Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Eylül '20

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
44
 

GİZLİ ÖZNE ÇAĞINDA REHBER

Bu bölgede ayrıştırıcı bir politika uygulayan Sanayi Devrimini yapmak suretiyle bilimin, paranın ve gücün tek patronu olan Batı, eğer medeniyetin buysa ve de 21. yüzyılda bu kafadaysa eyvah halimize. Daha dün Bosna’da, Karbağ’da, Hocalı’da katliamlar yaparken kendisine fikir adamı denen kişiler söz konusu katliamlara örtü dikmekle meşgul.

Şu anda herhalde dünyada pek az aydın var. Yüzyıllar boyu süren bölge devletlerinin geri kalmışlığı otomatikman fikirleri, siyasetçileri din adamlarını da kılıktan kılığa sokuyor. Bedeli mukabilince herkes bir şekilde bırakın fikrini değiştirmeyi insan takas ediyor.

O halde en güçlü dürtülerden birisi hayatta kalma arzusu ise, diğeri de fikir namına, bedensel bellek, bedensel emek anlamında kendine ait ne varsa insanoğlu onu daha fazla bedel karşılığında satmaya hazır.

İşin garibi o insanlar öne çıkabiliyor. Çünkü öyle olması gerekiyor. Ona belki inanmıyor ama ne fark eder? Kim inandığı işi yapıyor ki, satılık fikirler hatta çalınan fikirlerin bile sıradan olduğu şöyle bir zamanda hangi konuda hangi bilimden, hangi ilimden bahsedebiliriz?

İnsanı hayal kırıklığına uğratan, bu zihinsel bombardıman insana asla bir şeyler vermediği gibi sadece almayı amaçlayan sistemde zaman zaman çıkış yok duygusuna kapılmaktadır. Bu da normaldir. Bunun için zihin temizliği yapmak, özellikle paralı yorumcuların anlattıklarını dinledikten sonra zihin temizliği yapmak, en doğrusu herhalde.

Ülke olarak tek çıkar yolumuz var, açıklık talep etmek, hemen her konuda doğru kişilerin görevde yükselmesini düşlemekten ötesini talep ederek yola çıkabiliriz. Ondan sonrası gelecektir. Aksi halde hak, haklıya verilmezse yere düşürülürse insan yere düşer."Kasaplar doktor olursa hastanelerin mezbahaya dönmesinden doğal ne olabilir?” Doktorunu kasaptan yapan kişinin sağlık talep etmesi akla ziyan istek olur.

O halde rehber akla ihtiyacımız var; Rehber aklın ilk söyleyeceği şey biz olur. Ben şeyin sıfatıdır ve tam da ona uyar. Ayrıştıran değil, birleştirendir, söyledikleriyle yaptıkları arasında tutarsızlık yoktur. Dünya malında ölümlünün çok fazla gözünün olması da akla dalalet olamaz. Zira bırakıp gideceğin şeyleri çalmak, yalan söyleyerek edinmek akıllıların yapacağı bir şey değildir. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 2182
Toplam yorum
: 319
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 161
Kayıt tarihi
: 15.10.14
 
 

Bugünün doğrusu yarının eğrisi, dost görünenler düşman ve herşey aslında zıddı olabilir. Büyük ih..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster