Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ağustos '07

 
Kategori
Gezi Rehberleri
Okunma Sayısı
574
 

Gizemli bir coğrafya: Kapadokya

Kapadokya" ya ilk ayak bastığınızda kendinizi başka bir gezegene gelmiş gibi hissedersiniz, bu adımlarınız size Neil Armstrong" un sözlerini hatırlatır ansızın: "İnsanlık için önemli, benim içinse küçük bir adımdı."

Kum rengini andıran volkanik kayalar akşam üstüne doğru enteresan bir pembeye dönüşür. Evet, burası adeta bir masal alemidir. Kapadokya" yı dünyaya ilk duyuran seyyah Paul Lucas , anılarını yazdığında Fransa" da herkes onu yalancılıkla suçlamış, gülmüşler ve alay etmişlerdi.

Lucas"tan bir asır sonra kült bir eser olan "Asia Minor"in yazarı olan Texier" in Kapadokya notları Kapadokya" yı dünyaya tanıtmıştı.

Evet, sayın okuyucu Kapadokya bir masal alemidir demiştik, jeolojik formasyonu ayrı bir alem, Kızılırmak çamurundan yapılan çanak, çömlekler ve seramikler yüzyıllar önce nasılsa bugünde aynı teknik, el emeği ve sanatla yapılmaktadır. Halılar hala tezgahlarda dokunmaktadır, yani kültürün bir devamlılığı vardır Kapadokya" da ve bu da Kapadokya" yı daha da ilgi çekici bir yer haline getirir.

Kapadokya dinlerin buluşma ve kaynaşma noktasıdır. Ortodoks Hristiyanların, Müslümanların, Selçukluların Anadolu" da açtıkları koridorların önemli bir kavşak noktasıdır. Böylece bir hoşgörü ve tolerans mekanı haline gelmiştir Kapadokya. Hacıbektaş-ı Veli öğretilerini bu yöredeki dergahında ve çilehanesinde şekillendirmiştir. Dolayısıyla dinler arası etkileşimin ve sentezin en güzel gözüktüğü yerlerden birisidir Kapadokya.

Kapadokya ve çevresinin enteresan bir dil yapısıda Karamanlıcadır, Yunan ve Kiril Harfleriyle yazılan Türkçe"dir Karamanlıca. Osmanlı" da tıpkı Pax Romana gibi Pax Ottomani" yi kültürler potasında elde etmiş gözükmektedir. Burada yaşayan Rumların Türkofan olduğunu da anlıyoruz. Bu konuyu Gürsel Korat "Taşkapıdan Taçkapıya Kapadokya" adlı kitabında çok güzel açıklamaktadır.

Kapadokya" da zamanın sınırsızlığını ve ayrı bir boyut olduğunu ansızın kavrarsınız, kaya içlerindeki ibadet mekanlarında insanlar hala duygulanmakta, ve bazı kayadan oyma evlerde hala insanlarda yaşamaktadır, Kapadokya tarihin ve yaşamın iç içe girmiş olduğu ilginç mekanlardan birisidir. Burada adeta maddesel varlığınızdan sıyrılır bambaşka bir boyuta geçersiniz.

Güneş, buralarda bir başka doğar ve bir başka batar, sınırların eridiğini hissederseniz ve varlığınız sonsuz bir harmoniye karışır hülasa-i kelam Kapadokya başka ama bambaşka bir alemdir...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 564
Kayıt tarihi
: 12.07.07
 
 

1977 doğumluyum. İmbata karışmış yaşantımla yıllardır Egenin incisi, güzel kenti İzmir kentinde ikam..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster