Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ekim '09

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1134
 

GOLDSTONE RAPORU ve İsrail-Filistin İlişkileri

GOLDSTONE RAPORU ve İsrail-Filistin İlişkileri
 

Su...


İsrail şimdilerde Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ne yeterince su vermemekle suçlanmakta. İnsanların en temel gereksinimlerinden biri olan suyu hangi bahane ile olursa olsun diğer insanlardan esirgemek suç olsa gerek. Şimdi diyebilirsiniz ki bu İsrail’in ilk suç’ u değil ki. Bu İsrail’in ilk insanlık suçu değil ama bizce en acımasız olanlarından biri. Bu suçlamayı yapan biz değiliz Uluslararası Af Örgütü; İsrail ile Filistinliler arasında sürekli problem olan su ve suyun paylaşımı konusunda İsrail’i suçladı.

Af Örgütü, yayımladığı raporda, İsrail’in sınırlamalarının Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerin yeterli miktarda su alımını engellediğini, İsraillilerin günlük su tüketimi ile Filistinliler arasında büyük fark bulunduğunu ve İsraillilerin 4 kat daha fazla su tükettiğini öne sürdü. Af Örgütü’nün raporuna göre, İsrailliler kişi başına günde 300 litre su tüketirken, Filistinlilerde bu miktar Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde günlük ortalama 70 litre olarak ortaya çıkıyor ve Dünya Sağlık Örgütü’nün 100 litre tavsiyesinin altında bulunuyor.

İsrail’de su temininde üç önemli kaynak bulunuyor. Kineret Gölü (Celile Denizi) ile dağ ve kıyılardaki tatlı su kaynakları. Dağlardaki su kaynaklarının büyük bölümü ise Batı Şeria’ da bulunuyor. Raporda, bu kaynaklardaki suyun yüzde 80’inin İsrail tarafından alındığı belirtiliyor.” Eziyetin her türlüsü reva görülen Filistin halkı şimdi de su ile imtihan ediliyor gibi. İsrail yetkilileri Uluslararası Af Örgütü tarafından yapılan suçlamayı Goldstone raporu’ na atıfta bulunarak çok ağır bulduğunu yinelemektedir. Zaman zaman ülkemiz ve komşu ülkeler arasında da tartışma konusu olan sınırı aşan sular, İsrail ve Filistin arasında zaten var olan sorunları daha da gün içine çıkaracak gibi. Goldstone raporu: Güney Afrikalı yargıç Richard Goldstone tarafından hazırlanan raporda, hem İsrail hem de Hamas' a savaş suçları işledikleri yolunda suçlamalarda bulunuyordu.
Resim:

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=961382&Date=28.10.2009&CategoryID=81

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 405
Toplam yorum
: 240
Toplam mesaj
: 59
Ort. okunma sayısı
: 900
Kayıt tarihi
: 19.04.07
 
 

Okumayı ve kendimce yazmayı severim. Samimi eleştirilere açık biriyimdir. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster