Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Aralık '07

 
Kategori
Estetik / Güzellik
Okunma Sayısı
667
 

Göğüs büyütme ameliyatı

Göğüs büyütme ameliyatı
 

Eğer göğüs büyütme ameliyatı düşünüyorsanız...
Augmentasyon mammoplasti olarak bilinen göğüs büyütme ameliyatı kadın göğsünü boyut ve şekil olarak büyütmek için uygulanan bir girişimdir. Bu ameliyat aşağıdaki durumlarda uygulanabilir. 

Göğüslerini küçük bulan kadınlarda kişisel nedenlerden dolayı,
Hamilelik sonrası küçülen göğüs boyutunu düzeltmek için,
Farklı boyutlardaki göğüslerin simetrisini sağlamak için,
Meme kanseri cerrahisinden sonra meme rekonstrüksiyonu amacıyla. 

Estetik cerrahlar göğüsün arkasına yerleştirdikleri meme protezleri ile kadınların göğüs çevresi ölçümlerini bir veya birkaç sütyen ölçüsü şeklinde arttırabilirler. Eğer göğüs büyütme ameliyatı düşünüyorsanız bu sayfada yazılanlar ile bu ameliyatın temel prensiplerini, hangi durumlarda uygulanması gerektiği, nasıl yapıldığını ve ne gibi sonuçlar doğurabileceğini öğreneceksiniz. Tabi ki bu sayfada yazılanların göğüs büyütme ile ilgili tüm soruları yanıtlaması imkansız olduğundan kafanızda soru işareti bırakan herhangi bir durumda estetik cerrahınıza başvurmanız en doğru eylem olacaktır. 

Göğüs büyütme ameliyatı için en uygun adaylar... 

Göğüs büyütme ameliyatı görünümünüzde değişime neden olup, kendinize olan güveninizi arttıracak ancak kafanızda yarattığınız ideal görünüme ulaştırmayıp, insanların size olan tavırlarında bir değişime neden olmayacaktır. Bu nedenle ameliyat olmadan önce beklentilerinizi iyice değerlendirip bunları cerrahınızla tartışmalısınız. 

Göğüs büyütme ameliyatı için en uygun adaylar görünümlerinde mükemmellik değil de, düzelme arayan kadınlardır. Eğer fiziksel olarak sağlıklı ve beklentileriniz konusunda da gerçekçi iseniz sizde bu göğüs büyütme ameliyatı için iyi bir aday olabilirsiniz. 

Göğüs büyütme ameliyatınızda kullanılabilen meme protezlerinin tipleri... 

Piyasada sıklıkla kullanılan FDA (Food and Drug Administration) onaylı silikon jel ve serum fizyolojik solusyonu ile dolu olan silikon kaplı meme protezleri bulunmaktadır. Yapılan çalışmalarda delinip de vücuda yayılmadığı sürece silikon dolu meme protezlerinin vücuda olumsuz bir etki yarattıkları henüz ispatlanmış değildir. Bununla birlikte delinse bile serum fizyolojik dolu ile olan meme protezleri silikon jel ile dolu ile olan meme protezlerine oranla daha güvenilir materyallerdir. 

Tüm cerrahi girişimler birtakım belirsizlikler ve riskler taşır... 

Göğüs büyütme ameliyatı göreceli olarak basit ve güvenilir bir girişim olsa da her cerrahi girişimde olduğu gibi, cerrahi risklerin ve bu ameliyata has özel komplikasyonların görülme olasılığı vardır. 

Komplikasyonların arasında en sık görüleni yerleştirilen meme protezinin çevresinde gelişen kapsülün kontraksiyonudur (kasılması). Bu genellikle her meme protezi uygulamasında meydana gelen kapsülün bazı olgularda aşırı katılaşarak yerleştirilen meme protezini sıkıştırması ile bulgu verir. Bu durumda meme protezi yumuşak formunu kaybederek çok sert bir yapıya dönüşür ve üstündeki deriyi de kendine çektiği için göğüste şekil bozukluğu oluşturur. Kapsüler kontraktür bir kaç yolla tedavi edilebildiği gibi bazı olgularda meme protezinin çıkarılarak, göğüs içindeki kapsülün temizlenip protezin tekrar yerine konulmasını gerektiren ikinci bir ameliyata ihtiyaç duyulabilir. 

Her cerrahi girişimden sonra ameliyat sahasında bir miktar kan sızıntısı normaldir. Ancak göğüs büyütme ameliyatını takiben aşırı kan sızıntısı, ameliyat sahasında kan birikimine ve buna bağlı şişlik ile ağrıya neden olabilir. Bu durum hastanın dayanamayacağı kadar fazla olduğunda kanamanın kontrol edilmesi ve biriken kanın boşaltılması için ayrı bir ameliyata gereksinim duyulabilir. 

Nadiren de olsa bazı hastalarda yerleştirilen meme protezi çevresinde enfeksiyon gelişebilir. Bu herhangi bir zamanda oluşabilse de genellikle göğüs büyütme ameliyatını izleyen ilk hafta içinde görülmektedir. Tıbbi tedavi ile kontrol edilemeyen bazı olgularda meme protezinin çıkarılıp enfeksiyon geriledikten sonra yeni bir protezin yerleştirilmesini gerekli kılabilir. 

Bazı hastalarda ise göğüs büyütme ameliyatını takiben meme başında aşırı hassasiyet, meme başında his azalması ve hissin tamamen kaybının da görüldüğü bildirilmiştir. Büyütme ameliyatından sonra kesilerin yakınlarında bir dönem his kaybının olması normaldir. Bu bulgu genellikle zamanla kaybolmakta ise de bazı kadınlarda kalıcı olabilir. 

Meme protezlerinin üreme, hamilelik ve süt vermeyi etkilediğine yönelik herhangi bir kanıt yoktur. Bazı olgularda ise göğüs büyütme ameliyatını takiben birkaç gün boyunca süt salgısının olduğu gözlenmiştir. Bu kişiyi rahatsız etsede estetik cerrahınızın size yazacağı ilaçların kullanılması ile kolaylıkla engellenmektedir. 

Meme protezi delinip, içindeki materyalin göğüs içine sızıntısına neden olabilir. Delinme genellikle dışarıdan olan çok şiddetli bir travma veya darbe nedeniyle olmaktadır. Bu durumda tuzlu su ile dolu olan silikon meme protezleri birkaç saatte boşalacak ve bu steril tuzlu suyu vücut absorbe edecektir. Eğer delinen silikon jel ile dolu olan bir meme protezi ise bu durumda iki durum söz konusu olabilir. Bunlardan ilkinde silikon kılıf delinse de meme protezinin çevresinde oluşan kapsül zarar görmedi ise herhangi bir göğüste değişim göremeyebilirsiniz. Ancak silikon kılıfla beraber kapsülde zedelendi ise dışarıdan olan basınca bağlı olarak meme protezinin içindeki silikon jel çevredeki meme dokularına yayılacaktır. Bu durumda jel göğüs içinde birikebilir ve çevresinde yeni bir kapsül oluşturur. Ya da vücudun diğer bir bölgesine yayılabilir. Bu durumlarda göğüsün şeklinde ve yapısında değişiklikler olacaktır. Her iki tür delinme tipinde de delinen meme protezinin çıkarılıp, çevrede oluşan hasarın temizlenerek yeni bir meme protezinin yerleştirilmesini gerektiren bir ameliyat yapılmalıdır. Silikon jel ile dolu olan meme protezi kullanılan ve delinme gözlenen bazı olgularda göğüs dokusu içine yayılan jelin tamamen temizlenmesi imkansız hale gelmekte bu durumda yapılacak işlemi daha kompleks hale getirmektedir. 

Bazı kadınlarda meme protezi kullanımı ile otoimmun bağ dokusu hastalıklarına benzeyen belirtiler oluştuğu gözlemiştir. Bu belirtiler arasında eklem ağrısı ve şişliği, ateş, yorgunluk ve göğüs ağrısı sayılabilir. Ancak yapılan araştırmalarda meme protezi kullanımı ile otoimmun hastalıklar arasında kesin bir bağ olduğunu kanıtlanamamıştır. 

Bununla birlikte meme protezi kullanımı ile göğüs kanseri oluştuğuna yönelik hiçbir kanıt yoktur. 

Meme protezi yerleştirilen birçok kadında bu riskler oldukça az oranda görülse de kafanızda oluşan soruları gidermek için cerrahınıza danışmak yapılacak en doğru girişim olacaktır. 

Göğüs büyütme ameliyatınızın planlanması... 

İlk muayenenizde estetik cerrahınız sizin genel sağlık durumunuzu değerlendirecek, sizin durumunuza ve deri kalitenize uygun olarak düşündüğü girişimi size detaylı olarak anlatacaktır. Çünkü göğüsünüzün küçük olmasının yanında sarkıklık da olabilir; bu durumda cerrahınız aynı zamanda size göğüs dikleştirme ameliyatı olan mastopeksi'yi de önerebilecektir. 

Bu dönemde estetik cerrahınızla göğüs büyütme ameliyatınız ile ilgili beklentilerinizi açıkça konuşmalısınız. Aynı zamanda sizinde cerrahınızdan uygulayacağı girişimi, bunun alternatiflerini, büyütme ameliyatının risklerini açıkça anlatmasını istemelisiniz. İlk muayenede mutlaka sigara veya başka bir ilaç kullanıp kullanmadığınızı cerrahınıza anlatmalısınız. 

Estetik cerrahınız ilk muayene esnasında göğüs büyütme ameliyatı sırasında hangi tip anesteziyi kullanacağını, hastanede tahmini kalış sürenizi, ameliyatın maliyetini size anlatacaktır. 

Göğüs büyütme ameliyatınızın hazırlığı... 

Estetik cerrahınız göğüs büyütme ameliyatı öncesi size, yeme içme alışkanlığınızdan, sigara ve ilaç kullanımına kadar bir takım önerilerde bulunacaktır. Bu hazırlık döneminde hastanede kalış sürenizce yanınızda kalacak ve sizi eve götürecek bir kişiyi de ayarlamanız gereklidir. 

Anestezi tipi... 

Göğüs büyütme ameliyatı genellikle genel anestezi altında yapılan bir girişimdir. Böylece tüm ameliyat boyunca uyuyor olacaksınız. Ancak bazı cerrahlar göğüs büyütme ameliyatını sedasyon ve lokal anestezi altında yapmaktadır. Bu tercihde ise ameliyat boyunca uyanık olacak ama ağrı duymayacaksınız, ancak hastaların çoğu bu durumda huzursuz olmaktadırlar. 

Göğüs büyütme ameliyatınız... 

Meme protezinin yerleştirilmesi ve pozisyonunun belirlenmesi sizin anatomik yapınıza ve cerrahınızın göğüs büyütmedeki tercihine bağlıdır. Meme protezinizin yerleştirileceği kesi 3 farklı yerden olabilir. Bunlar; meme altı çizgi, meme başındaki koyu alanın bittiği yer ve koltuk altı bölgeleridir. Burada amaç kesiye bağlı gelişecek izin en az görülecek alana yerleştirilmesidir. 

Açılan bu kesiden çalışan estetik cerrahınız, tüm göğüs dokusu ve üzerindeki deriyi tercihine bağlı olarak göğüs kası üzerinden veya kasın altından ayırarak meme protezinin girebileceği bir cep oluşturacaktır. Çünkü bazı cerrahlar kas altına yerleştirilen meme protezlerin daha az oranda kapsül kontraksiyonu geliştirdiğine inanmaktadır. Bundan sonra tercih edilen meme protezi hazırlanan bu cep içine yerleştirilip göğüsünüz dikleştirilecektir. Ameliyat sahasında kan ve vücut sıvısı birikimini önlemek için yerleştirilen drenler ameliyatı takiben ilk birkaç gün kalabilir. 

Göğüs büyütme ameliyatınız 1-2 saat içinde tamamlanacaktır. Kesiler atılan dikişlerle kapatılacak ve bunların üzeri pansumanla örtülecektir. 

Göğüs büyütme ameliyatınızın sonrası... 

Göğüs büyütme ameliyatınızın ardından ilk birkaç gün kendinizi bitkin hissetmeniz normaldir, fakat ilk veya ikinci günden sonra genellikle ayağa kalkıp yürüyebilirsiniz. Ameliyat sonrası hissedeceğiniz rahatsızlıkların çoğu ağızdan alacağınız ağrı kesici ilaçlar ile giderilecektir. Birkaç gün sonra pansumanlar çıkarılıp bundan sonra destekleyici sütyen kullanmanız önerilecektir. Bu sütyeni estetik cerrahınızın önerdiği şekilde kullanmalısınız. Göğüs büyütme ameliyatından sonra birkaç hafta meme başında yanma hissedebilirsiniz ancak bu yanma hissi her geçen gün azalan nitelikte olacaktır. 

Atılan dikişler ilk 10 gün içinde alınacaktır, fakat göğüslerdeki şişliklerin kaybolması 3-5 haftayı alabilir. 

Normale dönüş... 

İşinize geri dönüşünüz işinizdeki aktivitenize bağlı olmakla birlikte birkaç gün içinde olabilir. Ancak egzersiz ve normal günlük aktivitelere tam olarak ne zaman başlayacağınız konusunda cerrahınıza danışmalısınız. Göğüs büyütme sonrası ilk 2-3 hafta göğüsünüz oldukça hassas olacağı için direkt temastan kaçınmalısınız. Kesilere bağlı oluşan izler ilk 6-8 hafta boyunca sert ve pembe bir görünümde olacaktır. Daha sonra birkaç ay boyunca aynı boyutta kalacak veya bir parça genişleyecektir. Bundan birkaç ay sonra ise oluşan iz solacak ancak asla kaybolmayacaktır. 

35 yaş üstü hastalar göğüs büyütme ameliyatının ardından rutin olarak meme görüntüleme tetkiklerine devam etmelidirler. Ancak bu hastalar radyoloji uzmanlarını meme protezine sahip oldukları konusunda uyarmalıdırlar. 

Göğüs büyütme ameliyatınızın sonrası yeni görünümünüz... 

Birçok kadın göğüs büyütme ameliyatından tatmin edici sonuç elde etmekte ve değişen görünümlerinden mutlu olmaktadırlar. Ameliyat sonrasında düzenli muayene ve uygun hastalarda belli aralıklarla yapılan meme görüntüleme tetkikleri oluşabilecek komplikasyonlar önceden tespit edilerek erken dönemde ve en az hasarla çözülebilme şansını verecektir. 

Op.Dr. Cenk Tokat
www.estetikameliyatlar.info 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 88
Toplam yorum
: 64
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 3059
Kayıt tarihi
: 06.12.07
 
 

1993-1999 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi' nde temel tıp eğitimini tamamlayara..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster