Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Eylül '12

 
Kategori
Estetik / Güzellik
Okunma Sayısı
475
 

Göğüs küçültme Estetiği

Göğüs küçültme Estetiği
 

Göğüs küçültme ameliyatı, kadınların büyük ve sarkık göğüsleri nedeniyle yaşadığı sırt ve boyun ağrıları, cilt yaraları, kemiklerde aşınma ve solunum problemlerini ortadan kaldırarak dramatik değişim sağlayan estetik bir girişimdir.  

Vücudun ön kısmındaki ağır göğüsleri dengelemek için sırt ve boyun kasları daha fazla kasılır ve bu da ağrılara, hatta ileride kemiklerde aşınma ve solunum problemlerine neden olur. Bunlar kişinin fiziksel aktivitelerini ve sosyal yaşamını kısıtlar. Göğüslerin temas ve kıvrım bölgelerinde deri tahrişleri ve buna bağlı renk değişimleri meydana gelir. Bu estetik ameliyat ile fazla olan yağ, deri ve meme dokuları çıkarılarak göğüse daha küçük, hafif, estetik ve dolgun bir form kazandırılır. Aynı zamanda meme başı çevresindeki koyu alan olan areolada küçültme sağlanır. Meme kanseri meme dokularından meydana geldiği için, bu dokuların azaltılması kanser riskini de azaltır, takibini kolaylaştırır.

Estetik göğüs küçültme ameliyatı fiziksel rahatsızlık oluşturduğu taktirde çok erken yaşlarda da (17-18) yapılabilir; bununla birlikte genel yaklaşım meme tam olarak gelişmeden meme küçültme ameliyatının uygulanmaması şeklindedir. Bu ameliyat ile süt oluşturan bezlerin de bir kısmı çıkartılacak ve olası süt miktarı azalacaktır. Bu nedenle göğüs küçültme estetiği için en uygun adaylar muhtemel gebelik düşüncesi olmayan,  meme dokuları tam olarak gelişmiş olan kişilerdir.

Göğüs küçültme estetiğinde tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi bazı komplikasyonların ve anestezi reaksiyonlarının görülme ihtimali vardır. Ameliyata bağlı meme başı çevresinde, meme alt kıvrımında ve bu ikisini birleştiren çapa şeklinde bir iz kalacaktır. Bu izler 2-3 mm eninde ince düz çizgiler şeklindedir, kalıcıdır ama sutyen ve deniz kıyafetlerinin içinde kalır ve zamanla solar. (sigara yara iyileşmesini güçleştirir, içen kişilerde izlerin daha belirgin ve geniş olacağı akıldan çıkarılmamalıdır) Meme başında kalıcı his kaybı oluşturabilir. Kanama ve enfeksiyon göğüs küçültme estetiğinden sonra nadiren görülür, ancak meydana geldiğinde oluşacak izlerin genişlemesine neden olur. Bu riskleri göz ardı edecek şekilde azaltmak için estetik cerrahın göğüs küçültme ameliyatı öncesi ve sonrasında yapacağı önerilere uyulması gerekir.

Her hasta ve her estetik cerrah tercih edilen göğüs boyutu ve görünümü konusunda farklı düşüncelere sahip olabileceğinden ilk muayenede aday beklentileri konusunda açıkça konuşmalı, ve cerrahının önerilerini dikkatle dinlemeli, eski hasta fotoğrafları üzerinden elde edilebilecek sonuçlar hakkında gerçekçi beklentilere kavuşmalıdır. Adayın yaşına, cildinin durumuna ve göğüslerinin boyut ve görünümüne bağlı olarak ameliyatına etkili olabilecek durumlar hakkında konuşulur, uygulanacak göğüs küçültme ameliyatı detaylı olarak anlatılır, riskler ve ameliyata bağlı kalacak izler belirtilir. Göğüs küçültme estetiği öncesi mamografi istenebilir. Aynı zamanda ameliyat öncesi yeme-içme alışkanlığından, sigara kullanımına ve kaçınılacak ilaçlara kadar birçok öneride bulunulur.

Sorularınızı Facebook üzerinden cevaplandırmaya başlıyorum.Sorularınızla  kolayca ulaşabileceksiniz.Paylaşımlarınızı bekliyorum.http://www.facebook.com/pages/Cenk-Tokat/171012249613302

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 88
Toplam yorum
: 64
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 3065
Kayıt tarihi
: 06.12.07
 
 

1993-1999 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi' nde temel tıp eğitimini tamamlayara..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster