Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Aralık '11

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
7919
 

Gizli Anların Yolcusu / Ayşe Kulin

Gizli Anların Yolcusu / Ayşe Kulin
 

Külliyatını okuduğum Ayşe Kulin’in son kitabı.

Kitabı heyecanla satın alırken asla böyle bir cümle kuracağımı düşünmezdim, ne yazık ki ilk kez bir Ayşe Kulin kitabının bitsin diye gözüne baktım.

Kulin, fazlasıyla cesaretli davranarak bu kitabında bir eşcinselin hayatını kaleme almış.

Bir kadının eşcinsel bir erkeği anlaması, onun ne hissettiğini ve neler yaşadığını bilmesi ne kadar mümkünse tabii…

Ve maalesef bu mümkün olmamış, bana verdiği hissiyat buydu.

Bir kadın yazarın ağzından, çok başarılı şekilde bir erkeğin hayatını anlatan romanlar okudum. Bence Kulin’de bunu yapabilirdi. Ama eşçinsel bir erkeği anlatmak gibi çok zor bir işe kalkışmış.

Kitabın kısa konusuna gelirsek.

Baş kahramanımız İlhami, yayınevi sahibi, ilkokula giden oğlunu bir trafik kazasında kaybettikten sonra hayatla bağı kopmuş, dağılmış, hayatının kontrolünü yitirmiş bir adam.

Handan, İlhami’nin ortağı, dul bir kadın. İlhami’ye âşık, bir süre birlikte olurlar ancak İlhami sıkılır ve bir süre sonra bu ilişkiye son verir.

Eda, İlhami’nin eşi, çocuklarının ölümünden sonra, ağır depresyonlar geçirir. Zar zor kendini toparlar ve hayata tekrar bağlanır.

Derya, Eda ve İlhami’nin büyük kızları. Kardeşi öldükten sonra depresyona giren annesi ve babası onunla ilgilenemez olur ve eğitim için yurtdışına gönderilir. Ancak bir süre sonra anne, baba ve ülke özlemine dayanamayarak yurda geri gelir.

Bora, yayınevi çalışanlarından biri. Anadolu’nun ücra bir köyünde fazlasıyla zor bir çocukluk geçirmiş. Tecavüze uğramış… İlhami’nin sevgilisi.

Eda, Handan, İlhami, Derya ve Bora arasında geçen karmaşık ve sıra dışı bir aşk, iş ve ilişkiler beşgeni.

Ayşe Kulin'in külliyatını okumuş olanların, hayal kırıklığı yaşayacakları bir kitap.

Saygılarımla,

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben asla katılmıyorum. Ayşe Kulin'nin şimdiye kadar kitaplarını, hayatını adım gibi biliyorum, eleştirilecek kötülükte değildi. Hiç biriniz eleştirmen değilsiniz ve bence bu kitabı yargılamanızın tek sebebi iki adamın birbirine hisleri. Çok okunayım, satayım kaygısıyla yazan yazarlar apaçık ortada.Ben bu kitabı vasat bir kitap olarak asla değerlendiremem . Nice seri halinde yazılan ya da sırf okunayım diye allah'a olan aşkını yazmaya çalışan ve kapağı kadar yazdıklarının da o derece basitlik göstergesi olan yazarların el üstünde tutulan bir ülkede yaşadığımız için evet bu kitap vasat olarak yargılanır. Ön yargılarınız yüzünden kötü saydığınız bir kitap ve bunun için yazarı vasatlıkla suçlayamazsınız . Örümcek beyinli insanlar gelmiş burada saçma sapan yorum yapıyor . Ön yargılarınızdan kurtulduğunuz zaman tekrar okuyunuz .. İYİ GÜNLER

sezer sezer 
 10.12.2012 19:01
Cevap :
Tanımadığınız, bilmediğiniz insanlara örümcek kafalı diyebiliyorsanız, ön yargılı olan maalesef ben değilim, sizsiniz. Ayşe Kulin'in külliyatını okumuş biri olarak bir değerlendirmede bulundum sadece. Siz neden bu kadar öfkelendiniz buna merak ettim ? Kulin benim en beğendiğim ve sevdiğim yazarlardan biridir. Ayrıca iki erkeğin birbirine olan hisleri beni asla rahatsız etmez, neden etsin ki ? Neyse önyargılarınız saymakla bitmeyecek, ben size iyi geceler diliyorum, saygılar.  11.12.2012 22:54
 

GERÇEKTEN HAYALKIRIKLIĞI İLE OKUDUĞUM BİR kitaptı. Oldukça vasat ve eski Yeşilçam filmlerinde gibi hissetmeme neden oldu. Abartılmış, olağan gösterilmeye çalışılmış ama olmamış ve eksik kalmış.

Pınar Yeşiltay SEVİM 
 15.02.2012 17:12
Cevap :
Kesinlikle katılıyorum yorumunuza. Hatta ben bir ara, acaba bu bir Ayşe Kulin kitabı değil mi diye de düşünmedim değil. Olmamış... Bu da nazarlık olsun kitapları içinde :) Selamlar, sevgiler, teşekkürler.   15.02.2012 17:20
 

Ayşe Kulin'in okududuğum ilk kitabıydı..Sizin görüşünüze bende katılıyorum..İçkili bir gecenin sonunda, insanın cinsel tercihlerinin aniden değişeceğine inanmak çok zor..Değişse bile bunun ruhta yarattığı depremin sarsıntılarını, gerekçelerini romanda görememek üzücü..Ayşe Kulin, sadece olayları anlatmış..İnsan psikoljisindeki etkilerine neredeyse yok denecek kadar az değinmiş..Romanda hep olay okudum, karakterlerin ne hissettiklerini, ne düşündüklerini tam olarak öğrenemedim..Ayrıca kitabın sonu aceleye getirilerek, değinmek istediği dünyanın yaşadığı zorlukları kabullenen bir son olmuş..Yazar olarak bir çözüm, bir yol göstermemiş iki tarafa da..Yani, bildiğimiz bir dünyayı anlatmış bize..Bu da kitabın farklı değil, sıradan olmasınına neden olmuş..Ama yine de Ayşe Kulin'den vazgeçmiş değilim..Diğer kitplarını da mutlaka okuyacağım..Yüreğine ve ellerine sağlık..

o?ur yücel 
 28.12.2011 9:09
Cevap :
Merhabalar, Ayşe Kulin sanırım ilk kez, nasıl daha çok satarım kaygısıyla kaleme almış bir kitabını. Diğer tüm kitaplarını okumanızı öneririm, hiç pişman olmayacaksınız. Zaten diğer kitaplarını okuduğunuzda, aradaki büyük uçurumu siz de gözlerinizle göreceksiniz. Çok teşekkür ediyorum yorumunuz için, size mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir yıl dilerim, herşey gönlünüzce olsun.  28.12.2011 11:30
 

Nilgün'cüm, Ayşe Kulin'in ismini hatırlayamadığım tek kitabını okudum, içi bölüm bölüm öykülerden oluşmuştu. Biraz zorlanarak okuduklarım oldu, nasıl yazabilmiş olduğunu düşündüm. Cesur bir kalemi vardı. Mesela, yukarıda bahsettiğin konu "eşcinsel bir erkeğin yaşadıkları" yanlış bir tercihle bu yolu seçenler dönüşü olmayan bir yola giriyorlar. Sonrasında ruh sağlıklarını ve bedensel işlevlerini de kaybediyorlar. Psikoterapi öncelikli bir tedavi ile zor da olsa iyileşebilme imkanları bulanlar olabilir. Aile içi ilgisizlik neticesi marazi bir durum...Sevgilerle ablacım...

Yurdagül Alkan 
 05.12.2011 13:43
Cevap :
Merhaba ablacığım. İşin garip ve anlaşılamayan en önemli kısmı neydi kitapta biliyor musunuz ? Evli barklı 45 yaşlarında çocukları olan ve o yaşına kadar cinsel tercihini hep kadınlardan yana yapmış olan bir adamın, birden bire genç bir erkeğe aşık olmasıydı! En tuhaf kısmı buydu bence. Olabilir mi sizce ? Yani içinde hiç böyle bir eğilim olmayan bir adam, birden bire farklı bir cinsle ilişki kurabilir mi ? Bilmiyorum bana inandırıcı gelmedi. Ayşe Arman röportaj yapmıştı Ayşe Kulin, Arman güzel bir soru sormuş yazara (sanırım ona da inandırıcı gelmemiş olacak ki bu durum) Siz "şimdi genç bir kadına aşık olabilir misiniz?" Kulin'de hayır tabiki olamam! cevabını vermiş. Yani aslında galiba kensini de inanmamış yazdıklarına :) Aslında doktorlar bunun bir hastalık olmadığı düşüncesindeler ablacığım, geçenlerde duymuştum genetik faktör varmış sanırım araştırılıyormuş. Öpüyorum, yorum için teşekkürler ediyorum, güzel bir hafta dilerim.  05.12.2011 14:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 562
Toplam yorum
: 1939
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 8444
Kayıt tarihi
: 30.03.10
 
 

Kişisel gelişim uzmanıyım. Yaşam Koçu, İlişki Koçu, NLP Uzmanı ve Eğitmeni, Kuantum Yaşam Koç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster