Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ekim '08

 
Kategori
Kahvaltı
Okunma Sayısı
11456
 

Gökçebel'de, Köy Kahvaltısı

Gökçebel'de, Köy Kahvaltısı
 

......Salih ve Havva Acar-Gökçebel


Salih Acar... Bu Salih Acar, o Salih Acar değil. Bu Salih, o Salih'in fırçasındaki cennetlerde yaşıyor. Karısının ismi de Havva zaten...

Eveli gün, yan komşunun beyanına güvenerek, hanımla bir köy kahvaltısı yapalım dedik. Çıktık yollara... Yalıkavak yolunda bir sapaktan girdik, Gökçebel köyüne.

Talan edilmiş Bodrum Yarımadası'nda kurtarılmış bir köy Gökçebel. Yeşilin her tonunu, nebatın her türünü vermiş allah. Kaktüs te var karpuz da, ayva da var, nar da var. Arı da var, bal da var. Sokaklarda civcivler,ablaları, abileri, anaları ve babalarıyla özgürce dolaşıyor. Yolun ortasına yatmış inekler, buzaklar, tezekler... Yeşil, yeşil ve yeşil. Uzaklarda Tilkicik Koyu'nun mavisi yansıyor.

Koy, Salih'in evinin damından çok güzel görünüyormuş. Çıkıp bakacaktım ama gırgıra geldi unuttum. Zaten eve de girseydim kameranın şarjı biterdi herhalde. Evin önü, büyüüük bir bahçe, bostan, orman karışımı bir mekan. Fırın, üzeri kamış kaplı bir çardakta. Gözlemeler, börekler, ekmekler o fırında Havva'nın maharetleri ellerinden çıkıyor. Oğulları İlyas'ta, fırının arkasında domates biber doğruyor, yumurta mumurta pişiriyor. Maalesef kızları yok, olsa epey işe yarardı.

Küçük çardak altında 30-35 kişi kabul edecek kadar yer var. Biz gittiğimizde çardak doluydu, hiç yer yoktu. Havva, kusura bakmayın falan dedi ama bendeniz cennet kuşu malumunuz veçhile dönüp gidecek adam mıyım? Çardağın dışındaki biber bahçesini gösterip,"Koyun şuraya bir portakal sandığı, biz yere otururuz" deyince; masa da bulundu, iskemle de. Biz bir şey söylemeden Havva, kendi kafasına göre gözlemeler, börekler, yumurtalar yaptı getirdi. Krallar gibi yedik içtik, ayıptır söylemesi otuz kayme para verdik. Pazarlık etmedim artık. Ama bir daha gidersem mutlaka sıkı bir pazarlık yaparım. En son keyif çayı içerken, Havva şeker attırmadı. Baktım bir tabak baklava getirdi, çayla iyi gider diye hayatımda ilk defa çayla baklava yedirtti bana!

Ne diyeyim size, bir sürü fotoğraf çektim. Bakarsanız anlattığımdan fazlasını göreceksiniz. Bir ara girdiğim kenefin hava deliğinden gördüğüm manzara bile en lüks rezidenste yok vallahi.

Resimlerle başbaşa bırakıyorum sizi...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de bu yaz bir köye gittim ve kahvaltıdaki tüm ürünlerin hepsi kendi yapımları doğal ürünlerdi...(domates, salatalık, peynir, süt, bal, kaymak, reçel, ekmek, tereyağı, yumurta)...Şaşırdım kaldım hiç bir şeyimi dışarıdan almazsınız dedim hayır dediler...Sağlıklı yaşam bu olmalı...

Sema CURUK 
 05.10.2008 20:33
Cevap :
sv.Sema, Havva da gözlemelere, o gün bahçede ne ot çıkmışsa onu koyuyor. Belli bir içtihad yok...  06.10.2008 9:34
 

Bu güzel kahvaltı anını blog ahalisi ile paylaşman ne kadar güzel olmuş. İnsan imreniyor. Gerçekten ilkellikler bazen en modern yaşamdan daha romantik ve keyif verici oluyor. Yıllar önce köylülerimiz zamanlarını böyle değerlendirmek isteyenlere bakmazlardı bile. Ama şimdi hepsi akıllandılar, ah biraz daha temizliğe, zevke, düzene dikkat etseler. Göz zevkine de hitap eden çevre düzenlemeleri yapsalar, her taraf çiçeklerle dolsa! Onu da öğrenirler. Bu güzel Köy Kahvaltısını bize yazınla ve resimlerle yaşattığın için teşekkür ederim. Saygı ve sevgilerimle.

Mustafa Mumcu 
 04.10.2008 0:07
Cevap :
Salih'e gereken talimatı verdim: "Bir daha geldiğimde burada tek bir plastik eşya görmeyeceğim!" sevgiler...  04.10.2008 15:28
 

Yaşamı yaşaması bilen, tadını çıkaran gezgin Arkadaşım, sen hiç yaşlanmayacaksın. Hep deli akacak kanın.. Sağlıcakla ol. Sevgilerimle.

kırıkkalp 
 03.10.2008 23:57
Cevap :
temiz hava, bol güneş... dumansız hava sahası... mutlu ol mavidüş  04.10.2008 11:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 288
Toplam yorum
: 1350
Toplam mesaj
: 205
Ort. okunma sayısı
: 1169
Kayıt tarihi
: 18.01.07
 
 

Kendi halinde yazar, çizer, çapraz bulmaca çözerim. İki yüzyıl, bir binyıl gördüm. En sevdiğim hoca ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster