Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Şubat '10

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
678
 

Gök'ten sevgiler yağdı, kapanın elinde kaldı...

Gök'ten sevgiler yağdı, kapanın elinde kaldı...
 

Geceki sokak partisinde halk, sevgiye doydu. Küskünler bile barıştı. "Bizim başkan gibisi yok" dendi


Türkiye’nin en güzel şehrinin, en güzel “Sevgi yolu” sokağında, sevgililer günü bu sokağa taşındı ve sokak araları da dahil herkes, gösterilerle sevgiye doydular. Bu sevgililer gününü izleyenler, yer, gök sevgi ile doldu, ve Alsancak’ lılar bu gösterilerle sevgilerine, kelimenin tek anlamıyle “ Gökten sevgiler yağdı, kapanın da elinde kaldı” Ve sokaklar sevgi seline kapılıp, ilk defa itfaiye de çağrılmadı. Coşkulu gecede herkes: bilerek, isteyerek, severek, bu coşku seline kaptırdı kendilerini, sürüklendiler, sürüklendiler...

Konak Belediye Başkanı tartan: ”Sokaklarda şiddet var, korku var, yalnızlık var. Biz sevgi olsun diye düşündük. Sokaktan sevgi mesajı vermeyi amaçladık. İzmir’den sokaklardan sevgi nameleri yükseldi. Buradan verdiğimiz mesajlar, ihtiyaç duyduğumuz bir eksikliğin tamamlanması anlamında bir altyapı olacak. Dünyanın her yerinde özel günler bir arada kutlanır. Biz İzmir’de çağdaşlık rüzgârı estiriyoruz; ve bunu İzmirlilerle gerçekleştiriyoruz'' diye konuştu.


Müzik eşliğinde dans eden sevgililer, programı ilgiyle takip etti. Aşk çeşmesinden su içtiler. Sevda bağının tellerine takılı kalıp, rüzgârla sallanan dallarının arasından aşk mesajlarını okudular. Bir köşede aşklarını yaşayan âşıklara, Başkan Tartan gül uzatarak duyguya olan hürmetini gösterdi, onlar da sonsuz mutlandılar.

Ne diyordu aşk mesajlarından biri? Hüzünlü de olsa, birlikte okuyalım:

“Hayatın hızıyle o aşk

Her şey bir anda başladı

Yaşandı

Bitti.

Yan yana gidip de bir süre

Aynı yönlerde ayrı yönlere uzaklaşan

İki tren gibi”

Bu şiirin şairi kimdi? Yazmıyor ama, bu geceden haberleri olsaydı, o trenler, aynı makastan yollarını birleştirip, yanyana gelebilirlerdi. Tüh, ki, tüh! Gel de hayıflanma!

Sokak sanatları atölyesin animatörleri eşliğinde çeşitli figürler sergilendi. Halk buna çok ilgi gösterdi ve resimler çektirdi birlikte. Ve de gecenin orkestrası “Omnitone (Evrenin sesleri) Lâtin Orkestrası, herkesi zıp zıp zıplattı. İzmir’in ünlü Orkestrasının solisti Gökçenin sesinden Lâtin melodileri ile ortalık kıvılcımlandı sonra da ateş alarak, pistler coşkuyle bir anda, parlayıverdi.

Alsancak’lılar bu alışılmamış kutlamalar karşısında mest olurken, küskün âşıklar bile o gece, öpüşerek barıştılar, kaldıkları yerden devam etmeğe karar verdiler.

Alsancağın bu “ Sevgi yolu” sokağı, hiç bu kadar aşk gösterilerine ve şarkılarına sahne olmamıştı. Sanırız,: sevginin sokaklara taşarak, bir sokak partisinde bile bu kadar manalı anlatılışı ve canlandırılması karşısında küllenen aşklar bile, umuyoruz, yeniden dirildiler.

O gece mini bir soruşturma yaptık.”N’oluyoruz?” diye. “ Farklı bir başkan, farklı bir yaklaşım, geç kalınmış müthiş bir yenilik. Kendimizi Avrupa’da sandık” diyerek ortak fikirlerini beyan ettiler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 880
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster