Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ağustos '15

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
341
 

Gölgesizler (Hasan Ali Toptaş)

Gölgesizler (Hasan Ali Toptaş)
 

Gölgesizler


Hasan Ali Toptaş ismini Cüneyt Özdemir’in bir köşe yazısında gördüm ilk. Sonra idefix ten kitaplarının yorumlarına bakınca da baya ilgimi çekti.  Böylece yeni yazarlar tanıma ayımın ilk konuğu Gölgesizler oldu.

Gölgesizler, gerçekten ilginç bir kitap. İlginç bir konusu var ve bu ilginç konunun geçtiği mekân ise, nerede olduğunu bilmediğimiz, Anadolu’nun sıradan unutulan köylerinden biri. Bekçisi, muhtarı, köylüleri ile sıradan bir köy. Ancak köyün başında bir kötü talihsizliktir gidiyor. Önce kaybolan yada alıp başını giden insanlar, ölümler vs. kısacası yaşadıkları her şey, köylülere kendi varlıklarını sorgulatıyor. Zaman zaman başkasının gölgesi olduklarından yada aslında hiç var olmadıklarından bile kuşkuya düştükleri oluyor. Belki de haklılar, onlar aslında bir başkasının hayali yada çok uzakta kalan hatırlanmaya çalışılan silik birer anılar.

 

"...Derken homurdanmaya başladı, ne dediği pek anlaşılmıyordu, ama öfkelendiği belliydi.

Kaşları gözlerinin üstüne yığılmıştı.

- Deli misiniz siz, diye bağırdı birden, bu köye yıllardır çerçi uğramaz!
     Herkes bakakalmıştı. Çerçilerin peşinden koşan çocuklar bile şaşkındı..."

Kısacası bir varoluş yada yokoluş kitabı bu. Anadolu'nun bir köyünde geçmese, üstüne bolca Amerikan kültürü ekleseniz, biraz da fantastik öğeler; bir Murakami kitabı bile olabilirmiş. Bence, edebiyatımızda böyle yazarlarımız olduğu için çok şanslıyız. Hasan Ali Toptaş’ta bilenler için değerli olan, ancak çok popüler olmayan yazarlarımızdan. Oysa ki, öyle yazarlar var ki, her yerde kitaplarını, yüzlerini yada röportajlarını görüyoruz, ancak kitaplarını okuyunca, okumasam da olurmuş diyoruz. Sanırım ben bu yüzden popüler olan kitaplara mesafeli yaklaşıyorum. Çok hayranı ve okuyucusu olduğu halde, benim ismini yeni duyduğum yazarlar ise, beni daha çok heyecanlandırıyor.

Ben kitabı çok beğendim kısacası. Kitabın başlarında, biraz sıkıldığım yerler oldu ve acaba yanlış tercih mi yaptım diye de düşündüm. Ancak kitap genel olarak durağan gitmesine rağmen, yazar sizi meraklandırmayı iyi biliyor. Bu yüzden zaman zaman sıkıldığınız yerler olsa bile, kitabı okumaktan vazgeçemiyorsunuz. Ayrıca, çoğu zaman çok beğendiğim kitapların sonunun beni pek tatmin etmediği de olur, ancak bu kitabın sonunu da ayrı bir beğendim. Kısacası ben bu kitabı tavsiye ediyorum efendim. Sanırım, ilerleyen zamanlarda da, tekrar Hasan Ali Toptaş ile yolumuz kesişecek.

İyi okumalar :)     * * * * *

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 215
Kayıt tarihi
: 17.12.14
 
 

Minik tavşanın naçizane kitap önerileri, eleştirileri & yorumlarını içerir. İstanbul / Mimar ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster