Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mayıs '12

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
327
 

Gizli iletişim

Gizli iletişim
 

resim:internet.


Kurşun gibi delip geçen ve geri dönmeyecek okkalı sözlerdir söylenen. Bir yanıt beklenir, en doğalı da budur belki ! Kalpler alışılmış olanları yeniden yaşamak ister, değişim istenmeyen olur, yerinden eder son sözler.

Bunlar bir bitişin sarsılmaz rengi de olabilir iletişim süregelişlerinde.. Sevinçli haller yerini şaşkınlığa bırakabilir ve bu tür durumlar yaşanmışlık çizgisinde yerini bulabilir.

Kişiler arası iletişim kimi zaman kopukluğa uğrayabilir ve eski önemini kaybedebilir kimi zaman da pozitif düşünsel ve davranışsal yaklaşımlar olumlu sonuçlar verebilir. Karşılaşılan kişiye ithafen söylenen olumlu bir iki kelime ya da cümle ilişkilerin zeminini sağlamlaştırma ve sürdürebilirlik sağlama açısından gerekli olabilir.

Zaman içerisinde içselleştirilen fikirleri karşıdaki insana kabul ettirmek amacıyla yapılabilecek en etkili davranışlar neler olabilir ? Bir istikrar yaratmak, kişinin insani yönünde. Örneğin ; " Seni tanıdığım süre zarfında .............. mantıklı hareket ettiğini görebiliyorum. " .............. duygularının izinde gitmen, daha çok yakınlık sağlıyor, " .............. daima yürekli davranıyorsun vb. gibi.

Bir kişiden herhangi bir şey yapmasını istediğimizde " Şu tarihe kadar, şu işi yapabilir misin ?" deyip, daha sonra arayıp " Nasıl gidiyor?" diye sormak yerine, " Senin bu işi yapmanı takdir ediyorum, en iyi şekilde yapabilecek birisin" gibi bir ifade, karşıdakinin bahane üretip işi bırakmasını engelleyebiliyor.

Hiçbir fikri kabul etmeyen, yeniliklere kapalı birine nasıl yaklaşılabilir ? Belki ona " Katı bir tutum çağın gereklerine uygun mudur sence? diye sorduktan sonra esas konuya gelmek ya da söylenecekleri yumuşatılmış bir şekilde ifade etmek te işe yarayabilir.

Bazı durumlarda fikirleri değiştirmek imkansız da olabilir ancak en azından karşıdakinin ne kadar esnek olabileceğini anlamayı sağlayabilir.

" Asla tartışmaya girmem! " denilen kişi ile, bir zorunluluk sonucu karşı karşıya gelindiğinde, onun uyguladığı iletişim manevralarının aynısını uygulamak, geri adım atılmasına da neden olabilir.

Gerçekçi bakış açısı ve belirsizlik karşısında ise nötr yaklaşımlar istenilen sonuçları almayı sağlayabiliyor. Her daim olumlu düşünce Polyannacılık düzeyinde ise bir nebze hayal kırıklığına neden olabiliyor .Olayları gözlemledikten sonra tarafsız olarak değerlendirmek, ilerisi için elde edilecek başarıyı oldukça artırabiliyor.

Sürpriz bir davranışta bulunmak ta eğer karşıdaki rakip olarak görülüyor ise şaşırtma ve onu düşünceye sevketmeyi sağlayabiliyor. Bir çizgide bulunmak isteniyor ise !.

selin428@yahoo.com.tr

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızın ilk paragrafını çok beğendim,teşekkürler...

Beymihdar 
 06.06.2012 11:28
Cevap :
Teşekkür ederim :)  06.06.2012 13:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 155
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 170
Kayıt tarihi
: 02.03.12
 
 

İstanbul Kültür Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, İletişim Sanatları, Halkla İlişkiler bö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster