Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ağustos '20

 
Kategori
Estetik / Güzellik
 

Göğüs estetiği sonrası bakım

Göğüs büyütme ameliyatı iyileşme süresi ameliyatın şekline ve kişiye göre değişiklik gösterir. Hastaların göğüs estetiği operasyon sonrası iyileşme süreleri uygulanan tekniğe bağlı olsa da hastaların operasyon sonrası eylemlerine dikkat etmesi de bu süreçte etkisi oldukça büyüktür.

Kısa sürede iyileşip günlük hayatlarına devam etmek isteyen hastaların göze önünde bulundurmasında fayda olacak birkaç tavsiye:

Doktorunuzun verdiği tavsiyeleri iyi dinleyin. İyileşme süreciniz konusundaki talimatlar doktorunuz tarafından adım adım açıklanır. Yaşınıza, fiziksel özelliklerinize ve sağlık durumunuza göre doktorunuz size ameliyat sonrası birkaç hafta içinde neyi yapmanızın sakıncalı olup olmadığını söyleyecektir.

Ağır eşyalar kaldırmak, tenis oynamak, zıplamak gibi abartı güç ya da hareket gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Bu önemlidir çünkü yeni kapatılmış cerrahi kesiklerinizi ya da yeni implantlarınızı zorlanmaya ya da baskıya maruz bırakmak istemezsiniz.

Size estetik operasyon sonrasında yaralara direk olarak uygulayabileceğiniz ya da ağız yolu ile alabileceğiniz iyileşmeye yardımcı ve ağrı kesici ilaçlar yazılacaktır. Ayrıca bu ilaçlar göğüslerinizde enfeksiyon oluşma ihtimalini düşürürler.

Doktorunuzun sizin için yazdığı ilacı yaralarınıza ve göğsünüze sürün. Bu ameliyat yaralarının ve göğüs dokusunun iyileşmesine dışarıdan yardımcı olacaktır. Ayrıca bazı ilaçlar ameliyattan kalma acı ve ağrıları uyuşturmayı sağlamak gibi etkilerde bulunabilir.

Doktor reçeteli oral ilacınızı göğüs dokusunu içeriden iyileştirmek ve acıyı rahatlatmak amacı ile kullanmanız önemlidir.

Göğüslerin hareketini azaltacak destekli bir sutyen giyinin. Bunun için en uygun sutyen spor sutyenleridir. Büyütülmüş göğüslerinizi ne kadar hareketsiz tutarsanız o kadar hızlı iyileşirsiniz. Gerekli desteği sağlamayan bir sutyen yeni implantlarınızda çok fazla gerilmeye neden olur.

Ameliyat sonrasında 10 güne kadar sırtüstü yatmaktan kaçının. Göğüslerinizin üzerinde yatarak onlara basınç uygulamak ameliyat yaralarının tekrar açılmasına böylece göğüste acıya neden olabilir.

Çok fazla güneşe maruz kalma elastin liflerinizi zayıflatarak göğüslerinizin aşağıya doğru sarkmasına neden olur. Lekeler, çatlaklar ve ciltte gevşemeye de neden olur. Bunun yüksek faktörlü güneş koruyucuları ve nemlendiriciler kullanabilirsiniz.

Sevgiyle kalın.

Op. Dr. Güncel Öztürk

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

www.guncelozturk.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 348
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 290
Kayıt tarihi
: 29.11.12
 
 

TIP EĞİTİMİ İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İstanbul UZMANLIK EĞİTİMİ İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster