Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Kasım '21

 
Kategori
Kişisel Gelişim
 

Gökhan Kayış Başarı Öyküsü

(Hiçbir başarı rastlantı değildir.)


Değerli okurlarım, başarıları alkışlamaya devam ediyoruz. Bu köşede başarı öykülerini paylaştığım değerli insanların ortak özellikleri başarılarının yanında aynı zamanda mütevazi ve samimi olmalarıdır.

Bugün sizinle arkadaşım olmasından gurur duyduğum değerli dost ve arkadaşım Gazeteci Gökhan Kayış'ın başarı öyküsünü paylaşacağım.

Gökhan Bey öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

-Gökhan Kayış memur çocuğudur ve Anadolu’yu karış karış dolaşarak büyümüştür. Bilecik, Siirt, Karabük, Eflani, Zonguldak, Isparta ve Yozgat’ı sırasıyla yaşadım. Ve bu deneyim sayesinde Anadolu’nun tüm renklerini taşırım üstümde. Ama İstanbul Üniversitesi İletişim fakültesi için geldiğim İstanbul’da asıl kimliğimiz oluştu. Bab-ı Ali yokuşunda gazetecilik henüz daktilo ile bilgisayar arasındayken ve doğum sancıları çekerken, televizyon haber merkezlerinde çalışmaya başladım. Ve 27 yıldır bu işi öğrenmeye çalışan bir öğrenciyim. 27 yıldır sırayla Flash TV, Kanal D, NTV, Fox TV, TGRT Haber, Olay TV ve BBN Türk kanallarında çalıştım. Dönemin en önemli siyaset ve sokak gündemleri oluşurken tanıklık etme fırsatım oldu. Çok önemli olayların tam ortasında kalmak hem olay hem insan biriktirme fırsatı sağladı. İnsanın yükselebildiği ve düşebildiği bin bir türlü hali görmek ve insan üzerine konuşurken daha hoşgörülü olmayı öğretti.

Başarılı olmak için neler yaptınız? Nasıl çalıştınız?

-Ne kadar başarılıyım ya da temelde başarılı olmak nedir bilmiyorum ama çok çalışmak ve sahtekarlıktan uzak olmak olduğunu söyleyebilirim yaptıklarımızın özetini. Ben çok özel habercilerle tanıştım ve onlarla çalışmak şerefini yaşadım. Onlar gece gündüz nedir bilmeden tüm ömürlerini ailelerinden ödün vererek ve de kimsenin bir türlü beğenmediği muhabirlerdir. Onlar gerçek gazetecilerdir. Ben gönlü, sokakta canları uğruna çarpışan muhabirlerle atan bir haberciyim. Zaman zaman canımızı da hiçe sayıp o haberin ve görüntünün peşinde koşmuş bir kişiyim.

Şu andaki mesleğinizi yapmasaydınız ne yapmak isterdiniz?

-Adalet duygusunu seviyorum ve adliye koridorlarında çok haber mesaisi yaptım. Sanırım gazeteci olmasaydım orada başka bir görev isterdim. Çocukluk hayalim hâkim olmaktı sanırım.

Hayatta sizin için çok önemli üç şey nedir diye sorsam ne cevap verirsiniz?

-Adalet çok önemli! Yaşantımda gördüğüm adaletsizlikler bana bunun en önemli duygu olduğunu öğretti. Herkes için her zaman ve koşulda adalet önemlidir.

Gökhan Bey sizin için mutluluk nedir?

-Dostlarımla kurduğum lezzetli bir yemek masasında yapılan sohbet ve evde kızımla eğlendiğim anlar benim en önemli bana mutluluk katan anlar. Ve tabii şöyle piyasaya bir haber atlattığında yaşadığın adrenalini de özledik.

Geleceğe dönük ne gibi planlarınız var?

-Son yıllarda sokaktan stüdyoya evrilen bir maceramız oldu. Sabah 07.00’dan 09.00’a kadar, her zaman olduğu gibi BBN TÜRK ekranlarında da gerçeği ama sadece gerçeği söylemeye çalışıyoruz. Bu bir mücadele her zaman en iyisini biz bilemeyiz hata yaparız ama bu akıl yerinde olduğu sürece kendisi için değil bu ülke ve insanlık için doğruları söylemeye devam edecek. Tek hayalimiz daha geniş çevrelere sesimizi duyurabilmek.

Başarmak isteyenler size, “Başarının sırrı nedir?” diye sorsalar, ne cevap verirsiniz?

-Klasik olacak ama çok çalışmak dışında bir cevabım yok sanırım. Gazeteciliğe gönül veren genç meslektaş adaylarına da şunu söyleyebilirim; gazeteci her şeyi bilen insan değildir. Ama bir konuda uzmanlaşmanız size çok şey katacaktır.

Peki, sosyal medyayla aranız nasıl? Teknolojiyi nasıl görüyorsunuz?

-Ne yazık ki işimiz gereği belki zaman zaman gereğinden fazla sosyal medyada vakit geçiriyoruz. Teknolojiyi eleştirmek doğayla savaşmak kadar anlamsız bir direniş olur. Önemli olan doğru bilgi ile yanlış bilgiyi ayırabilecek eğitime sahip olmak. İnsanları bu konuda eğitmemiz lazım.  Çünkü yalan dünyası ve inanları yalana sürüklemek için çalışanlar çok.

Bir gününüz nasıl geçiyor?

-Gece mesaisi yapıyoruz biz ve ekip arkadaşlarımla birlikte gece saat 03.00’te uyanıp işe başlıyoruz. Sabah 07.00’de yayına başlıyor ve 09.00’da bitiriyoruz. Sonra da işimiz bitmiyor tabii ki... Hemen ertesi gün için hangi konuyu ele alalım konuk çağıralım mı bunlara bakıyoruz. Gündüz de mutlaka dinlenmemiz gerekiyor. Biyolojik saatimiz diğer insanlara göre daha ters çalışıyor.

Hafta sonları neler yaparsınız?

-Hafta içi aile ile pek temasımız olmuyor bu uyku saatleriyle o yüzden ilk vazifemiz kızım İpek’le ilgilenmek. Eşim de gazetecidir ve onun da çok yoğun bir işi var birlikte vakit geçiriyoruz. Tabii dinlenirken de gözümüz haberlerde.

İş dışında uğraştığınız spor veya hobileriniz var mı?

-Futbola aşık birisiyim ve koyu bir Galatasaray taraftarı olduğumu yayınlarımda da söyledim. Sonuçta spor habercisi değilim ve tarafsızım derken bu konuda yalan söylemeye bir gerek duymadım.

Gökhan Bey gençlere başarılı olmaları için ne yapmalarını önerirsiniz?

-Sevdiğiniz işi yapın. Başarılı olmanın tek yolu bu. Bu hayat sevmediğiniz bir işle geçirilmeyecek kadar kısa...

Gökhan Bey benim de her zaman takdir ettiğim değerli bir dost ve çok değerli bir gazetecisiniz. Yolunuz açık ve aydınlık olsun.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 
Toplam blog
: 906
Toplam yorum
: 551
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 4196
Kayıt tarihi
: 20.11.10
 
 

CENGİZ HORTOĞLU Cengiz Hortoğlu Gaziantep'te doğdu. İstanbul Hukuk Fakültesini bitirdi. Serbest a..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster