Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Şubat '07

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
1824
 

Gölge Topraklarda (Shadowlands)

Gölge Topraklarda (Shadowlands)
 

İstanbul sinemalarında izleyebileceğim bir film bulamayınca bu haftalık film izleme hastalığımı Vcd veya Dvd izleyerek geçireyim dedim ve bir kaç Vcd aldım. Hakkında herhangi bir yazı okumadığınız, gündemde olmayan bir filmi izlemeyi her zaman sinemada yeni bir filmi izlemekten daha soğuk bulurum çünkü siz sinemada yeni bir filmi izlerken hem film izleme zevkinizi giderir hemde sinema açısından zamanı yakalarsınız. "Gölge topraklar" filmini seçerken yönetmenin "Gandhi" filminin yönetmeni ve yazarı olan "Richard Attenborough" olması ve "Anthony Hopkins" gibi dev bir oyuncunun varlığı yeterli oldu.

Çocuklar ile ilgili kitaplar yazan ve özellikle Tanrı ile ilgili söylevleri büyük izleyici çeken İngiliz yazar C.S. Lewis(Anthony Hopkins), duygusal olarak bastırlmış kişiliği ile işi ile malikhanesi arasında geçen yaşamı, bir hayranı olan Amerikan şairi Joy Gresham(Debra Winger) kendisini ziyaret ettiğinde değişmeye başlar. C.S.Lewis ilk görüşte aşık olduğu Joy Gresham'ın anlaşamadığı eşinden boşanıp oğlu ile birlikte ingiltere'ye yerleşmesiyle içinde hisettiği duyguları bir dostluk şablonu içinde ustaca gizlemeyi başarır. Hatta Joy Gresham'in İngiltere'ye yerleşmesinin yapılabilmesi için göstermelik bir evlilik dahi yaparlar. Joy Gresham'in kanser olduğunun öğrenilmesi C.S.Lewis'in sığındığı Zırhın içinden çıkmasını sağlar ve Anthony Hopkins'i duygusal sahneler nasıl oynanır dersini verirken izlemeye başlarsınız.

Filmin en etkileyici yanı Tanrı'nın acıları insanları olgunlaştırmak için yaşattığına inanan ve söylevlerinde bunu geniş dinleyici kitlesine anlatan ve alkışlanan C.S. Lewis'in ölesiye aşık olduğu kadın acı çekerken ve ölürken sürekli söylediği bu söz ile yaşadığı duygular arasında güçlü bağlantılar kurulmasıydı. Evet çok anlatmayayım. İzlemediyseniz izleyin derim. Saygılarımla...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 251
Toplam yorum
: 260
Toplam mesaj
: 31
Ort. okunma sayısı
: 903
Kayıt tarihi
: 06.10.06
 
 

İ.Ü Edebiyat Fak. Coğrafya bölümü mezunuyum. Lise, üniversite ve  öğretmenliğim boyunca yaşamı şi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster