Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Haziran '07

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
973
 

Gitar

Gitar
 

Gitar benim dünyada en çok sevdiğim müzik aletidir. Hem şekli, hem sesi benim için muhteşemdir. Gitar denilen alet, telleri olan, kişiye göre penayla çalınan bir alettir. Bunu çalmak için sağ elin tırnaklarının uzun, sol elin tırnaklarının kısa olması gerekir. Ya da iki eliniz de kısa olsun, siz pena kullanın.

Gitar öğrenilmesi çok zor, çok vakit alan bir alettir. Ama sonucunda gitarı çok iyi çözüp, öğrenip, kumsalda ateşin etrafında arkadaşlarınızla çalıp eğlenmek işin en güzel yanıdır.

Gitarın Tarihçesi: Gitarın ilk örnekleri [[İspanya) ve parmakla çalınırdı. Daha sonra gitara 5 tel takıldı daha önce sayısı az olan perdeler 10'a çıkarıldı. Teller pesten tize doru "la-re-sol-si-mi" olarak akortlanmaya başlandı. 18.yy'ın sonlarına doğru pes tarafa kalın bir "mi teli" daha eklenerek tel sayısı 6 ya çıkarıldı.

Daha sonra 19.yy. ortalarında Antonio de Torres enstrümana yeni bir biçim verdi. Enstrümanı daha belirgin bir hale getirdi (büyüttü ).Vidalı burgular takıldı; saptaki perde sayısı (fret arttı; sesi güçlendi, göğüs içindeki balkonlar tek bir merkezden çıkan seslere daha net yön verir oldu.

Daha sonra da gitar şekil olarak değişimlere uğradı. Folk ve caz müziğinde kullanılan gitarlara çelik teller takıldı. 1920 yılında elektro gitar doğdu. Elektro gitar sayesinde gövde rezonans kutusu olmaktan çıkmış enstrümanla dinleyici arasına, amplifikatör denen elektronik bir yükseltici girmiştir.

Elektronik gitar doğduktan sonra da gitarın çeşitleri artmaya başlamıştır. Kendi üzerinde Amplifikatör bulunduran gitarlar, 12 telli gitarlar, çiftli gitarlar(üstte 12 telli altta 6-7 telli), 7 telli gitarlar, perdesiz gitarlar, Headless(kafasız) gitarlar çıkmıştır.

Gitarın 6 türü vardır. Akustik gitar, elektro gitar, bas gitar, lap steel gitar, perdesiz gitar ve weissenborn gitardır. Kısaca tanıtımlarını yapalım:

Akustik Gitar: Görünüş itibariyle klasik gitarı andıran akustik gitarın gövdesi klasik gitardan biraz daha şişman ve basıktır. Daha dar bir sapa ve çelikten yapılmış tellere sahip olması klasik gitarla arasındaki en büyük farktır. Tellerin çelikten olması akustik gitarın klasik gitardan daha basınçlı gergin bir sapa sahip olmasının nedenidir. Bundan dolayı akustik gitar biraz daha sağlam kasaya sahiptir ve klasik gitardan ağırdır.

Elektro Gitar: Katı ve oyulmamış gövdeye sahip olan elektro gitarda tellerden gelen ses manyetikler tarafından elektrik sinyallerine dönüştürülüp yükselticiye yollanır. Genellikle pena ile çalınır. Manyetiklerin titreşimi algılayabilmesi için çelik tel kullanılır.

Elektrogitar çok basit bir tanımla tellerin titreşimini gövdesinde bulunan manyetikler sayesinde elektriğe çeviren ve böylece amplifikatöre bağlandığında yüksek miktarda ses alınabilen gitardır. Diğer gitarlar gibi elektrogitarlar da sap, gövde ve bas olmak üzere üç ana bölümden oluşur. Bu arada bazı elektrogitarlarda bas bulunmayabilmektedir. Gitarda gövde, manyetikleri, sesin tonu ve seviyesini ayarlayan kontrol devrelerini içeren ve tellerin bir ucunun bağlandığı bölümdür. Teller, köprü ad verilen metal bir donanm üstünden geçenek ya gövdeye doğrudan ya da köprünün kendisine bağlanmaktadır. Tellerin hemen altında, köprüyle sap arasında yer alan, tellerin mekanik titreşimini elektriğe çeviren manyetikler, gövdenin içine yerleştirilen elektronik ses-ton kontrol devresine bağlıdır. Bu devre, manyetiklerden gelen sinyalin, amplifikatöre gitmeden önce tonunda ve ses seviyesinde değişiklik yapmak için kullanılır. Ayrıca yine gövdedeki manyetik seçici anahtar, sesin rengini deştirmek için istenilen manyetik veya manyetiklerin seçilmesini sağlar. Gövdenin sapla birleştiği yerin alt taraf, sapın gövde içindeki perdelerine kolay ulaşılması için, içeri doğru oyuk olarak yapılabilir (Single Cutaway). Bazı gitarlarda bu oyuk hem altta hem de üstte olabilmektedir (Double cutaway). Gövdenin sekli, gitar oturarak veya ayakta çalınırken en iyi dengeyi sağlayacak şekilde tasarlanır.

Bas Gitar: Çalışma prensibi elektro gitara benzer. Fakat sesi normal gitarlardan 1 oktav kalındır. Portede bas gitar için Fa anahtarı kullanılır. Değişik çeşitlerde bas gitarlarda bulunmaktadır(12 telli, 6 telli, 5 telli, perdesiz, kafasız)

Lap Steel Gitar: Hawai'den çıkmış bir enstrümandır. Kucakta ve metal bir obje yardımı ile çalınır.

Perdesiz Gitar: Ara sesleri verebilmek için yapılmıştır. Normal gitara çok benzese de oldukça farklı bir ses rengine sahiptir. Perdesiz gitarı 1976 yılında ilk Erkan Oğur Türk müziği seslerine olan ihtiyacı için üretmiştir. Daha sonraları perdesiz elektrik gitar, 8 telli perdesiz gitar, çift saplı elektrik ve klasik perdesiz/perdeli gibi farklı modellerini üretmiştir. Günümüzde Hasan Cihat Örter bu enstrümanı en iyi yorumlayanlardan biri olarak bilinir ve freetless songs adında perdesiz gitarla birde albümü mevcuttur.

Weissenborn Gitar: Weissenborn ya da diğer deyişle H. Weissenborn bir tür lap slide gitardır ve Los Angelesda 1920ler and 1930larda Hermann Weissenborn tarafından üretilmiştir. Yaklaşık olarak 5000den daha az sayıda orijinal enstrüman üretilmiştir ve kaç tanesinin halen sağlam kaldığı bilinmemektedir. Marka şu anda reprodüksiyon ürünleri için kullanılmaktadır.

İşte gitar böyle bir alettir. Bir çok farklı çeşidiyle insanları etkisi altına alan muhteşem bir müzik aletidir.

İmkanı olan herkesin gitar öğrenmesini tavsiye ederim. Çünkü gitar kumsalda, kampta, gece ateş başında arkadaşlarınızla eğlenmenin en güzel yoludur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Canım Bensu, ben bu yazını ben tam 6 gün geçikmeyle okudum. Ama bu gün senin yazın benim neşem oldu. İyi ki varsın benim gençkız arkadaşım. Haydi artık gitarı taşımak kadar çalmakta lazım. ateşi yakarız Pirmete şarkısını söyler sen çalarsın biz de dinleriz. Haydi...

Engin Allı 
 21.06.2007 1:13
Cevap :
İnşallah bir gün olur Engin Bey. Ama usta olarak gitar çalmayı bilen birini de almamızda fayda olur. Ama gitar benden:) Sevgiler...  21.06.2007 11:36
 

Bensucuk,gitar ve sen o kadar yakışıyorsunuzki,biraz gayretinle çok iyi bir gitarist olabileceğine inanıyorum.

İlhami Arslan 
 19.06.2007 21:17
Cevap :
İnşallah happyman. Sevgiler...  20.06.2007 15:42
 

Bizm evde gitar var, keman var çalacak kimse yok. Ne dersin bu yaştan sonra ben denesem mi öğrenebilir miyim. Sen kadar sevebilir miyim gitarı... SEVGİLERİMLE....

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 16.06.2007 15:13
Cevap :
Serap Abla; Bu tam size göre bir iş. Fakat önce kolaydan yani gitardan başlayın. Çaldığınızda gitarı çok seveceksiniz emin olun. Sevgiler...  16.06.2007 16:26
 

ah be güzelim çalamıyorum falan demişsin ama bence becerirsin sen bu işi. benimde içimde hep ukte kalmıştır bir müzik aleti çalamamak. benim için iş işten kaçtı artık. yaş kemale erdi. ama sen bu fırsatı kaçırma derim. gerçekten ilgili ve bilgili olduğun belli bu konuda. sevgili ahmet aydına da katılıyorum. bir dahaki toplantıya gitarınla katılman gerekli.

beenmaya 
 15.06.2007 12:29
Cevap :
İnşallah beenmaya Abla. Sevgiler...  15.06.2007 12:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 313
Toplam yorum
: 292
Toplam mesaj
: 59
Ort. okunma sayısı
: 1329
Kayıt tarihi
: 21.03.07
 
 

1996'nın ilkbaharının dünyaya getirdiği birçok çocuktan biriyim. Milliyet Blog'da yazmaya yaşım h..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster