Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ekim '07

 
Kategori
Havacılık
Okunma Sayısı
584
 

Gökte açan çiçekler

Gökte açan çiçekler
 

Hiç paraşütle atladınız mı?

Ya da yamaç paraşütü veya planör kullandınız mı?

Bunları çok tehlikeli mi buluyorsunuz, peki, uçak kullanmak istemez miydiniz?

Öyleyse ne duruyorsunuz?

Ben 1977 yılında Hava Harp Okulu’nun sınavlarında başarılı olup sağlık kontrolünde çapraz çıkan dişlerim yüzünden elendiğimde henüz 19 yaşındaydım ve o gün bu gündür sayısız “sortide” uçuş gerçekleştirdim, ama hepsini de yolcu olarak.

Geçen hafta sonu ise Kurtuluş Savaşı destanımızın sayfalarının yazıldığı İnönü’deki THK Türkkuşu Eğitim Merkezinde ilk defa bir planörde geç kalmış bir özlemim gerçekleşti. Bir planörde ve bir microlight’ta uçtum.. çok şükür.

Sizi gaza getirmek için “şöyle uçtum, böyle uçtum” diye hava atarken çamlar devirmeye hiç niyetim yok. Zaten şu “sorti” kelimesi “buraya uydu mu, öyle mi kullansam, böyle mi kullansam” diye beni yeterince işkillendirdi.

Türkiye’de pek az şey çağdaş standartlara uygun yapılır fakat bazı şeyler de her nasılsa çağdaş standartların da üzerine çıkıyor.

Sivil havacılık bunlardan biri.

Hal böyleyken, ve THK 80 (yazıyla seksen) yıl önce bir Uçak Fabrikası kurmuşken, bunu başka uçak fabrikaları (ama öncekiler kapandıktan sonra) izlemişse ve bugün hepsi kapanıp hala Polonya yapısı yangın söndürme uçakları almak için aramızda para topluyorsak durup ciddi ciddi düşünmenin vakti gelmiş de geçmiş demektir.

Bu konu “komplo teorilerine” oldum olası mesafeli duran beni dahi gerçekten rahatsız etti. Tuhaf bir konu ve Türkiye’nin kendi uçağını yapması işlerine gelmeyen birilerinin, elinde çomak etrafımızda dolandığı kesin. Meraklısı incelesin, biz konumuza dönelim.

Arkadaşlar, yurdunu, atasını seven, THK’na destek versin.

Kurban derisini mi bağışlar, kurban kesmeyip parasını mı bağışlar, oğlunu kızını havacılık kurslarına mı yazdırır, oturduğu yerdeki THK şubesine üye mi olur, kendisi gidip pilot mu olur bilmem. Atanıza borcunuz var ve ödemesi de böylesi asil bir eylem, gidin, ödeyin.

Bu davaya emekleri geçmiş tüm kahramanlar ile değerli zamanlarını bu tanıtım olayına ayırmış Hadi Sandıkçıoğlu’na, Bahattin Adıgüzel’e, Talip Bölükbaşı’na ve sevgili pilot arkadaşlara kucak dolusu selam, sevgi ve teşekkürler.

Bu yaz kızım Ece size emanettir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Tamer Kaplan, "sorti" uymuş. Rahat olun. Ece iyi bir havacı olacak. Size en yakın THK Şubesi ile hemen temasa geçmenizi öneririm. Havacılık kursları için kayıtlar; Ocak ayında başlıyor. Mart ayı sonunda da bitiyor. Sevgili Ece süreyi kaçırmasın. Saygılarımla..

Talip Bölükbaşı 
 29.10.2007 22:32
 

Tamer bey çok doğru söylediniz, THK destek vermek gerek, havacılık bir ülkenin can damarı bence, herkes elinden geldiğince yardım etmeli, birde senin ve ailenizin sertifikaları biz aldık, Ahmet Aydın da haberleşip size takdim edelim..kendinize iyi bakın en derin saygılarımla..

Mehmet EREN 
 29.10.2007 21:34
Cevap :
Bu vesile ile sizinle bir kez daha görüşmekten mutluluk duyacağım. Çok teşekkürler  29.10.2007 22:29
 

Kisa ve öz. Cok tesekkürler Tamer Bey. Sizi ve ailenizi tanimak, Inönü'de tanimak ayricalikti benim icin. Ece'nin yolunun dogru cizildigini düsünüyorum. Gözlerinden, bakislarindan okudum bunu. Sevgiler.

pirmete 
 29.10.2007 19:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 130
Toplam yorum
: 181
Toplam mesaj
: 32
Ort. okunma sayısı
: 2100
Kayıt tarihi
: 28.06.06
 
 

İnsanın kendini anlatması zor, gereksiz de! Yaptığı işlere bakmak yeter, ne gerek var fazla i..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster