Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Temmuz '08

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
712
 

Gökyüzünde kanat çırpan kuşlar gibiydik İnönü'de

Gökyüzünde kanat çırpan kuşlar gibiydik İnönü'de
 

Cemal Uygun'dan Ozan Aydın'a gökyüzü sevdası devam ediyor,devam edecek


“Gökyüzüne çizilmiş resimlere benzedik İnönü’de”demiştim bir önceki buluşmamızın ardından.Grup Kızılırmak’ın “gidenlerin ardından”isimli parçasının ilk dizesidir.O zaman benim ruh hâlimi en iyi o dizeler anlatıyordu.Çünkü ben uçamamış,gökyüzündeki arkadaşlarımızı Türk’ün makûs talihini yendiği o kutlu topraklardan sadece izlemekle yetinmiştim. Şimdi “gökyüzünde kanat çırpan kuşlar gibiydik” diyorum.Çünkü o kutlu topraklardan gökyüzüne dokunmak,özgürlük ateşinin kıvılcımlarını taşıyan çılgın Türk’lerin İzmir yolunu gökyüzünden izlemek fırsatını buldum,ne mutlu bana.

Dedim ya,bir önceki buluşmada uçamamıştım.Eşim ve oğlum Ozan’da çok istememe rağmen birtakım aksilikler nedeni ile İnönü’ye gelememişti.Talip Bölükbaşı beyin “Cemal Uygun MB buluşması”projesinden bahseden yazısını okuyunca bütün planlarımı ve yoğunluğumu bu etkinlik tarihine göre düzenlemeye karar verdim.Malûm, yoğun iş hayatımız arasında soluklanma fırsatını yakalayamıyoruz.

THK’nun ilk pilotlarından,hocaların hocası Cemal Uygun(*) aramızda yoktu belki ama o çılgın Türk’lerin en genci 4 yaşına bir iki ayı kalan oğlum Ozan Aydın yanımızdaydı.Kâh planörlerin kanatları arasında,kâh dev kartal heykellerinin kanatları arasında ,kâh “istikbâl göklerdedir” diyerek gökyüzünü işaret eden büyük insan Atatürk’ün işaretinin peşindeydi.Belki yaşı itibarı ile planör ,microlight ve yamaç paraşütüne binemedi ama Talip amcası(ki hâlâ ismini anıyor)ve Hayriye hocamız Ozan’ı Antonov2(AN2) uçağı ile gökyüzünde kanat çırpan kuşların peşinden koşmasını sağladı.Oğlum bu konularda biraz çekingen olsada uçakta bulunan diğer 9 kişi kadar da cesurdu.Ozan şimdiden bir sonraki İnönü buluşmalarındaki yerini garantiledi diyebilirim.

Eşim Hacer ise oldum olası hava taşıtlarından uzak durmaya çalışır.Kaç kez iç hatlarda uçmasına rağmen “ayağım yerden kesilmesin”diyenlerdendir.Ben pilotum Aydın bey ile gökyüzünün maviliklerinde süzülürken o kesinlikle planöre binmemenin hesabını yapıyormuş.Ta ki yüreğinin güzelliği gözlerine yansıyan,Ege maviliklerinin gönüllüsü İzmir Mavilim’in planör uçuşunu tamamlayıp,çocuklar gibi şen kahkahalar atarak yanımıza gelişini görünceye kadar.”Tamam,kesinlikle ben de uçacağım artık”dedi.Sırası gelene kadar vazgeçmese diye içimden dua ediyorum haberi yok garibimin.

Sırası gelincede vinç değişimi oldu ve pilotu Barış bey’lede kısa bir sohbet etme fırsatı yakaladı.Barış bey’in pozitif enerjisi ve esprileri eşimi oldukça rahatlattı.En çok hoşuma gidende “ağabey,hiç merak etmeyin,eti senin kemiği benim,derisi THK’nun”oldu.Bir pilotun espriside böyle olur ancak dedik ve eşimi gökyüzüne gönderdik.Ben mavilikler arasında kaybolan planörde neler oluyor merak ederken onlar biraz sonra indi.Bir de ne göreyim eşimin İzmir Mavilim’den fazlası var,eksiği yok.

İyiki gelmişiz” dedi uçuş heyecanı yatışırken.Mutlaka iyiki gelmişiz oluyor İnönü buluşmalarının sonu. “Gökyüzüne çizilmiş resimlere benzedik İnönü’de”yazımın dipnotunda editörlerimize en azından bir telgraf,çiçek ,lokum gönderirler biraz sitem etmiştim pek bu toplantılara ilgili olmadıkları için. Bu kez muhabir Tahsin bey kardeşimizi göndermişler.Bol fotoğraf,röportaj ve uçuş notları aldı.Ben tatil için sabah erkenden Antalya yollarına düşeceğimden vedalaşırken nasıl bulduğunu sorduğumda cevabı”bu kadarını ummuyordum”oldu.Herşeyin özeti budur,”iyiki gelmişiz” ve “ bu kadarını ummuyordum”.

Başka neler oldu derseniz,İzmir Mavilim’le ve oğlu(kankam ve kardeşim)Güneş’le tanıştım.İzmir Mavilim’i tanımayan MB yazarı çok şey kaybeder diye düşünüyorum.İçinde iki i harfi olan Hatiice ve güzelliğini anlatmak için ay parçasını örnek verebileceğim kızı Firuze ile Pelin vardı yeni MB dostlarımızdan.Lojman komşumuz Ali Nail ve eşi ilede yeni tanıştık ve kaynaştık hemen.Homeros’la giderayak sözleştik bir sonraki toplantılarda arayı kapatmak için.Arif Öğütçü MB profilindeki resminden yakışıklıymış meğer,İnönü’de gördük.Murat Ertaş hocam hem içimizi,hem dışımızı aydınlattı,pırlanta gibi yüzü,kadife gibi sesiyle.Bir de Sabiha Rana ablamın nezaketinide paketleyip gönderdiği çifte kavrulmuş lokumları paylaştık.Lokum yemedik kimse kalmadı koca tesiste sanki.

Ve eski dostlar Pirmete ile yeniden kucaklaşmak,Asiyazar’ı zaptekmek için planlar yapmak,İlyas Bayram ağabeyin varlığının bile insana güç verdiğini yeniden hissetmek,sanki liseden arkadaşımı görmüş gibi olduğum Robert Meisel ile Mehmet Eren’i çekiştirmek,bilge insanAlev Meisel’dan eşime tıbbi öneriler almak, leyleklerin peşinden foto-belgesel yapmak içim neredeyse tüm İnönü ovasını yürüyen MB’un neşesi(leylek avcısı) Neşe Evrim’le pistte misket oynamak ,havuzbaşında tüm İnönü dostlarımızla,pilotlarımızla,tüm emeği geçenlerle aynı sofrada gönül sohbeti yaparak eğlenmek.......

Leylek avcısı ,Neşe Evrim’in de üstün gayretiyle gökyüzünde bolca leylek gördük.Bu yıl bize bir hayli yol göründü demektir kısaca.Sabah erkenden İnönü’den ayrılırken bir dahaki sefer ne zaman geleceğimizi merak ediyordum her nedense.Arkadaşlarıma hatta torunlarıma anlatacağım anılarla dönüyordum İnönü’den bir daha.Gelmeyen,gelemeyen,benim gibi tekrar tekrar gelmek isteyen arkadaşlarımız için mutlaka yeni MB İnönü buluşmaları olacaktır.Belki Milliyet geleneksel olarak sponsor olur,kimbilir?Bildiğim birşey varsa başta bizi bu kutlu topraklarda gökyüzü ile buluşturan ve elinden gelenin en iyisi ile ağırlamaya çalışan Talip Bölükbaşı,uçuş sorumlumuz Hayriye hanım,tesis amiri Hadi bey ve diğer pilotlarımız bize sadece planörle,microlight ile,yamaç paraşütü ile,AN2 ile uçuş yaptırmadılar.Türk’ün,Türkiye Cumhuriyetinin temel karakteri olan bağımsızlık ruhunun ateşlendiği bu topraklarda cumhuriyet değerlerimize sahip çıkmayı,yaşatmayı bir kez daha hatırlattılar.O nedenle bir kez daha denizden 2765 FT yüksekteki bu organizasyonda emeği geçen herkese gönül borcum olan teşekkürlerimi,saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum.

(*)Cemal Uygun hakkındaki Talip Bey’in yazısı(mutlaka okuyunuz):

http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=80100

* * * * * * * * * * * * * * * *

Blognot1: Tüm cep telefonu operatörlerinden 3919 YANGIN yazarak Türk Hava Kurumu’nun yangın söndürme uçağı alım kampanyasına 6 YTL katkıda bulunalım.6 YTL ormanlarımız için umut olsun.Ayrıntılı bilgi için :

http://www.thk.org.tr/2005/anasayfa.htm

Blognot2:Bir insan köprü kurar.Bin insan geçer(Özbek atasözü)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aranızda olmalıydım..o kadar çok istedim ancak birçok sebeple Esk.'deydim malesef gelemedim..Ve bir sonrakinde sizlerle birlikte olmak istiyorum..bir sonrakinde haber vermeyi unutmazsınız değilmi.. Sevgilerimle.

Belgin Uğrayan 
 14.08.2008 23:54
Cevap :
Belgin hanım,keşke gelebilseydiniz.İnönü buluşmaları çok güzel geçiyor.Hem havacılık etkinlikleri,hemde yeni ve kalıcı dostlukların başlangıcı İnönü'nün demirbaşları.Bir sonrakinde gelin lütfen ve kendiniz yaşayın.Mutlaka haberiniz olacak.Selamlar ve saygılar.  16.08.2008 21:05
 

Ama kısmet olmadı... Yazınızla tekrar yaşattınız o günleri, ellerinize sağlık.. Bir dahakinde inşallah hep birlikte oluruz... Sevgilerimle...

Sema Sener 
 04.07.2008 0:06
Cevap :
Sema hanım,yazıda bahsetmek istemedim,koca İstanbul'dan sadece ben gelmişim.İnönü'de gerçekten yaşanması gereken tecrübeler ediniyorsunuz.Dolu dolu 2 gün yaşıyoruz.Ben hâlâ hızımı almış değilim.Diğer toplantıya şimdiden hazırım.Umarım sizde İnönü'de olursunuz.Selamlar ve sevgiler.  04.07.2008 9:10
 

Sevgili Ahmet Bey güzel yazınızı güzel resimlerinizle süsleyerek harika hale getirmişsiniz,tebrik ederim.Toplantıya gelmeyi çok isteyen biri olarak bir blog yazdım sizinde isminiz geçiyor,kusurum oldu ise affedin lütfen.Bir sonraki toplantıda görüşebilmek ümidiyle...selamlar,saygılar..

Murat GÜLCEK - Yakamoz35 
 03.07.2008 13:37
Cevap :
Murat bey,gönüller bir olsun.Sizide aramızda göreceğimiz diğer toplantılardada ismimi rahatlıkla kullanabilirsiniz.Selamlar ve saygılarımla.  03.07.2008 16:01
 

Vallahi belkide çok istediğim halde gelemediğim İnönüye biliyorum üzüleceğimi ama Antranörlük seminerinin üstüne gelmesi ve bu seminere gitmesem iki sene hiç bir antranörlük yapamayacak olmam amatör olarak bile olsa beni çok üzecekti, ama İnönüye de gidememek bu resimleri görünce yine çok üzdü..ama en azından İnönü'nün telafisi birdahaki sefere inşallah olacak, ama en azından senin gitmen yarı ben gitmiş gibi oldum, diye düşünüyorum. ordaki tüm dostları görmek çok güzel olacaktı, ama kısmet, yanlız harbiden resimde tırstığının ispatı.. ama uçmanın havalarda olmanın nedemek olduğunu mayıs ayındaki Milli Takımla Antalya daki yemekte ilk tecrübe eden ben.. şimdi daha iyi anlıyorum. Boşuna dememiş ulu önder"Hakmiyet Göklerdedir" diye..Burdan tüm dostlara en derin saygılarımla..

Mehmet EREN 
 02.07.2008 20:03
Cevap :
Ağabey,önce şu işi bi düzeltelim:Hakimiyet milletindir,istikbal göklerindir.Şimdi devam edelim,valla Talip bey,Pirmete,Neşe,İzmir mavilim,İlyas abi,Asiyazar,Robert ,Homeros seni bir kenara yazdılar.Ayağını denk al,seminer falan bi dahaki sefere sökmez ona göre.Selamlar ve saygıla.  02.07.2008 20:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 242
Toplam yorum
: 879
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 1775
Kayıt tarihi
: 24.06.06
 
 

1970 doğumluyum.Karadenizin bir sahil şehrinden, hayatın güler yüzlü tarafına tutunmak için İstan..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster