Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Kasım '07

 
Kategori
Gelenekler
Okunma Sayısı
13135
 

Göbek bağın nerede?

Göbek bağın nerede?
 

Yeni doğan çocuğun göbek bağı düşünce büyükler tarafından nasıl bir yetişkin olması isteniyorsa bağın gömüldüğü yere bağlı olarak hayatının o şekilde yönleneceğine inanılır. Örneğin; göbek bağı okul bahçesine gömülürse çocuğun ilim irfan sahibi olacağına, evin bahçesine gömülürse evine bağlı olacağına, cami bahçesine gömülürse dinine bağlı olacağına, sokağa atılırsa arsız olacağına inanılır.

Son dönemin yükselen değerleri doğrultusunda anne babalar albüm yapım şirketi, özel televizyon bahçesi, üç büyük takımın çimleri, ünlülerin evleri, devlet büyüklerinin semtleri gibi önemli bölgelerde çocuklarının vatana millete hangi hayır doğrultusunda faydalı olmasını diliyorlarsa oraya gömüveriyorlar göbek bağını.

Geçmiş yıllarda kaybettiğim pamuk anneannemin evi satıldı geçenlerde. Evi boşaltmak işi de anneme düştü. Her köşeden bir şey çıkmış eşyalar boşaltılırken. Kaybettiği ikiz bebeklerinin kundağından, bizim lazımlıklara kadar ne varsa bir köşede duruyormuş hala. Kah ağlayarak, kah gülerek ayıklamış annem eline geçen her bir şeyi. Anı olarak saklanacaklar, verilecekler, atılacaklar derken beklenmedik bir şey ile karşılaşmış. Hani gelenektendir normalde saklanmaz. Bunca yıl niye bir bez parçası içinde beklediler akıl sır erdirememiş.

“Sizin göbek bağını bile saklamış anneannen kızım” diye açtı konuyu geçen gün. “Ne?” diye ayağa fırladım. “Göbek bağı dediğin bir yerlere gömülür neden gömmemişsiniz benimkini?” diye stres yarattım hemen. “Ne bileyim ben” diye savdı beni başından konunun nereye uzanacağını anlayıp. “Ablamınki nerede?” diye sordum acilen. “E, ben onu okulun bahçesine gömdüm o zaman.” dedi. Kendince rahatlatacak ya “Seninki ile birlikte kuzenlerininkini de buldum hepsini gömdüm bahçeye merak etme” diye ekledi.

Kuzenlerin durumu benden şahane değil hani ya ( şimdi ona üzülemem, şu an çok bencilim ) ah be annem sen yaktın beni! Bunca yıldır kaderimle oynadın! Gördün mü bak ablamın göbeğini okul bahçesine gömdün kızın okumadığı okul, elde etmediği başarı kalmadı maşallah. Bize ne oldu? Göbek bağı evden bile dışarı çıkamadığı için bunca yıldır oradan oraya savruluyoruz. Bir yıldızımız parlamadı gitti. Okulları ite kaka bitirdik, aşkın küllerini bile tükettik, evden dışarı çıkıp arsız olamadık, üstüne üstelik kısmetimiz kapandı kimseye yar olamadık.

Bir toprak bulup da hallisinden gömsen ne olurdu şu kordonu zamanında? Yıllardır kendin hayıflanırsın bir düzene giremedin be kızım diye. Ben nasıl düzene gireyim bu koşullarda? Sorarım sana güzel annem, toprak altında solucana bile yem olamamış benim kordon, beni bu saatten sonra kim ne yapsın çok pardon?

Neyse geç de olsa gelenek yerine geldi Allah’tan. Sen benim eşyaları ufak ufak toparlamaya başla annem. Göbek nihayet toprağa kavuştu, ben de bu sene hayırlısı ile birilerine kavuşurum, daha fazla beklemem.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yazınızı bende gec okudum..saat itibarıylede..bıraz muzur hafıf telaşlı alabıldıgıne meraklı bır haldeyım aslında..saate gece yarısı.. aceba bızım göbek bagına ne oldu.. /keif alarak okudum satırlarınızı..yüregınızden sevgı eksık olmasın..

Ehli Keyfim 
 04.05.2008 2:48
Cevap :
Göbek bağınız bu kadar spor yaptığınıza göre bir spor salonu veya stadyum civarında olmalı bence. Ya da bir resim galerisinde :) Sayfanızı inceleyip, kopya çektim elbette. Yorum için çok teşekkürler. Saygı ve sevgilerimle.  04.05.2008 19:02
 

Yazınızdan geç haberim oldu. Geç derken hem tarih itibariyle geç hem de saat itibariyle geç. Vakit gece yarısı, bu saatte anneme telefon edip ne oldu benim kordonuma diye de soramam. Sabahı beklemem şart, şimdi gözüme uyku girmeyecek. Sevgiler

Nilgün Akad 
 02.05.2008 0:26
Cevap :
Nilgün Hanım, Sema Hanım sağ olsun tekrar gündeme taşıdı yazıyı. Geç de olsa haberinizin olması ne güzel fakat anneniz ne cevap verecek ben de merak ettim şimdi :)) İnşallah güzel bir yer bulmuştur kendine. Sevgi ve saygılarımla.  02.05.2008 11:22
 

Doğum yaptığımda bir hafta hastanede kalmıştım.Kızımın rahatsızlığı nedeniyle..3.günde bizim kızın göbeği düştü.Ben görmedim tabi düştüğünü sonradan farkettim..Hemşireye sordum aa evet düştü ben onu attım demez mi?...E bu sizin alattığınız hikayeleri bildiğim için nasıl olur, nereye, nerde diye panik yaptım bir an...Çok şükür ki buldum ama nereden dersiniz....Çöp kutusundan:)))...Kazara biri görse çöpte ne arandığımı, hani izah da edemeyeceğim durumu...neyse son anda kurtardık durumu.Yoksa kız artık, çöpçü mü olurdu, yoksa çöpcüye mi varırdı bilmem...Yazınızı okuyunca bu anımı hatırladım...Sevgiler

Sema CURUK 
 29.04.2008 19:40
Cevap :
Fıkra gibi hikaye bu Sema Hanım inanın çok keyifliydi. Neyse Allah'tan bulmuşsunuz. Düşünün işte benim durumumu :)) Ben kimlere ne diyeyim? Paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Saygı ve sevgilerimle.  29.04.2008 21:16
 

Göbek bağı hikayesini daha önceleride çok duymuştum...Farklı bir inanış...Benim kisini ne yaptılar bilmiyorum ama sanırım sonunda attılar...Tıpkıı şuan da olduğu gibi ömrüm yollarda geçip gidiyor...Sanırım kızımda benimle aynı kaderi paylaşıcak...:))Sevgiler..

yk 
 07.01.2008 19:01
Cevap :
Merhaba, evet bir de bekletilip atılanlar varmış. Çok enteresan. :) İnanmıyorum siz de kızınızınkini mi attınız? Kızınıza öncelikle sağlıklı ve sizinle birlikte güzel bir ömür diliyorum, sonra istediğini yapabilir. Değerli yorum için teşekkürler. Sevgi ve saygılarımla.  07.01.2008 22:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 118
Toplam yorum
: 727
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1600
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

Bir fikirden bir başka fikre, gerçeği bulana kadar bir halden başka bir hale geçip duruyorum. İncede..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster