Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Aralık '17

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
166
 

Glutensiz Cafeler

Glutensiz Cafeler
 

Glutensiz Cafeler


Bu hayatta duyarlı olmamız gereken birçok konu var, yazmaya başlasam sonu gelmezdi sanırım. Konuyu daraltıp kendi alanımda yani gıda sektöründe “Duyarlı olmamız gereken şeyler neler? “ diye  düşündüğüm de ise karşıma önemli şeyler çıkıyor.  Bundan yaklaşık 2 yıl önce bu köşede yine sizlerle glutensiz gıda üretiminden ve detaylarından bahsetmiştim, ülkemizde farklı illerde bulunan çölyakla yaşam dernekleri benimle iletişime geçip sorunlarından bahsetmişti. Glutensiz tüketim gerçekleştirenler çölyak derneklerine üye olabilir, bilgi alabilirsiniz. Eminim derneklerle iletişim içinde olursanız kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Öncelikle ilk defa okuyanlar için tekrar kısaca bahsetmek istiyorum glutensiz yaşamdan.

Glutensiz gıda, gluten içeren buğday, çavdar , arpa ,yulaf veya türevlerini kullanmadan onların yerine bazı bileşenler kullanılarak üretilen gıdalardır. Kg başına glutensiz gıdalarda 20mg gluten bulunuyor.  İşte bu aşamada çölyak hastaları için yeni bir dünyanın kapıları açılıyor. Çölyak hastaları glutensiz gıdaların üretimi sayesinde bir çok gıdanın tadına bakabiliyor. Hepinizin bildiği gibi çölyak hastaları gluten içeren bir gıdayı tüketemezler, sindiremezler.  Glutensiz gıda üretiminde karşılaştığımız gıdalar neler peki? Glutensiz yazısı üzerinde özellikle belirtilen çikolatalar, glutensiz çikolata ezmeleri , glutensiz dondurmalar, glutensiz  erişte , glutensiz ekmekler , glutensiz helva, glutensiz yufka , glutensiz kakao , glutensiz makarna, glutensiz maya , glutensiz unlar , glutensiz salep . Daha çok uzayan ve işinize yarayacak uzun  bir liste düşünün.  Dikkat edilmesi gereken ürünler ise şekerler. Lütfen  şeker alırken gluten içerip içermediğini okuyun.   

Gelelim sizlerden rica ettiğim önemli konuya : Glutensiz cafelerimiz lütfen artsın.

Glutensiz beslenmesi gereken sevgili okuyucularım ve tüketiciler için bu durum çok önemli. Her şehirde en az 1 tane glutensiz üretim gerçekleştiren cafe olsa ne güzel olur değil mi? Araştırmalarıma göre şuan için sadece İzmir, İstanbul, Bursa ,İzmit, Kocaeli , Sakarya ve Ankara’da glutensiz cafeler mevcut, saymadıklarım varsa bana yazabilirler.

Çölyak hastalarının ve toplumun böyle bir güzelliğe ihtiyacı var, bu işletmeleri ve üretimi gerçekleştirenleri yürekten kutluyorum. Umarım zamanla her şehrimizde “ Glutensiz cafe” mantığı ile karşılaşırız.            

                                                                                                                                       Sağlıkla Kalın!

Not : “ Yardımlaşmak her zaman için güzel, ben de bu ürünleri ve yenilikleri takip etmeye devam ederek her zaman yanınızdayım.”

Gıda Mühendisi

Nermin Özge Bilge

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 291
Toplam yorum
: 41
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 323
Kayıt tarihi
: 20.02.15
 
 

Gıda Yüksek Mühendisi  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster