Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ağustos '09

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
446
 

Göç

Göç
 

''gezme ceylan bu yerlerde, seni avlarlar
anandan babandan yardan ayrı koyarlar''

Ninem gurbette olmanın hüznüyle, yalnız kalmış küçük bir kız gibi bu türküyü; mırıldanırdı.

Bilimsel olarak canlılar var oldukları bölgenin iklimine uygun olarak dünyaya gelirler ve nedeni ne olursa olsun yer değiştirme eylemini bünye yadırgar. Örneğin bir bitki ; kendi toprağında az bir bakımla canlılığını sürdürebilir fakat köklerini çıkarıp başka şartlarda yaşatmaya çalışırsanız daha fazla çaba harcamanız gerekir. Diğer taraftan bu anlamda zekası sayesinde şartlara uyum sağlayarak türünü sürdürme konusunda başarılı olan insan, hafızası yüzünden aşırı yıpranır ve acı çeker .

Daha önceki bir yazımda, yaşadığım kentte doğu ve batı göçünün bir arada karşılandığını söylemiştim . Öyküler dinliyorum sınır ötesi Bulgaristan'dan kopup gelen ya da güya sınırlar içinde olan sahipsiz illerden. Bu insanlar ortak nedenlerle yerlerinden olmuş ve bilmedikleri bir kentte karşı karşıya gelmişler. Diğer göç nedenleri dışında asıl yıpratıcı ve hüzünbaz olanı onların ; isim, geçmiş, gelenek, dil ve dinleriyle topraklarından sökülmeye çalışılmasıdır .... hiç yaşanmamış gibi. Bu durum önlerine iki yol açmıştır ya zor olanı yapıp ; bu tecrübeyi bir bütün içinde değerlendirip kendilerini geliştirme yolunda kanalize edecekler ya da kendileri için kolay fakat hayatı daha da zorlaştıranı seçip (ki çoğunluk bu yolu seçer ) aşırı milliyetçilik ve dincilik gibi damarlardan beslenmeye çalışacaklardır. Ama her ikisi de; masal sayılan bir geçmişin üzerinde nilüferler misali ukdeyle salınmalarına engel olamayacaktır.

''Ve işte devrildi yine kıl çadırlar
göç başladı bir acıdan bin acıya
Geride akşamın küllenen ateşi
ve susturulmuş çocuk sevinçleri kaldı''

A.Telli

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu duygulu ve içten yazıyı bunca zaman sonra okumanın ezikliği ile kutluyor, yüreğiniz dert nedir görmesin diyorum. Sağlıcakla.

hazandagüzeldir 
 28.08.2010 10:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 24
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 724
Kayıt tarihi
: 18.12.06
 
 

1966 yılında doğdum.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster