Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Kasım '08

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
368
 

Giderek yabancılaşmak

Giderek yabancılaşmak
 

Toplumsal alanda kendi kültürünün ürünü olan faaliyetlerden koparak, çeşitli kültürlerin ürününü ve onun getirdikleri ürünleri kendi içinde dayatarak; sosyal, psikolojik açıdan farklı bir düzenin serüvenine kapılarak tıpkı bir akıntı gibi gidebildiği yere sürüklenerek, içine düştüğü aciz durumun farkında olmadan kendi kültürünün diğer alt kültürlerle bütünleştirerek bir sentez oluşturduğunu zan eden insanoğlunu aslında yok olup giden kendisi olmuştur.

Kendi faaliyetlerinin sonunda ortaya çıkardığı ürünleri, ilişkileri, kuruluşları başkasının egemenliğine bırakıldığında insanlar arası diyaloglarda giderek yabancılaştığını ve onların üstündeki güçlerin kendi egemenliklerini kurarak güçlere dönüştürmesi, insanları kendi egemenliklerin altına alması giderek toplumsal alanda bu egemenliklere keyfi ve kendiliğinde boyun eğmesi toplusal ilişkilerin ya olumsuzlaştırır yâda kendi içine alarak yok eder.

Toplumsal alanlarda insanların dinsel ve idealist düşünce aracılığı ile yabancılaştırıldığı somut gerçeklerle ortaya çıkmaktadır. Özelliklerini ve ihtiyaçlarının iki ayrı alanda gördükleri manevi ve diğer dünyanın güçlerinin oluşturduğu baskı ve şiddet manevi dünya güçleri, yabancı güçler haline gelerek karşımıza çıkmaktadır.

Diğer taraftan içimizdeki Avrupalaşma sürecide bunu etkisini giderek daha da artmaktadır. Avrupa’nın teknik, bilimsel alanda gelişirken; kendi içinde aldığı toplumları öyle içten ve olumsuz bir süreçle beraber yıkıcı davranışı sergileyerek yok etmeye kadar götürmüştür. Bunu bilincinde olmamıza rağmen Avrupa topluluğun teknik ve bilimsel ilerlemeleri almamız gerekirken, tam tersi durumu irdeleyip Avrupa modasını kendi içimizde yansıtarak olumsuz özdeşim kurarak, kendi toplumumuzun değer, değer yargıları da giderek yoz bir toplum haline geliyor.

Toplumsal temeller kendi kültürünün gelişmesiyle olur. Toplumsal süreçte gelenek, göreneklerinden ödün verilmeden, bilimsel alanda küreselleşen dünyada daha rasyonel davranıp gelişmeliyiz. Modaya uyarak değil. Kültürler ne kadar yozlaşırsa topluluklarda o kadar yabancılaşır. Gazete sütunlarda ki haberler yozlaşan kültürün birer örneğini teşkil etmektedirler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 67
Toplam yorum
: 31
Toplam mesaj
: 21
Ort. okunma sayısı
: 1059
Kayıt tarihi
: 13.09.08
 
 

Anadolu üviversitesi menzunuyum. Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak  İzmirde faliyetime devam..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster