Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mayıs '18

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
2860
 

Girişimcilik ve Topluma Yararları

Girişimcilik ve Topluma Yararları
 

Girişimcilik nedir sorusunun en temel tanımı, bir iş kurmak ve bu işi ölçeklendirirken aynı zamanda kar ede etme yani para kazanma eylemidir. Ancak, girişimcilik nedir sorusunun cevabı yalnızca kar ve iş yaratma ile ilgili değildir. Çünkü bu kavram büyük sorunları çözerek dünyayı dönüştürmekle de alakalıdır. Örneğin toplumsal değişimi başlatmak, yenilikçi bir ürün oluşturmak ya da yaşamı değiştiren yeni bir çözüm sunmak gibi konular da girişimcilik ile alakalıdır. Yoksulluğun azaltılmasına yardımcı olmak için iş yaratma yoluyla işsizlik oranlarının düşürülmesine yardımcı olmak bile bu kavramın sınırları içerisine girmektedir. Girişimcilik nedir dersek, insanların kariyerlerini ve hayallerini ellerine alıp kendi tercihleri doğrultusunda yönlendirmek için yapılan bir iştir. Kendi şartlarınıza göre bir hayat kurmakla ilgilidir. Bu kavram içerisinde patron ve kısıtlayıcı programlar bulunmaz. Kısaca girişimciler dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için ilk adımı atan herkes için kullanılan bir kavramdır.

Girişimcilik Nedir? Nasıl Girişimci Olunur?
Çoğu girişim başarısız oluyor. Çoğu girişimci, başkası için çalışanlara kıyasla çok daha az para kazanıyor. Başarının yolu çoğu zaman uzun ve yalnızdır. Bu nedenle girişimci olmak isteyenlerin kendilerine nasıl girişimci olunur sorusunu sormaları ve kendi kişiliklerine uygun olarak cevap vermeleri gerekir. Çünkü girişimci olmak bir zihniyettir. İşleri her zaman fırsat olarak görmekle alakalıdır.

Başarılı bir girişimci olmak, risklerin üzerinde dürtüsel hareket anlamına gelmez. Her zaman stratejik olun, planlayın ve fikirlerinizi güvenilir kişiler ile beraber çalıştırın. Öncelikle doğru kaynağı bulduğunuzdan emin olun. Karşılıklı menfaat sağlamak için hem kısa hem de uzun vadede insanlarla iletişim halinde kalın. Nasıl girişimci olunur sorusunun belki de en can alıcı cevabı riskleri doğru yönetmektir. Bu nedenle bir girişimci olarak karşılaşabileceğiniz riskleri kabul edin ve sorumluluğu üstlenin. Büyük girişimciler odaklanır, hatalarından ders alır ve pişmanlık duymadan ilerler. Onların riski belki de ortalama bir insandan çok daha fazladır.

Girişimcilik Topluma ve Kişilere Neler Katar?
Girişimcilik, bir toplumun ekonomik büyümesi ve yaşam standardında etkili bir rol oynamaktadır. İşletme kurarak, girişimciler kendi kaynaklarından yatırım yaparlar ve yatırımcılar, borç verenler ve halktan sermaye toplarlar. Bu da, kamu servetini harekete geçirir ve insanlar da girişimcilerin ve büyüyen işletmelerin başarısından fayda sağlarlar. Zenginlik yaratma ve dağıtıma neden olan bu türden birikmiş sermaye, ekonomik kalkınmanın temel zorunluluklarından ve hedeflerinden biridir.

Topluluktaki insanların yaşam standardındaki artış, ekonomik kalkınmanın bir başka temel hedefidir. Girişimciler, bir toplulukta yaşam standardını yükseltmede anahtar rol oynamaktadır. Bunu yalnızca iş yaratarak değil, aynı zamanda çalışanlarının, müşterilerinin ve toplumdaki diğer paydaşların yaşam kalitesinde iyileşmelere yol açan yenilikler geliştirerek ve benimseyerek yaparlar.

Örnek Girişimci Fikirler Nelerdir?
Walt Disney, önde gelen sinema stüdyolarından Walt Disney Company ‘yi kurdu. Ayrıca, Disneyland ve Walt Disney World gibi Disney tema parklarının vizyoneriydi. Markası Mickey Mouse karakterinin yaratılmasıyla başlamış ve sonunda Snow White, Cinderella ve benzeri karakterleri içerecek şekilde genişletilmiştir. Bir girişimci olarak, işini çalmak isteyenler, ticari aksaklıklar ve daha fazlası gibi zorluklarla başa çıkmak zorundaydı. Bununla birlikte, vizyonuna bağlı kalmak suretiyle bu zorlukları bastırmaya devam etti ve başardı. Bu nedenle Walt Disney girişimci fikirler liderleri arasında birinci sırada yer alır.

Mark Zuckerberg, Facebook’u oluşturmadan önce birkaç ürün geliştirdi. Babası bir dişçi olan Zuckerberg, babasının yardımcısı ile iletişim kurması için anlık bir mesajlaşma aracı hazırladı. Zuckerberg, Microsoft ve AOL’nin yalnızca bir ufaklık olmasına rağmen satın almak istediği müzik yazılımlarını da üretti. Facebook’u kurduğu ilk bir yıl içerisinde Zuckerberg’in 1 milyon kullanıcı olmuştu. Bugün Zuckerberg girişimci fikirler yaratmak isteyen insanlar için çok iyi bir örnek ve dünyanın en zengin insanları arasında yer alıyor. Bu yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilir.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 5472
Kayıt tarihi
: 09.05.18
 
 

1980'li yıllarda İstanbul'da doğdu. Üniversite öğrenimine kadar eğitimine İstanbul'da devam etti...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster