Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Nisan '18

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
44
 

Girişimcilerin Pes Etme Nedenleri

Girişimcilerin Pes Etme Nedenleri
 

Kariyer seçeneği olarak girişimcilik, her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Bunun yaygınlaşmasında en büyük etkenlerden biri de etrafımızda gördüğümüz başarılı girişimcilik örnekleridir. Her ne kadar girişimcilik insanlara iyi bir kariyer imkanı sunsa da, farklı nedenler yüzünden fazlasıyla insan düşüncelerinden vazgeçmektedir. İnsanların aklına sayısız fikir gelse de birçoğu bunu hayata geçirmemektedir. Bu durumun nedenlerini ele aldığımızda, hepimizin hayatımızın bir döneminde bunlardan en az birini yaşamış olduğumuzu görürüz.

Çevre Baskısı
Girişimcilerin pes etmesinin en büyük sebeplerinden biri çevre baskısıdır. Her insan mutlaka çevresinin düşüncelerini merak etmiştir. Bu merak, olumsuz sonuçlar da doğurabilir olumlu sonuçlar da. Eğer girişimcilik fikrinizi paylaştığınız kişi sizi olumsuz eleştiriyorsa önce o konu hakkında o kişinin bilgi sahibi olup olmadığına bakın. Günümüzde kulaktan dolma bilgilerle başkalarını eleştirenler çok fazla olduğundan, önce eleştiren kişiyi ciddiye alıp almamamız gerektiğini düşünmeliyiz.

Yapacağınız iş ile ilgili “bu iş tutmaz boşuna uğraşma” gibi bir eleştiri alırsanız öncelikle bunun sebebini o kişiye sorun. Haklılık payı varmış gibi görünse bile hemen pes etmeyin. İşinizle ilgili eleştiri yapanların bir kısmı, başkalarından duyduklarından yola çıkarak bunu yaptıklarından işin doğrusunu mutlaka kendiniz araştırın. Eğer gerçekten projenizde kararlıysanız ve size yapılan eleştiriyi haklı buluyorsanız, önce projenizden vazgeçmek yerine onda değişiklikler yapmaya çalışın.

Projenizin iyi yerlere gelmesinde büyük rol oynayan bir faktör de yaşadığınız ülkedir. Bazen, bazı projelerde yeterli desteği alamayabiliyoruz. Bu durumlarda projenizden vazgeçmeyip, projenizi imkanlarınız doğrultusunda başka bir ülkede gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, bir proje burda tutulmamış ancak yurt dışında çok ilgi görmüş olabiliyor. Bu nedenle imkansızlıklar yüzünden projenizden vazgeçmek yerine kendi imkanınızı yaratmalısınız.

Başkalarının düşüncelerini her zaman önemsemek gerekir ancak hayatınızı, işinizi ve fikirlerinizi buna bağlamak yanlıştır. Bu yüzden çevrenizdekiler ne derse desin öncelikle kendiniz detaylı bir araştırma yapın sonra da ona göre alternatifler üretin. Bu yolda karşınıza birsürü engel çıkacağını göz önünde bulundurarak her türlü şeye hazırlıklı olmak sizin en büyük destekçiniz olacaktır.

Para Kazanamama Kaygısı
Para kazanamama kaygısı her insanın yaşayabileceği bir durumdur. Özellikle girişimciler bazen çabuk sonuç almak isteyebilirler. Yapılan en büyük hata, sabırsız davranmaktır.  Eğer projenizin yeterli ve yeterince iddialı olduğunu düşünüyorsanız, bunun size para getireceğine de inanıyorsunuz demektir. Ancak biraz zaman geçtiğinde durum beklediğiniz gibi olmazsa bu sizi pes ettirebilir. Hatta projeye başlamadan bile para kazanma kaygısı kafanızı kurcalayabilir.

İnsanın spor yaparken bir anda değişemeyeceği gibi, iş kurmak da para kazanmak için zaman gerektirir. Eğer projenize ve fikrinize güveniyorsanız ve şartlar uygunsa, kazanmamanız için neredeyse sebep yoktur. Bazı durumlarda bazı projeler tutmayabilir ve para getirmeyebilir ancak bu durum hiçbir zaman bir girişimciyi denemekten vazgeçirmemelidir. Günümüzde bu konuda birçok başarılı örnek bulunmaktadır. Başlangıçta yeterli derecede kazanamayıp, sabredip çalışmaya devam etmesiyle fazlasıyla kazanan kişiler vardır. Bu nedenle hem çevremizin bize söylediği “bu işten para kazanamazsın” lafını hem de kendi olumsuz düşüncelerimizi bir kenara bırakıp vazgeçmeden çalışmalıyız.

Kendini Değerlendirmek
Projeniz ve fikrinizle ilgili yapacağınız en önemli şeylerden biri kendinizi değerlendirmektir. “Projemde başarılı olur muyum?”, “Günümüz ve çevremiz şartlarında bu proje tutar mı?” sorularını kendinize sorduğunuzda, alacağınız cevaba göre projenizi büyük bir kararlılıkla hayata geçirebilirsiniz. Kaygılar ve eleştiriler sizi zaman zaman yıpratabilir ancak size en büyük katkıyı da bu yoldaki engeller sağlayacaktır. Fikrinize güveniyorsanız ve gerektiğinde de risk almayı göze alıyorsanız, karşınızda aşılamayacak engel kalmayacaktır.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 393
Kayıt tarihi
: 10.01.15
 
 

23 yaşında, öğrenciyim, kitaplarla konuşan, tipik Aslan, sporla yaşayan, doğa aşığı, Game of Thro..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster