Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Kasım '09

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
783
 

Gitmek istiyorum!

Gitmek istiyorum!
 

Foto:Selmet Güler


Ekonomik durumunu iyileştirmek, daha modern ve daha medeni yaşamak için, yıllar önce büyük şehre göç etmiş bir ailenin ferdi olarak, o gün, büyüklerimizin aldığı kararın doğru olduğuna inanıyorum!

Ancak bugün, geldiğimiz son nokta da ki durumu değerlendirmeye aldığımızda; siyasiler yüzünden, periyodik zaman dilimleri içinde onların, bilerek veya beceriksizliklerinden vücut bulan devalüasyon, enflasyon ve kriz gibi etkenler; yıllar içerisinde bin bir türlü zahmet ve emekle kazandıklarımızı eritmektedir.

Mevcut değerlerimizi süratle kendilerinin yarattıkları ve mecburi kıldıkları değerler ile takas etmekteler! Diğer yandan…

Mal ve can güvenliğinin kalmadığı, mağdurların suçlandığı, yapanın yanına kâr kaldığı bir ortamda yaşamak için kalış nedenlerimi gözden geçirdim.

Çocuklarımızı ve kendimizi, kontrolünü kaybetmiş, çıkarılan veya işlemeyen yasalar ile çaresiz bırakılmış idarelerin yönettiği, büyük şehir batağından, korumak için yeni kararlar aldım.

Tüm varlıklarımız tükenmeden gidip, mütevazi bir hayat süreceğimiz küçük bir kasaba; bizim büyük şehirde fark edilmeyen duruşumuzu sergileyeceğimiz bir vitrinimiz olacaktır.

Ben, çocuklarım için güvenli bir geleceği, büyük şehrin karmaşasında değil, küçük bir kasabanın büyük düşünürleri arasında bulmayı tercih ediyorum!

Ayrıca beraberimizde taşıdığımız büyük şehir kültürünü, işimize ve sosyal çevremize olumlu olarak yansıttığımızda, bulunduğumuz çevrenin gelişiminde fayda sağlayacağımızı düşünüyorum.

Çocuklarım, okul girişlerini gözleyen uyuşturucu satıcılarının tuzağına düşmeden, kenar köşedeki tinercilerin saldırılarına maruz kalmadan, trafik canavarlarına yakalanmadan, gelişim süreleri içinde manevi bir yıkıntı yaşamadan, yetişmelerini istiyorum.

Her yeri betonlaşmış büyük şehir sokaklarından kurtulup, çıplak ayakla temiz bir toprağa basmalarını istiyorum. Çevremizde ki, ne olduğu belirsiz insanların kuşku dolu davranışlarından tedirgin olmayı değil, gerçek güvenilir komşulara sahip olmayı istiyorum.

Tıpkı eskiden olduğu gibi candan, samimi, komşu annelerin, babaların olduğu bir yere gitmek istiyorum.

Attan inip eşeğe binmek bu ise, yirmi yıl geriden başlamak bu ise, ” Buna değer mi?” diyorsanız…

Ben buna değer diyorum…

İşte o yerler!


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

...ne durursun arkadaşım? Bir kez yaşayacak, çocuklarına da yaşadığını hissettireceksin. Topal attan in, katır gibi eşeğe bin. Ben, öyle yaptım.

Yüksel ÖNAÇAN 
 25.11.2009 10:39
Cevap :
Yüksel Bey "Topal attan in, katır gibi eşeğe bin" mükemmel bir tanımlama. Sizi verdiğiniz karar için kutlarım. Kesinlikle ben de öyle yapacağım.:)) İyi bayramlar...  25.11.2009 12:18
 

Büyük şehirleri insanlar mahfetti maalesef. Mutlu olunan güzel bir hayat ufak ama sade...Mutluluklar. Saygılarımla

Gök Tengri 
 24.11.2009 17:22
Cevap :
Teşekkür ederim efendim. O kadarı yeter bize. Allah herkesin gönlüne göre versin... İyi bayramlar...  24.11.2009 19:34
 

hiç bir şey için geç kalmış sayılmazsınız. Ömrünüz uzar. Eşinize ve size selamlar, sevgiler...

narçiçeği 
 23.11.2009 18:05
Cevap :
Teşekkür ederim Nergiz Hanım. Bende bunun iyi olacağına inanıyorum. Tüm aile fertlerine selam, ayrıca iyi bayramlar...  23.11.2009 20:17
 

İstanbul bırakıp gidilir mi! Etme eyleme... hadi kendine ediyosun bari çocuklara kıyma. Seni hiç affetmezler benden söylemesi. :) Ha bu arada resimler müthiş. Bence sen git gez sonra da kürkçü dükkanına geri dön. Sevgiler...

Esma KAHRAMAN 
 23.11.2009 10:26
Cevap :
Sevgili yazarım, biz bu kararı ortak aldık. Yaklaşık 17 yıldır (A -B-C) A noktasından kalkıp C noktasına tatile gidiyoruz. “B” noktası durup soluklandığımız, yemek yediğimiz, çay içtiğimiz mola yerimiz. Buraya harita üzerinden bakacak olursanız, bu bölgenin ahtapot gibi kolları olduğunu ve her tarafa bağlantıları olduğunu görürsünüz. Tam bir merkez; İst. 110 km. Geçen bu süre içinde burada birçok defa konakladık, sessiz sedasız yaşamak için güzel bir yer. Her defasında bu kasaba da yaşayabileceğimizi düşünüyorduk. Hafta sonlara bir geceliğine konaklamalı deresini, tepesini, denizini, ormanını yaşamak için çok gittik. Her zaman güle oynaya gittiğimiz bir yer. Bir iki ay önce iş yapabileceğim sanayi bölgesini araştırmaya gittim ve kafama yattı. Dükkân tuttum ve hatta çalışmaya hazır hale getirdim. Yılbaşından sonra tam olarak faaliyete geçeceğim. İnşallah sizlere oradan güzel haberler güzel hikâyeler yazacağım. Allah utandırmasın. İst. Dediğin kaç km. ki? :))  23.11.2009 12:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 439
Toplam yorum
: 1049
Toplam mesaj
: 121
Ort. okunma sayısı
: 798
Kayıt tarihi
: 07.01.07
 
 

Milliyet Blog’a hangi vesile ile kayıt olduğumu doğrusu hatırlamıyorum!  Bende birçoğunuz gibi ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster