Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Haziran '07

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
18901
 

Gölge etme, başka ihsan istemem!

Gölge etme, başka ihsan istemem!
 

Kinik filozofları arasında en çok tanınan Diogenes'in I.O 400'lu yıllarda kilden bir fıçı içinde yasadığı, bir aba, bir baston ve bir ekmek torbasından başka hiçbir şeyi olmadığı söylenir. Bir gün Diogenes fı çısının önünde yatmış güneşlenirken Büyük İskender onu görmeye gelir ve Diogenes'in önünde durup bu bilge kişinin kendisinden istediği ne varsa onu dilemesini, her türlü isteğini hemen yerine getireceğini söyler. Diogenes buna I.O 400'lu yıllardan günümüze kadar ulaşmış, şarkı sözlerine nakarat, dilimize pelesenk olmuş bir deyişle cevap verir: "Gölge etme, başka ihsan istemem!" Çünkü Diogenes kendisinin o büyük komutandan hem daha zengin, hem de daha mutlu olduğunu biliyordu.

Sizce de Diogenes istediği her seye sahip değil miydi zaten?

Kinikler gerçek mutluluğun maddi olanaklar, politik güç ya da sağlıklılık gibi dış özelliklerden oluşmadığını vurgularlar. Onlara göre gerçek mutluluk bu tip rastlantısal ve geçici şeylere bağımlılıktan kurtulmakla elde edinilir. Mutluluk tam da bunlara dayanmadığı için herkes tarafından elde edilebilir ve bir kez ele geçirilince de asla elden gitmez.

Luanda'dan uzaklaşıp, Angola'nın köylerindeki yaşam şekline baktığımızda Diogenes'in yaşam felsefesinin örnekleriyle karşılaşıyoruz. Arşivimden seçtiğim bu fotoğraf da Diogenes'in kinik felsefesine Angola'da rastladığım çarpıcı örneklerden sadece bir tanesi.

"Gerçek mutluluk insanın içindedir!"

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 2681
Kayıt tarihi
: 07.03.07
 
 

Eşimin işi dolayısıyla Angola'nın başşehri Luanda'da yaşamaktayız. Buraya yerleşmeden önce internett..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster