Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Temmuz '15

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
546
 

Gökkubbe altında söylenmemiş söz var mı?

Gökkubbe altında söylenmemiş söz var mı?
 

Sözleri duyabiliyor musunuz


Adını hatırlayamadığım bir bilgeninin ‘Güneşin altında söylenmemiş söz yoktur.’ sözü bazen doğru gibime geliyor. Bir şey söyleyecek veya yazacak oluyorum; aa, bir de bakıyorum ki bu söz çok önceleri falancalar tarafından da söylenmiştir. Bazen de yazdığınız bir sözden, veya yaptığınız bir uygulamadan epeyce sonra bir de öğreniyorsunuz ki bu söz de, bu uygulama da sizden önceleri söylenmiş, yazılmış. Bu konuda birçok örnek vermemiz mümkün. Dün internette aylak aylak dolanırken 5D kuralı ile karşılaştım. ‘Bu bizim kural, ne arıyor burada bizimki...’diyecek oldum; ama okuyunca anladım ki, ooo bu kural epeyce yaygınmış hem de uzun zamandan beri. Okur temsilcim sevgili eşim ‘Günaydın.’dedi bana. Günaydın ki ne günaydın...

Asıl söylemek istediğimi günaydınla noktaladım. Şimdi, vakti olanlara bu konudaki örnekleri sunalım, anılara doğru yol alalım:

 Sene 1965 yani bundan 50 sene önce Ordu Perşembe Ortaokulunda dersteyim. Bir vesileyle öğrencilerime Kipling’in çalışma yöntemini hatırlatıyorum:

Kipling’in Joseph Rudyard Kipling’in, ( d. 30 Aralık 1865 Bombay, Hindistan – ö.17 Ocak 1936 Londra). İngiliz şair, roman ve hikâye yazarı.) “Altı hizmetçim var, hizmetçileri planlı, uyumlu ve istikrarlı olarak güzel güzel çalıştırarak işlerimi yürütüyor, amacıma ulaşıyorum.”mealindeki sözünden hareketle herkesin, özellikle öğrencilerin bu altı hizmetçiden yararlanması gerektiğini vurguluyorum. Altı hizmetçiyi karatahtaya yazıyorum:

Ne?

Niçin?

Nasıl?

Nerede?

Ne zaman?

Kim?

Ayrıntıya giremeden zil çalıyor ve teneffüse çıkıyoruz.

Bir sonraki ders sınıfa girdiğimde şunu görüyorum. Bir öğrencim yazdıklarımın altına bir çizgi çizmiş, çizginin altına da 5N+1K yazmış. Ben bu kısaltmayı çember içine alıyorum. ‘Bunu bir rozet gibi yakanıza takın.’ diyorum.

Bu rozet anısını bir defa daha yazmıştım; ama nerede, nasıl ve niçin yazdığımı hatırlayamıyorum. Okumuşsanız ‘tekrar okumanızda yarar var’ derim.

Çok sonraları 2000’lerde bir televizyonda 5N+1K programı olunca düşündüm. Bu programı yapan acaba benim öğrencilerimden birinin oğlu ya da tanıdığı mıdır, yoksa bir rastlantı mıdır bu? Belki de benim rozetimden önce de 5N+1K vardı.

Bu konuya niye girdim dersiniz. Aslında böylesi konular yararlı. Bugün başta Silâhlı Kuvvetlerimiz olmak üzere birçok kurum ve kuruluşta bu tür programlar kullanılıyor. Açık deyişle benim hatırlatmama hiç gerek yoktu. Bu hatırlatmayı şunun için yaptım. 5N+1K’nın öğrencilerimin buluşu olduğunu zannediyordum, oysa...

Birkaç sene önce de  5D diye bir kategori geliştirdiğimi zannediyordum. Milliyet bloglarında “Adını 5D İnter Günce Koydum” başlıklı yazımda internet dünyasından DERLEDİKLERİMİ  DÜŞÜNCE ve DUYGULARIMI da katarak DÜZENLEYİP DENEMELER yazacağımı belirtiyordum.

Derleme

Düşünce

Duygu

Düzenleme

Deneme

kelimelerinin baş harflerinden hareketle 5D kategorisi açtım.

Bu 5D’yi ilk ben buldum zannediyordum. Meğer bu konu öyle yaygınmış ki anlatamam.

5D’yi arama kanallarında ararsanız o kadar çok yazı okuyacaksınız ki... Fazla zahmet olmaması için birkaçını aktarıvereyim:

“Satışı konsept yapar ve konseptin en önemli parçası markanızın tüketici neznindeki algısıdır ki dönüp dolaşıp gideceğiniz yer ürün yönetimidir. Kural açık: 5D=> doğru ürün, doğru zamanda, doğru fiyata, doğru lokasyonda, doğru adette ise satış potansiyeliniz realize olur ancak bu kendiliğinden olamaz elbet. Süreç en temel şekli ile planlama ile başlar, dizayn ve/ya satın alma ile devam eder.” (Bkz.http://yalinperakende.wordpress.com/, lojistik, envanter yönetimi”

“Mükemmellik için 5D kuralı:Duygularını ve Düşüncelerini Değiştir

Davranışlarını Değiştir.”

Ayrıca 5D dil kursları reklamları da çokça çıkıyor karşımıza. Her halde 5 duyuyu çağrıştırıyorlar veya... Neyse...

Önceden de yaygındı diye biz 5D kategorimizden vazgeçecek değiliz. İnternek ortamından derlediklerimizi duygu ve düşüncerimizle yoğurarak, gerekli düzenlemeleri de yaparak denemeler yazmaya devam edeceğiz inşallah. Tabii, sırf devam etmek için devam etmek niyetinde de değiliz.

Yararlı olmak dileğiyle...

Sabahattin Gencal, Başiskele-Kocaeli

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 168
Toplam yorum
: 285
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 649
Kayıt tarihi
: 29.03.11
 
 

1943'te Trabzonda doğdu. Erzurum Yavuz Selim İlköğretmen okulunu bitirdikten sonra girdiği Bursa Eğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster