yoruma en içten sevgilerimi sunuyorum.  22.03.2007 11:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 383
Toplam mesaj
: 116
Ort. okunma sayısı
: 2666
Kayıt tarihi
: 01.07.06
 
 

Ziraat mühendisi ve iktisatçıyım. yatırım danışmanlığı ve kişisel gelişim konularında  Simurg Con..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster