Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ağustos '08

 
Kategori
Resim
Okunma Sayısı
9976
 

Göcek / Bedri Rahmi koyunda balık olmak

Göcek / Bedri Rahmi koyunda balık olmak
 

... Bedri Rahmi Koyu diye anılıyor.500 x 375 - 100k - jpgwww.fethiyerehberi.com


Pek çok insan Fethiye- Göcek yöresini gezmiştir. Hatta bazılarınız yaşadığınız sürece anılarınızdan kolay kolay silinmeyecek adalar turuna da katılmıştır. Ancak bu turlarda her zaman uğranmayan Bedri Rahmi koyuna kaç kişi uğradı bilemiyorum. Belki de aranızda buraya uğramış bazı şanslı insanlar vardır. Eğer günün birinde adalar turuna katılmayı veya mavi yolculuk yapmayı düşünürseniz mutlaka uğrayıp birkaç saat geçirmenizi tavsiye ederim.

Birbirinden güzel Göcek koylarını turlarken, aralarında biri var ki size sadece doğal güzellik sunmakla kalmayıp, başka dünyalara taşıyacak. İster doğasever olun ister resim sever olun, eminim sizi sarıp sarmalayan farklı bir atmosferde hissedeceksiniz kendinizi.

Bildiğiniz gibi Anadolu toprakları binyıllardır pek çok kültüre ev sahipliği yapmış bir coğrafyadır. Hitit, Lidya, Frigya, Asur, Likya, Mezopotamya, Miken, Grek, Bizans, Selçuklu gibi onlarca uygarlığın miras bıraktığı kültür üzerinde yaşıyoruz. Bu topraklar üzerinde yaşayan insan toplulukları kendi yaşam birikimlerine ait pek çok kültürel-sanatsal kalıntılar bırakmıştır. Bu kalıntılar sonraki dönemlerde yaşayan insanların hayatlarını biçimlendirdiğine inanırım.

Kendine ait olanı en derinlerde bir yerlerde hisseder de insan dillendiremez ya bir türlü. Baktığımız pek çok sanat eseri ya da tarihi kalıntılar öyle şeyler hissettirir insana.

Bazen bir tını, bazen bir kilim deseni, bazen de bir resim tablosunu izlerken çağırışımlar dünyasında yolculuğa çıkar insan.

Bedri rahmi resimlerinde ki imge zenginliği de böyledir, izleyeni kendi dünyasında zihinsel yolculuklara götürür. Resimlerinde ve seramiklerinde yer alan figürler köklerimizdeki özün çiçeğe dönüşmüş halleridir adeta.

Bu topraklardan geçen uygarlıkların kültürel, mitolojik, sanatsal kalıntılarını günümüz sanat anlayışıyla harmanlayarak kendi rengimizi, kendi dokumuzu yeniden bizimle buluşturan birkaç ressamımızdan biridir Bedri Rahmi Eyüboğlu.

Köklü bir sanat - mitoloji bilgisine sahip olan Bedri Rahmi bu birikimlerini heykellerinde, seramik duvar panolarında ve resimlerinde süzülmüş duyarlıklar halinde dışa vurmuştur.

Resimlerinde, Anadolu topraklarındaki sembolist öğeler çok sıklıkla yer alır. Anadolu renk anlayışını ve soyut geometrik figürlerin uygulandığı resimler yapmıştır. Bu figürlerin kökleri Hitit, Asur, Frigya duvar resimlerine uzanır. Bu figürleri ham haliyle değil de, günümüz yaşamının devinimleriyle harmanlayarak aktarmıştır bizlere.

Yaptığı resim, heykel ve seramiklerde malzeme ve teknik konusunda arayışlara girmiş. Hatta mozaik ve seramik konusunda yaptığı çalışmalar, dünya çapında ödüller almasını sağlamıştır. NATO binası için yaptığı seramik pano görülmeye değer güzelliktedir(Brüksel). 1958 yılında uluslar arası Brüksel sergisi için yaptığı 272 m² dev mozaik pano ile serginin büyük ödülünü kazanarak altın madalya almıştır.

Anadolu yazmalarındaki desenler konusundaki çalışmaları Türkiye’de ki en kapsamlı folklorik çalışmalardan biridir.

Halikarnas balıkçısının başlattığı mavi yolculuk turlarına Azra Erhat, Sabahattin Eyüboğlu, Şükran Kurdakul gibi pek çok sanatçının yanı sıra Bedri Rahmi’de katılmış. Tadına doyulmaz kültür-sanat-mitoloji sohbetleri eşliğinde uğradıkları bazı koylara ait anılar biriktirmişler, bazılarında da somut anılar bırakmışlardır. İşte bu şanslı koylardan biridir Bedri Rahmi koyu.

1974 yılında bir grup sanatçıyla çıktığı mavi yolculukta verdikleri molada, kim bilir hangi sohbetin sonucunda sevimli bir balığa dönüşüvermiş kıyıda ki dingin kaya. Nasıl bir yoğunlaşma yaşadıysa Bedri Rahmi, Anadolu renk ve figürlerinin en saf, en naif izdüşümlerini aktarmış kayaya.

Yeşille mavinin kucaklaştığı Göcek koylarını gezerken Bedri Rahmi koyuna yaklaştığınızda ilk gözünüze çarpan tepelerdeki 5000 yıllık kaya mezarları olacaktır. Yakınlaştıkça çam ağaçları ve makiliklerin arasından sevimli bir balık karşılar sizi. Görkemine hayran kalacağınız bu kocaman gözlü balık resmi, doğanın sessiz güzelliğinde insani bir devinimi tetikler adeta. Her an denize atlayacakmış gibi, karşısında duranları heyecanlandıran, doğanın güzelliklerini izlemekten çok yaşamaya davet eden bir ifadeyle bakar size.

Doğanın eşsiz güzelliğini izlemeyi bir yana bırakıp bu doğal güzelliğin içine karışmayı, hatta güzellik olmayı istersiniz sizde. Bir balık özgürlüğüyle.

Bildiğiniz gibi ressamlığının yanında usta bir şairdir de Bedri Rahmi, doğaya ve güzelliklere olan tutkusu sanatın birçok alanında ürünler vermesini sağlamıştır. Resim kadar şiirde de başarılı olan sanatçı mavi yolculukta gezdiği, gördüğü bu güzellikleri resimlemenin yanı sıra şiirleriyle de dile getirmiştir. Bunların arasında “Mavi Gezi” adlı şiirinde dile getirdiği gibi bir rüyanın, belki de cennetin balığıdır, yaptığı resim.

MAVİ GEZİ

…………..

Mavi gezi bir rüyadır

Görülmemiş.

Mavi gezi bir cennettir

Ellenmemiş

Dillenmemiş.

Mavi gezi bir masaldır

Söylenmemiş

Yazılmamış

Çizilmemiş,

……

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 32
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 8598
Kayıt tarihi
: 11.07.08
 
 

İzmirliyim. İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi mezunuyum. Serbest çalışan diş hekimiyim. M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster