Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Kasım '10

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
5496
 

Göbek adınız var mı?

Göbek adınız var mı?
 

Çocukluğumuzda birbirimize sorduğumuz bulmacalardan en bilineni; bize ait olan, ama başkalarının bizden çok kullandığı şeyin ne olduğuydu. Cevabını bilmeyenimiz yoktur sanırım; Adımız.

Ailelerimizin neredeyse referandumla koyduğu adlarımız bir anlamda markamız oluverir. Hele ki medyatik biriyse insan, soyadı anılmaz bile, sadece adı yeter kim olduğunu anlatmaya; Ajda, Hülya, Gülben, Tarkan vs gibi.

Pek çok aile de tek adla yetinmez; ya bir türlü karar veremedikleri, ya da eşlerden diğerini kırmamak adına, en çok da aile büyüklerinden birini anmak, adını yaşatmak, gönlünü almak için ikinci bir ad seçerler; Göbek adı.

Bendeniz de bu gruba dahilim. Hiç görmediğim babaannemin adını koymuşlar göbek adı olarak adımın yanına. Üstelik ailemin - hem de çekirdek ailemin değil - bütün ailemin üyelerinin göbek adı vardır.

İnsanın iki adı olunca ister istemez başına komik şeyler geliyor. Bilirsiniz, eskiden bankalarda vezne ayrıydı. Sırası gelenin adını seslenirdi veznedar. Bendeniz bankada sıra beklediğim günlerden birinde bir sandalyeye ilişmiş veznedarın adımı söylemesini bekliyordum sessiz ve dalgınca. Bir ara veznedarın giderek ses tonunu yükselterek aynı adı söylediğini duydum. Ama vezneye doğru giden kimse yoktu. Zavallı veznedar - sanırım sinirlenerek - son kez haykırdı o adı. Birden irkildim, göbek adımı ve soyadımı haykırıyordu. O güne kadar hiç kimse göbek adımla çağırmamıştı ki beni, o yüzden hiç de üstüme alınmamıştım.

Annem de baba yadigârı evden hissesini almak için gittiği kurumda başına geleceklerden habersizdi dedemin göbek adı yüzünden. Hasan Tahsin olan dedemin adı, annemin kimliğinde H. Tahsin olarak yazılıymış meğer. Diğer kardeşlerinde Hasan olarak yazılmasına rağmen, nedense annemin kimliğine açık olarak yazılmamış. İşlemleri yapmak için şu yanına nokta konmuş gizemli H harfinin devamında ne yazdığının açıklığa kavuşması gerekiyormuş. Hasan mı, Hüseyin mi, Halil mi, Haydar mı imiş dedemin adı? Kurumlar arasında mekik dokumuş ve babasının adının Hasan olduğunu belgelemişti annem.

Ya sevgili babamın göbek adı? Annem, ağabeyim ve ben başından beri ikinci sırada yazılı adımızı kullanırken, babam ilk sıradakini kullanıyordu; Ahmet. Yeni evlerine taşındıklarında ziyaretlerine gelen dostlarının çoğu hangi dairede oturduklarına bir türlü karar verememişler. Çünkü babam A. Faruk yazan kartvizitini iliştirmiş zile. Üstüne üstlük de aynı apartmanda babamın soyadını taşıyan başka bir aile yaşıyordu. Faruk adını ilk kez duyan dostları hangi zile basacakları konusunda ikileme düşmüşler haklı olarak.

Annem, babam ve ben göbek adımızla ilgili en trajikomik olayı iki hafta önce yaşadık; bir bankada üçümüze ait ortak hesap açtırmak istediğimizde. Babam önceden gereken bilgileri almıştı ve evraklarımız hazırdı. İşimizi hemen halledip çıkacaktık bankadan, daha doğrusu biz öyle sanıyorduk. Kimlik fotokopileri, adresler, telefon numaraları, imzalar alındı ve görevli bilgisayara bu bilgilerin hepsini girdi. Biz gene öyle olduğunu sanıyorduk. Yüzünden bir şeylerin ters gittiğini anlayınca babam ne olduğunu sordu. Üçümüzün de göbek adı olduğu, diğer adlarımız ve soyadlarımızla birlikte toplam 9 ayrı bilgi kümesi oluştuğu için sistem kabul etmiyormuş üçümüzün ortak hesap açmasını.

Şefini çağırdı, birlikte çabaladılar ama, yok, olmadı! Şef üzgün olduğunu, sistem yenilendiği için bir şey yapamayacaklarını, içimizden birinin noterden vekâletle hesaba ortak sayılabileceğini söyledi. Şef gidince görevliye neşeyle takıldım, İspanyollar iki kişi ortak hesap açabiliyorlar mı diye bir sordursanız Genel Müdürlüğünüze diye:) Öyle ya, bizim hiç değilse ikişer adımız vardı, ya İspanyolların?

Ve tabii bir vatandaş olarak bütün yetkililere sormak isterim; TC Kimlik Numarası ne işe yarıyor? Ülkemin simgesini taşıyan TC harflerinin yanındaki numaramızın, bizim tek ve biricik olduğumuzu anlatmaya yetmemesi kadar trajikomik başka ne olabilir sizce?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Biliyor musun Tülin, hep ikinci bir adımın olmasını istemişimdir :)) Ne olsaydı hoşuma giderdi diye düşünürüm bunca yıldır ve bir karar veremem. Yani şimdi "hadi seç bir göbek adı" deseler işim çok zor :)) İki ismi olanlar bana hep daha karizmatik gelmiştir :)) Bankada yaşanan zorluk ise ilginçmiş.. Sevgilerimle

Nilgün Akad 
 18.11.2010 23:50
Cevap :
Sevgili Nilgün, dua et ki ikinci bir adın yok:) Bu kısacık yazıya sığmayacak kadar çok göbek adı krizi yaşadık ailece:) Bir gün postacı kapıyı çalıp ' İbrahim beye bir evrak getirdim ' dediğinde ' Burada öyle biri yok ' demiştim. Vardı aslında, abim:) Ama ben o ismini hiç kullanmamıştım ki:) Sana bir isim seçtim; Gezgin:) Nilgün Gezgin kafiyeli de:) Kırılmazsın değil mi şaka yaptım diye? Bazı blog arkadaşlarım şaka kaldırmıyor nedense:( Sevgilerimle...  19.11.2010 23:53
 

Göbek ismi bence tam bir işkence:) İşin bir de daha vahim kısmı var; nüfusta yazılan ismi başka, gerçekte kullandığı ismi başka olanlar:) Rahmetli anneannemin nüfusunda ismi Nazmiye yazardı, fakat ninem eşine çok kızmış ve asla Nazmiye dememiş hep Fatma demiş ve herkes Fatma demiş, anneanem okula başladığında nevri dönmüş:)

mea culpa 
 15.11.2010 21:33
Cevap :
Canım Fatma teyzem, kimbilir neler çekti Nazmiye'den:) Farkındaysan yazının içinde göbek adımı kullanmadım. Görmediğim babaannemi hep çok sevdim ama, adını sevmiyorum:(  17.11.2010 22:43
 

Göbek adım yok, çocuklarıma da koymadım...:)Ne o ya? Göbek möbek...Göbek dediğin o resimdeki haşmetli durum işte:) İyi bayramlar Tülinciğim...Sevgilerimleee...:)

fatma iyibilgin 
 15.11.2010 20:02
 

Ata'yı dedem koymuş, Kemal'i de babam. İsmimi çok severim. İlkokul 5'inci sınıftaydım ve "Büyüyüp de evlenince, oğlum olursa adını Alp, kızım olursa Nil koyacağım."derdim. Nil diye bir kızım olmadı ama Alp'im oldu. Mim Kemal Öke'yi çok sevdiğim için de oğluma ikinci isim olarak Öke'yi verdim. Bence, Alp Öke Şahin de çok güzel bir isim oldu. Ben Ata ismimi kullanıyorum ama bazı insanlar Kemal deyince yadırgıyorum. Son on beş yılda yüzleştiğimiz en radikal trend ise kadınlarımızın kızlık soyadlarına sahip çıkması, evlilik soyadlarını arkasına eklemesi! Bununla verilen mesaj: "Evlilik bir ortaklık, öz güvenim tam, ikimiz eşitiz ve ben senin kadının değil, eşinim; sen de benim eşimsin ve sen de benim soyadımı alabilirsin." Bu noktada, Özer Uçuran Çiller'e kocaman bir alkış. İspanyol ismi dedin de, ben de bildiğim bir örnek vereyim bari :) Juan Martinez Escudero Marta Villanueva Cortez. Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 05.11.2010 19:26
Cevap :
Alp ve sen, bir de yıllar sonra torunun ortak hesap açtırırsanız, kulaklarımı çınlatın, e mi?:) Çok güzel bir ismin olduğu tartışılmaz. Oğlunun ismi de aynı güzellikte. Tek başına Alp bu kadar hoş olmazdı sanki. İlginçtir; kendi ismimden yola çıkarak herkese ikinci sıradaki ismiyle seslenmişimdir. Ama sana başından beri ilk isminle seslendim nedense:) Ben de alkışlıyorum Özer beyi:) Eskiden mektup yazdığımda mutlaka kızlık soyadımı da yazardım soyadımın yanına. O zaman tam İspanyol ismi gibi oluyordu:) Örneğini şu banka görevlisine postalasan:)) Sevgiler...  06.11.2010 22:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 261
Toplam yorum
: 2348
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2117
Kayıt tarihi
: 23.07.07
 
 

1954 Antalya doğumlu ve Antalyalı'yım. Ülkemin ve özellikle bu şehrin sevdalısıyım. Sanatın pek çok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster