Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mayıs '22

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
41
 

Göç El Kitabı

Son kayıtlara göre ülkemize gelen mülteci, sığınmacı ve kaçakların sayısı milyonları aştı. Ülkemizin en önemli gündeminden biri mülteci ve sığınmacılar sorunu iken TÜİK’in 2019 yılına ait uluslararası göç istatistikleri verisine göre yurtdışından Türkiye’ye göç edenlerin sayısı 2018’e oranla % 17,2 oranında artarak 677 bin 42 olmuş.

Türkiye'ye 2019 yılında gelen yabancı uyruklu nüfus içinde ilk sırayı %14,5 ile Irak vatandaşları, Irak'ı % 13,8’le Türkmenistan, % 8,2’yle Afganistan, % 7,5’le Suriye ve % 7,3’le İran vatandaşları izledi.

Göçmenliğin psikolojinin ağır ve çok zor olduğunu anlıyorum ama özellikle Üniversiteli gençlerimizin büyük bir oranı iş bulamama, gelecek kaygısı nedenleri ile ülkemizden gitmek istemekte ve tersine göç etmektedirler. Henüz okuduğum Evrim Kuran “Onlar Göçtü Buradan” kitabında, Ülkemizde, son yıllarda yaşanan tarihinin en büyük beyin göçü dalgası ile Yalnızca geçtiğimiz yıllarda, çoğunluğu yükseköğrenim görmüş genç kuşaktan on binlerce kişi yurtdışına yerleşme kararına yönelik;

Bu insanları böylesi zor bir kararı vermeye iten nedenler neler?

Ya gittikten sonrası? Aradıklarını bulabildiler mi, dönmeyi düşünüyorlar mı, neleri özlediler, neleri hiç özlemediler? Sorularına yanıt arıyor.

Evrim Kuran, “Onlar Göçtü Buradan kitabı”nda Türkiye’nin her köşesinden 118 ülke, 728 kente dağılmış 3.253 göçmenle görüşerek yaptığı araştırmanın sonuçlarını anlatıyor ve yorumluyor. Bunu yaparken onların sesini bize duyurmayı ihmal etmediği gibi, kendi tecrübelerini ve duygularını da aktarıyor.

Yazar Evrim Kuran, Bir göçmen ve bir kuşak araştırmacısı olarak çıktığım bu yolculukta yüzlerce farklı hikâyeyi doğrudan dinleme fırsatım oldu, diyerek; Bulguların göçmen dostlarıma yalnız olmadıklarını hatırlatmasını, göçmeyi düşünenleri yargılar ya da yorumlarla değil gerçeklerle buluşturmasını ve en önemlisi de kural koyucunun ülkenin kıymetlerinin ülkede kalmalarını kolaylaştırıcı tedbirler almasını sağlamasını diliyor.

Robert B. Edgerton, Hasta Toplumlar kitabına, George Orwell'in “Her toplum hastadır ama bazı toplumlar diğerlerinden biraz daha hastadır.” sözüyle başlar, hasta toplumlar, kendi bireylerine o kadar acı verirler ki, birey; o toplumdan kaçmak ister, şeklinde devam eder.

Lübnan asıllı Fransız yazar Amin Maalouf, Doğu’da uzakta romanında, “Her insanın gitmeye hakkı vardır, onu kalmak için ikna etmesi gereken ülkesidir.” der.

Gençlerimizin eğitim, kariyer amacıyla yurtdışına gitmeleri olağan ve makul bir durum ancak yaşamını yurtdışında geçirmek için göç etmelerini içim razı değil, yine de yurt dışına göç etmek niyetinde olanların Evrim Kuran’ın, 96 sayfalık “Onlar Göçtü Buradan kitabını” okumalarını öneriyorum.

Hem yurtdışına yerleşmeyi aklından geçiren hem de Türkiye’nin yurtdışına verdiği göç olgusunu anlamlandırmak isteyenler için bir başvuru niteliğinde bir kitap.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sonunda da kendi ülkemizde de biz 'mülteci' konumuna düşeceğiz.'Öz yurdunda garipsin/öz vatanında parya!'...Bu da hükümeitimizin ayıbı..Amaçları ne,ne zaman bitecek bu ızdırap?Hergün düşünüyorum...Güzel bir 'yara'ya parmak basmışsınız.Bize de tuz basmadan kazımak düşer bu yarayı.Selamlar,saygılar...Esen kalın.

Zehra Nur Sarıoğlu 
 06.06.2022 17:46
Cevap :
Ümit ederiz ki dünyanın tüm insanları kendi ülkesinde mutlu yaşıyor olsun. Konu bugün sorunlu olsa da gelecek için korkunç sonuçlara gebe gibi. Ulusal bir duyarlılıkla ırkçılığa kaçmadan gerçekleri göz ardı etmeden sorun çözülmelidir. Teşekkür ederim, hoşça mutlu kalın.  07.06.2022 11:42
 

Güncel ve medyada oldukça kışkırtıcı tarzda cereyan eden bir konuya son derece özlü, bilimsel ve soğukkanlı olarak değinmişsiniz. A. Maurof'un bu sözünü ('Doğu'yu okumadığım için) burada sizden duydum ve gözüme çok anlamlı göründü. Bu dallı budaklı konunun birçok alt başlığı da var tabii ki. Suriye'den aşısız gelen ve girişte aşı yapılmayan 1,5 milyon çocuk yüzünden ülkemizde yarım asırdır esamesi okunmayan çiçek, tifo dizanteri gibi hastalıklar yeniden hortlamaya başlamış. Sonumuz hayrola bakalım...Saygı ve selamlarımla...

Ersin Kabaoglu 
 16.05.2022 15:22
Cevap :
Merhaba Ersin bey, Ulusal düzeydeki çok sorunlu bir konuya değinme cüreti gösterdik naçizane. İlginiz ve yorumunuz için çok teşekkür ederim. Ümit ederim beslediğimiz kaygılar büyümez ve çözüm bulunarak sönümlenir. sağlıcakla mutlulukla kalın.  23.05.2022 13:28
 

Sevgili Nizamettin kardeşim hoş geldiniz sizin güzel yazılarınızı okumak ne güzel önemli konuda yazılan kitabı muhakkak okumak gerek.Selamlar sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 16.05.2022 4:38
Cevap :
Çok Teşekkür ederim Nahide hocam, mutlu ve sağlıklı hoşça kalın.  23.05.2022 13:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 887
Toplam yorum
: 3758
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2687
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster