Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ağustos '19

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
19
 

Gölge Oyunu

Günışığının bir cismin üzerine düşmesiyle dünyada zaman zaman o cismin gölgesi oluşur. Gölge bazen uzun bazen kısa oluşmakla beraber bazen cismin önünde bazen de arkasındadır. Işık gerçeği göstermekte gölge gerçeğin ondan ayrılmayan bir parçası olarak onu takip etmektedir.

Gerçeğin muhteşemliğini anlama çabasında gölge basit te olsa gerçeğe götüren bir adımdır. Gölge oyunuyla konuşturulan siluetler dillerin ötesinde bir beden olduğunu ruhlara kabul ettirir. Bu bir gölge tiyatrosu olsa da gölgenin şiire dönüşmesi edebiyatın varlığından dolayı imkansız değildir.

Hakikatin gölgesi şiirdir demek hilkatin varlığını kabul etmek anlamına gelir. Yaratılan şiirselliği yaşarken yaratanı gerçek vasıtasıyla bulur. Bu şiirsellik insanı evrendeki derinliğe ulaştırır.

Nasıl dinamik bir evren varsa gerçeğinde gölgenin de hareketliliği vardır. Bir anlık duruşlarda gerçek ve gölge adına ikrarlar söz konusu  olur. Gerçek nasıl döngüler içeriyorsa gölge de döngüler içerir. Her defasında gerçekle beraber hareket ettiği için o da döner durur. Yalnız gölgenin ifadesi sürekli değişir. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 27
Kayıt tarihi
: 03.07.19
 
 

1972 Samsun Merkez doğumluyum.1988 yılında Ege Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünü kazandım...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster