Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Aralık '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
773
 

Gökçek'in adaylığı zorda mı?

Gökçek'in adaylığı zorda mı?
 

Bu hafta Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek için kabus gibi geçti. Star TV’de yayınlanan programda, Kemal Kılıçdaroğlu karşısında soğuk terler döken ve sıkıştıkça rakibini konuşturmama teknikleri deneyen Gökçek’in, şimdi de Tayip Erdoğan aleyhine anket araştırması yaptırdığı iddeası başını derde soktu.

Gökçek’in kabusu Çarşamba günü başladı. Tüm Türkiye Gökçek-Kılıçdaroğlu tartışmasına kilitlenmişti. Az çok tartışmanın nasıl olacağını tahmin etmiştim ama sanırım Gökçek edememişti. Gökçek’in genellikle tartışma üslubu ve taktiği; rakibi ile ağız münakaşası yaparak ana konudan uzaklaşmak ve bol kavgalı bir ortamda konuyu kapatarak reyting sağlamak şeklindedir. Ancak bu kez iş farklı oldu. Rakibi Gökçek ile ağız münakaşasına girmiyor, sessiz kalıyor, arada bir laf sokuyor, kısacası kavga etmiyordu. Hal böyle olunca Gökçek hem kendisiyle, hem de durum karşısında sabrı taşan Uğur Dündar ile kavga etmeye başladı. İş tamamen çığrından çıktı. Dündar ve Kılıçdaroğlu sadece izliyor, Gökçek ikisine de konuşma fırsatı vermiyor, konudan konuya durmadan konuşuyordu. Bu konuları konuşunca halktan oy toplamayı hedefliyordu ama üslubu ve hareketleri onu tamamen antipatik bir hale getirdi. Kendisini seven veya sevmeyen bir çok kişi ekranları başında “ya biraz sus artık” diye isyan ediyordu. Gökçek ana konuyu saptırmaktan da geri durmuyordu. Kılıçdaroğlu “Neden elektronik sayaç alıp fazla para ödüyorsunuz, neden bu sayaçlar 300 USD’den Ankara halkına satılıyor?” diye sorarken, Gökçek siyasi manevralar yapmaya çalışıyordu. Ancak Kılıçdaroğlu usta bir siyasal taktik ile Gökçek’in ağzından lafı aldı; Gökçek “Biz halktan sayaç için aldığımız paranın 150 dolarına onlara hizmet götürüyoruz” demiş ve paranın fazla alındığını itiraf etmişti.

Sonuç olarak Gökçek bu tartışmadan, toplumun büyük kesiminin antipatisini kazanarak ayrıldı. Bu durum karşısında AKP’nin Gökçek adaylığını mercek altına alacağını düşünürken, ikinci bomba patladı; Melih Gökçek’in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı koltuğundan etmek için ne yapmak gerektiğine dair anket çalışmaları yaptırdığı iddea ediliyordu. Her ne kadar Gökçek inkar etse de ortada bir fatura gerçeği de vardı. Daha önce de Gökçek’in adamı olduğu söylenen bir bayanın, Tayyip Erdoğan tarafından dinletildiği iddea edilmişti hatırlarsanız. Bu durum Erdoğan ile Gökçek arasındaki ipleri gerer mi bilmem. Ama Gökçek’in Ankara Büyükşehir Belediye başkan adaylığını tehlikeye sokar gibi geliyor bana. Ne diyelim hakkında hayırlısı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 109
Toplam yorum
: 205
Toplam mesaj
: 53
Ort. okunma sayısı
: 1259
Kayıt tarihi
: 07.07.06
 
 

Yorum yapmaktan ve metin yazmaktan zevk alıyorum. Her insanın yorum yapması kişisel görüşlerini beli..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster