Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Şubat '13

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
1709
 

Gökyüzünde kentler görmüşler!

Gökyüzünde kentler görmüşler!
 

gökyüzü


“Birkenhead’daki Büyük Parkta oturan iki kişi Liverpool üzerinde bulutlar arasında yükselen Edinburg ‘un görüntüsünü yaklaşık kırk dakika izlemişlerdir”.(alıntı)

Bilinmeyenleri bilmek gibi merakım var diyorum ya. Sanki onlarda ben bileyim diye gözüme çarpıyorlar. O kadar enteresan konular oluyorlarki sizlere aktarmadan içim rahat etmiyor. Bakın şu okuduğum yazıya:

 

Gerçek mi?

Gerçek değil mi?

Gerçek değilse bu anlatılanlar nedir?

Gerçekse bu nasıl olabilir?

 

Çık çıkabilirsen işin içinden…

 

Gökyüzünde kentler varmış

 

İşte tam sırası:

Haydi, canım sende…

 

İnsanoğlunun en önemli duygularından biri merak…

Merak ederiz, onun için çok soru sorarız, onun için çok araştırırız…

Merak iyi bir duygudur bence.

Merak öğretir, bilgilendirir. Bütün mesele merak ettiklerinizi öğrendiğinizde inanmak ya da inanmamamanın sizin elinizde olması…

Her duyduğunuza inanmamak gibi bir lüksünüzün olduğu gibi bazılarına da inanmak gibi bir ihtiyacınız vardır.

 

Doğrudur çünkü.

Gerçektir.

İkna edicidir.

 

Bazen bilinmeyenlere dudak bükeriz.

“Hadi canım sende”

İşte dediğim gibi tam o zamanlarda bir çırpıda çıkar ağzımızdan.

 

Nedeni aklımızın almadığındandır.

Tabi burada aklımızın her şeyi almasını da bekleyemeyiz.

Bizlerin aklı-sınırları mevcut!

İlerlememizin bir sonu var akıl yolunda.

Tembellik yapıp, bu kadar da diyebiliriz, yâda bunun aslını öğreneceğim de…

Bütün mesele aslını öğrenmek için harcayacağınız zamanınız. En değerli olan zamandır çünkü, geri alamazsınız, dönemezsiniz, eskitirsiniz o kadar. Biriktirirsiniz…

Mesele değerli bilgileri değerli hatıralar gibi biriktirmek.

Bu güzel…

Boşa gidenlerse kayıp zamanlar, bu iyi değil…

 

Sizce gökyüzünde kentler varmı?

Belki var!

Uzaylılar var mı?

Belki var!

Demekki bizden başka dünyalar var o zaman!

Belki…

 

Sorularımız gibi cevaplarımızda kaçamak ve yetersiz.

Nedeni ne gelince; bilmiyoruz…

 

Bilmediklerimizde dikkatimizi çekiyor.

 

Nerede ise hepimizin gökyüzüne baktığımızda elimizde olmadan hayallere daldığımız olmamışmıdır? Bence olmuştur.

Bulutları izleriz çoğu zaman ve onları değişen şekillerine göre bir şeylere benzetiriz. Bazen bir aşk meleğine, bazen bir koyuna, bazen güzel bir kızın yüzüne, bazen kocaman bir ayıya…

Bu bize kalmış ve bizim muhayyele gücümüze…

 

Bazıları da şehirler görmüş demekki…

Bazıları uzaylıları da gördüklerini söylüyorlar.

Bilmiyoruz ki…

 

Okuduğum bu yazıyı sizlere alıntı olarak aktarıyorum.

 

İngiliz Bilim Cemiyetinin yayın organı olan Transactions ‘da 1847 tarihinde Dr. D. P. Thomson 27 Eylül 1846 günü öğlen saat 3 sıralarında Liverpool Hayvanat Bahçesinde Edinburg kentinin panoramik bir modelinin gözlemlendiğini bildirmektedir.

Edinburg Liverpool ‘un yaklaşık 325 km. kuzeyindedir.

Dergiye göre:

“Birkenhead’daki Büyük Parkta oturan iki kişi Liverpool üzerinde bulutlar arasında yükselen Edinburg ‘un görüntüsünü yaklaşık kırk dakika izlemişlerdir”.


Londra Times gazetesine göre 28 Temmuz 1846 tarihinde saat sabah 3:30 sularında Stralsund yakınlarında bir başka mucize görüntü oluşmuştu.

 

Baltık kıyılarından kısa bir yürüyüş mesafesi kadar uzaklıkta bulunan Rugen Adası üzerinde Stalsund kentinin mavi soluk hayali 15 dakika kadar gözlemlenmiştir.

Görüntü o kadar netti ki, Gotik St. Mary kilisesinin ön yüzü kolayca seçilmekteydi.

 

Amerikalı maden arayıcısı Willoughby, Alaska-Yukon sınırında bululan Fairweather Dağı yakınlarında her yaz bir kentin gökyüzünde belirdiğini yerlilerden duyduğunu bildirmiştir.

 

Willoughby 1887 senesinde bu mucizeye tanıklık yaptığını söylemiş ve olayın doğruluğunu kanıtlamak için bir resim sunmuştur.

1889 yılında New York Times Willoughby’ın fotoğrafındaki kentin İngiltere’deki Bristol olduğunu açıklamıştır. Hikâye ve fotoğraf Madenci Bruce’un Alaska adlı kitabının sonraki basımlarında yayınlanacaktır.

 

Alexander Badlam’ın Wonders of Alaska – Alaska’nın Harikaları adlı kitabında başka iki şehrin Muir Glacier üzerinde görüldüğünden bahsedilir.

Badlam Willoughby’ın Bristol’a ait olduğu kabul edilen ve açık bir şekilde kilise ve evlerin ön cephelerinin görüldüğü resmini yeniden bastırdı.

 

Bunun yanında Afrika veya Asya’ya ait buzullar üzerinde ikinci bir şehir resmi eklenmişti. Badlam, fotoğrafı çeken kişinin cıva tavasına yerleştirdiği bir kamera ile mucizeyi görüntüleyebildiğini ve kentin körfez sularına battığına inanıldığını belirtir.

 

Üçüncü şehir bir fotoğrafa bakılarak çizilmiş bir taslaktı ki, silik olarak görülen kule ve kilise bacalarının sivriliğinden Fata Morgana veya Messina körfezine ait olduğu kanısı uyandırmaktaydı.

 

Badlam”ın yenilip yutulması zor uçuk öyküleri içinde bulunan gökyüzünde görülen kente dair olanları başka tanıklar tarafından da tekrarlanacaktır.

 

Bunlardan biri St. Elias Dağı Dük d’Abruzzi Keşif Gezisi üyesi olan C.W.Thornton, madenci Bruce ‘a 1887 yazında böyle bir kenti kendinin de gördüğü anlattı.

 

L.B. French 1889 senesinde New York Times gazetesinde çıkan Fairweather Dağı yakınlarında içindeki evler, sokaklar, geniş binalar ve hatta cami ve kiliselerin görüldüğü kente dair haberlerinden alıntılar yapar.

 

Londra ‘nın haftalık Times ve Echo gazeteleri 1897 senesinde “Yukon Goldfields” da gökte bir kent görüldüğü haberini şöyle yazar;

“…Kuzey Kutbunun öte tarafında bilinmeyen bir ülkeye ait bir kent olsun veya olmasın yıl içinde zaman - zaman açığa çıkan bu mucizeyi gören tek bizler olamazdık”.

 

Benzer bir fenomen İrlanda’da gerçekleşti. Peri kaleler veya “Duna Feadhreagh” görüldüğü uzun süredir rapor edilmektedir.

Antrim, Donegal ve Waterford kıyılarında büyüleyici adalar denizden göğe doğru uzanarak görülürler.

 

Connaught’un Tarihçesinde 1684 senesi kayıtlarında şunlar yazılmaktadır;

“Arran’ın batısında büyük bir kayalıkada vardır. Bazen uzaklarda; içinde atları, kaleleri, kuleleri ve bacaları ile bir kent silueti görülür. Bazen bu bacalardan dumanlar tüter ve kentte sağa sola giden insanlar seçilebilir. Bazen de yelken ve gövdeleriyle birkaç gemiden başka bir şey görülmez.”

 

1817 yılında Rathlin’de her sekiz yılda bir denizden yükselerek dışarı çıkan yeşil bir adanın görüldüğüne inanılırdı. Dikkatlice bakıldığında ada içerisinde mücadele eden insanlar görülmekteydi.

 

Youghal’da 1797 yılı ekim ayında hareket eden bir kent görüldü. Haziran 1801 de bilinmeyen bir kent evleri ve arkasında ormanı ile belirdi.

 

Dr. Thomas Introduction to Meteorology-Meteolojiye Giriş adlı eseirnde 1833 Haziranında okyanus açıklarında Portbalintrea’da gittikçe yükselen hayalet bir kent gördüğünü yazmaktadır.

 

Seçkin jeolojist Sir Charles Lyell, Kuzey Amerika’yı ikinci ziyareti sırasında Ontario Gölü üzerinde gökte Toronto kentinin görüntüsünü seyrettiğini yazmaktadır.

 

Gökyüzünde sadece hayalet kentler değil; ordular, gemiler görüldüğüne dair detaylı bilgiler bulunmaktadır.

Bu fenomen hava şartlarının insanı yanıltan görüntüler üretmesinden çok daha detaylı ve bilinmeyen bir gücün etkisiyle açığa çıktığı düşünülmelidir.

 

İngiliz bilim dergisi Nature ‘de 1882 Mayısında Alaska ve İrlanda efsanelerinde geçenlere bezer mucizelerden bahsedilmektedir;

 

İsveç’in güneyinde sıklıkla görülen bir olay dikkate değerdir. Bize zaman - zaman yüksek binalar, şehirler ve kaleleri ile hareket eden nesnelerin görüntülerinin gökte saatlerce gözlemlendiği anlatıldı. Ve gene öğrendiğimize göre benzer görsel doğa olayları geçen hafta Orsa gölü üzerinde seyredilmişti. Çok sayıda gemi silueti sanki uçarcasına göl üzerinde hareket etmekteymiş. Hatta bacalarından duman tütmekteymiş. Manzara değişmeye başlayınca araçlar gölde üzerinde az sayıda bitki bululan bir ada görüntüsüne dönüşmüş. Daha sonra manzara ince bir sis gibi dağılmış.

 

Bu olay saat 4 den 7 ye kadar sürmüştür. Seyredilmeye değer bir manzara oluşmuştur.

 

Yazının orjinali İngilizce olarak ilk kez Whig-Standard Magazine isimli derginin 14 ncü sayısında ve 19 Ocak 1991 de yayınlanmıştır. (syf.22) (alıntı)

 

 

 

Nazan Şara Şatana

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1548
Toplam yorum
: 112
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 4610
Kayıt tarihi
: 09.12.10
 
 

Turizmci; Genel müdür Yazar ; Romanlar, senaryolar müzikkaller... Sinema filmleri, TV filmleri.....

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster