Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Nisan '13

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
325
 

Gır pidesi ayran, gızlar bana hayran

Gır pidesi ayran, gızlar bana hayran
 

 

Başlık “gır pidesi ayran, gızlar bana hayran” olunca bazı erkeklerin tipi n'olursa olsun, sadece bu kafada yaşadığını görüyorum. Garizma var gızzzımm garizma.
Üstteki satırlar yazmak istediğim fakat son günlerdeki tembelliğimden bir türlü yazamadağım bir konu.
 
Konum her memleket evladının olduğu gibi benim de “ayran” ve tabii ki, Millileşmiş Ayran. 
 
Şuraya da ne fotoğrafı koysam bi türlü bilemedim.
 
Sazan balığı mı, Şovmen Beyaz'mı? Ayran mı?
(En sonunda sazanda karar kıldım. Acaba nedennnn?)
 
Bütün köşe yazarları, facebook, twitter, gazete blogları, ve şahsi bloglarda yayık ayranı, yayıldı. Bi ton insanı dumur edecek sorun varken, Milli Ayran bizi köpürttü durdu.
Sorunlardan tek tek bahsedecek değilim. Gazete okuyan herkes kendi fikrine göre bunları yorumluyor.
 
Milli ayran meselesinde, her şeyin Beyaz'ın geçen haftaki Sertab Erener'in klibiyle dalga geçmesiyle başladı. İnternette izlemeyen kalmamıştır herhalde.
 
Ya, bırak bu işleri, Devlet Su işleriiii.
Ek kartını iptal ettim. En yakın arkadaşım şimdi bir apaçiiiii.
 
Klipte Beyaz, cızgılı picamasını ayağına geçirmiş, sevgilisinden ayrıldıktan sonra, hatunun yanında yapamadıklarını yapıyor. Kah kulağını kaşıyor, kah kafasını, kah ayağını, kah osuruyor. Sonra maç izlemek için arkadaşlarını çağırıyor. Kaşkolları boyunlarına geçirip, hoplaya zıplaya, böğüre böğüre maç izliyorlar. Haliyle acıkıyorlar.
 
Kır pidesi söylüyor, yanında da bidon ayran. Elemanlar pideyi teslim aldıktan sonra, yumuluyorlar anında. Bidonları kafaya dikip ayranı içiyorlar.
 
Klasik aşk şarkıları kliplerinde, adam sevgilisinden ayrıldıktan sonra bu öküzlükleri yapmaz, muhtemelemen deniz kenarına gider, bir kayanın üzerine tüneyip, kimseye göstermeden ağlar, artistik artistik kumsalda dolaşır. Diğer sahnelerde ise beraber gidilen yerlere, mekânlara gider, -flash back- şimdi mazi olmuş siyah beyaz görüntülerde; kah şakalaşırken, el ele koşarken, telefonla konuşurken falan gibi sahneler aklına gelir, mutsuzluğu iyice dibe vurur. Adamımız bu durumda ya bir meyhaneye gider, ya da bakkala gidip gazeteye 70'lik sardırarak evde deli divane gibi içer, içerrrdiii.
 
Beyaz'ın Sertab'ı tiye aldığı klibi eminim herkes gibi başbakan da izledi. 11 yıldan beri sabitlediği sazanlığımızı bildiğinden, kır pidesinin yanında ayran içen öküzlerden yola çıkarak, “yahuuu ben ayranı milli içkimiz diye bir gazlayayım. Zaten gıcığım rakıya, biraya... "Geçen sene de İstiklal'de gördüm, ne biçim çekiyordu "bunlar." -”Bunlar” benim söylemim değil. Her fırsatta ayrımcı olmadığını iddia eden Başbakan, karşı taraftaki herkes için, 'bunlar şöyledir, bunlar böyledir' diye bahsediyor. Hattı zatında anında içkiyi men etmiştim burada. Beyaz'ın klibinden yola çıkarak ayran mevzuuna da el atayım: Bak Beyaz efendi adam, efendi efendi yavuklusundan ayrıldıktan sonra ayran içiyor. Bizim sazanlar -hepimiz- (bırakırlar bütün sorunları, 15 gün ayrana odaklanırlar. Ohh misss!)"
 
Çok şükürrr hayırlara da vesile olmuş bu ayran mevzuu. Türkiye Geleneksel Alkollü İçki Üreticileri Derneği'nce (GİSDER) Türk rakısının Avrupa ve tüm dünya ülkelerinde de Türk içeceği olarak tescil edilmesi yönünde çalışma başlatılmış. GİSDER’in iki yıldır yürüttüğü çalışmalar kapsamında ilk olarak Türk Patent Enstitüsü’ne (TPE) ‘Türk Rakısı’ olarak tescil yaptırmışlar. Ardından TPE aracılığıyla Avrupa ve dolayısıyla tüm dünyada Türk rakısının ‘Türkiye’nin milli içkisi’ olarak tescili için girişimde bulunulmuş. Türkiye’de tescilin ‘Türk rakısı’ olarak GİSDER tarafından yaptırıldığını belirten dernek başkanı Egemen Demirtaş, önümüzdeki 1 yıl içinde tescil edilmesinin beklendiğini söylemiş.
 
Ayran konusuna el atan her köşe yazarı gibi Radikal'den Uğur Vardan'da bu konuyu çok güzel bir biçimde el atmış, her türlü milliyetçiliğe karşı olduğunu söyleyen, Milli Şef'ten, 1940 lı yıllardaki milli zihniyetinden çeşitli zamanda ve zeminde yererek bahsettiğini ama iş kendisine geldiğinde, ayranı dahi Millileştirdiğini söylüyor.
 
Evet, Beyaz Bey, lütfen bir dahaki kliplerinde “gır pidesi ayran” ikilisi yapma. Milletçe ok yoluna gidiyoruz.
 
Ya bırak bu işleriii, devlet su işleriiiii...
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

:)))Milletçe ok yoluna çoktan gittik de! Milletin haberi yok!

Ay Şen 
 21.05.2013 5:48
Cevap :
Du bakalım, çıkmadık candan umut kesilmezmiş, bugün iyimser başladım güne :):)  21.05.2013 9:18
 

"Bırak bu işleri...fırçala dişleri"...de var idi değil mi!..:)))

nedim üstün 
 30.04.2013 11:50
Cevap :
Evet, o da var. Var da var :)  30.04.2013 21:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 246
Toplam yorum
: 1381
Toplam mesaj
: 276
Ort. okunma sayısı
: 1006
Kayıt tarihi
: 15.02.08
 
 

..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster