Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ekim '07

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
1318
 

Godot' yu beklemek

Godot' yu beklemek
 

"Gene de bir uğraştır beklemek. Bekleyecekbir şeyi olmamaktır korkunç olan."* Bekleyecek bir şeyi olmamak, bomboş bir yaşam demek değil midir?
Yaşam hep bir şeyleri beklemek ve bir şeyleri ertelemekle geçmiyor mu?
Beklerken ya da ertelerken bir şeyleri, zamanın avuçlarımızdan akıp gittiğininin ayırdına varamıyoruz.

Kafka'nın romanları beklemek üzerinedir. Kahramanları hep bir şeyler bekler. Kimi DAVA'sının sonunu, kimi ŞATO'ya girebilmeyi, kimi de azıcık SEVGİ.

Sadece kahramanları değil, özel yaşamında da hep beklemedi mi Kafka? Önceleri babasının, sonraları aşık olduğu kadınların kendisini sevmelerini... Felice'nin, Milena'nın mektuplarını yana yakıla beklemedi mi?

Yaşantımızdan çalan bekleyişler vardır birde. Günlük yaşamın bir parçasıdırlar. Otobüs duraklarında, bankalarda, ATM kuyruklarında, trafikte, gişelerde, market kasalarının önünde beklerken yaşamımızdan ne çok zaman yitirdiğimizi biliyor muyuz?

Heyecanlı bekleyişler en güzelidir.Mutluluk kat sayımız yükselir. Asker yolunu, düğün gününü, sınav sonuçlarını, telefonun çalmasını, bir bebeğin gelişini beklemek...

Çoğu bildik biridir beklenen.
Bazen de hiç bilmediğimiz, hiç gelmeyecek biridir:Godot gibi.
Aslında hepimizin beklediği bir Godot olması, acı da olsa bir gerçek değil mi? Ve çoğumuzun birer Vladimir ya da Estragon olması hiçliğin varoluşsal bir sorun olduğu anlamına gelmiyor mu?


*C.PAVESE

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bazen beklediğimizi gidip kendimizin görmesi yada alması gerekir. Ya biz de bekleniyorsak bir yerlerde.Bunu bilemeyiz, bilsek bile belki kalkıp bir şeyler yapmayız. Sanırım, Kafkanın beklemeleri hep kararsızlığından idi; asıl beklenen belki de Kafkaydı. O saydığınız bayanlarla çok uzun yıllar süren nişanlılıklarını hiçbirzaman evliliğe dönüştürememesi yazdığı bir çok romanın yarım kalması belki de Kafkanın karasız bekleyişlerinin sebebiydi.

Meltem Şahin 
 19.10.2007 14:43
 

bazen beklemeyi de bekleriz. umutsuzca bir telefon sesi duymak isteriz, o telefon çalar ama istediğimiz değildir arayan, düş kırıklığı. güzel olmuş yazı. Pavese'ye de selam olsun, severiz kitaplarını:)

Doğan Durgun 
 18.10.2007 23:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 235
Toplam yorum
: 1840
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2035
Kayıt tarihi
: 26.09.07
 
 

Burada yazarken kim olduğumuzun, ne olduğumuzun bir önemi olmadığını düşünüyorum. Önemli olan yaz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster