Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Mart '21

 
Kategori
Arkeoloji
Okunma Sayısı
25
 

Göbeklitepe de Metal Monolit

Göbeklitepe yakınlarında araziye Göktürk alfabesiyle, ‘Ay’ı görmek istiyorsan gökyüzüne bak’ yazılı metal blok yerleştirildi.

Şanlıurfa’da 12.000 yıllık geçmişiyle bilinen en eski anıtsal yapılardan biri olarak bilinen Göbeklitepe’nin bulunduğu Örencik Mahallesi yakınlarındaki bir tarlada, sabah saatlerine üç metre uzunluğunda 45 santim genişliğinde metal bir blok bulundu.

Araziye dikilen metal bloğu gören mahalleli, durumu jandarmaya bildirdi. İhbar üzerine bölgeye gelen jandarma ekipleri çevrede önlem alırken, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ekipleri de blokta inceleme yaptı.

Metal bloğun üzerinde Göktürk alfabesiyle “Ayı görmek istiyorsan gökyüzüne bak.” yazıyor.

Güvenlik güçleri, daha önce ABD ve Romanya’da bulunan monolitlere benzerliği ile dikkat çeken metal bloğun kimler tarafından ne amaçla araziye dikildiğinin belirlenmesine yönelik çalışma başlattı.

Netflix’in i?i mi?

İlk olarak ABD’de daha sonra Romanya, Almanya ve daha birçok ülkede görülen gizemli metal sütunların, Netflix için hazırlanan bir komedi şovunun parçası olduğu ortaya çıkmıştı.

Konuyla ilgili yayınlanan “Neden tüm dünyada monolitler yaptım?” başlıklı videoda, Netflix komedi şovunun bir parçası olarak dünyanın çeşitli yerlerine monolitler dikildiği belirtildi. Metal sütunlar önce ABD, ardından Wight Adası, Almanya, Romanya gibi yerlerde görülmüş ve kısa süre sonra kaybolmuştu.

Kaynak: https://arkeofili.com/gobeklitepe-yakinlarinda-gizemli-metal-monolit-bulundu/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Kayıt tarihi
: 18.03.21
 
 

Faydalı Bilgiler Blogu ..