Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Kasım '14

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
327
 

Gömleği gösteren ütüdür...

Gömleği gösteren ütüdür, kadını gösteren; Tövbe estağfurullah…

Bu özlü söz, atasözlerimiz-deyimlerimiz sınıfına girer mi bilmiyorum ama girse de girmese de yılardır kullanılan komik bir cümle olduğu hepimizce aşikardır. Ya espirili bir atamız tarafından komiklik olsun diye söylenmiş, ya da farklı kelimelerle, başka ulvi bir amaç için oluşturulmuş bir cümlenin, yıllar sonra kulaktan kulağa geçerken değişmesi neticesinde oluşmuş, kimden çıktığı bilinmeyen gayri meşru bir kelimeler topluluğudur. (Ne cümle oldu be! virgülü nereye koymam gerektiğine hala karar vermedim.)

Neyse; 

İki seçenekten biri doğru olabilir, hatta benim aklıma gelmeyecek enteresan bir şekilde de ortaya çıkmış olabilir ama bana sorarsanız ikincisi, yani; “Farklı kelimelerle, başka ulvi bir amaç için oluşturulmuş bir cümlenin, yıllar sonra kulaktan kulağa geçerken değişmesi neticesinde oluşmuş, kimden çıktığı bilinmeyen gayri meşru bir kelimeler topluluğudur.” (Aynı gıcık cümleyi nasıl bir daha okuttum size ama.)

Bence “Gömleği gösteren ütüdür, kadını gösteren g.tüdür” özlü (!) sözü yolculuğuna, 17.YY sonlarında sakin ve gözden ırak bir Anadolu kahvehanesinde, sıcak havada yaptığı hasat harman işlerinden ötürü beyni sütlaç kıvamına gelmiş bir atamız tarafından, ütü yapmadı diye kadınından şikayetlenen karşı masada ki adama cevap olarak “Adamı gösteren mintanının ütüsüdür lakin ütü yapmadı diye kadınını kötüleyen köyün en kötüsüdür” olarak başlamış ve sonra dilden dile söylene söylene bir takım değişiklikler geçirerek son şekli ile en nihayetinde bu yazıya konu olmuştur.

Böyle olmuş mudur?

Olmuştur herhalde.

Neden olmasın ki? (Bkz. İstanbul ismi. Konstantinopolis şehri binlerce yıl sonunda nasılda “İstanbul” halini almış.)

Mesela “Adamı gösteren mintanının ütüsüdür lakin ütü yapmadı diye kadınını kötüleyen köyün en kötüsüdür” sözü 1800’lerin ortasında kadar orijinal haliye söylenmiş, sonra yılar içinde “Adamı gösteren gömleğindeki ütüdür, ütüyü layıkıyla yapmayan kadın kötüdür.” Sonra “En zor ev işi ütüdür, pantolanda iki iz çıkarmayan kadının hakkı övgüdür.” Ardından “Gömleği gösteren ütüdür, kadını gösteren kahkülüdür” en sonunda a duyanı gülümsetmesinden başka hiçbir yan etkisi olmayan özlü söz gayet güzel “Gömleği gösteren ütüdür, kadını gösteren g....dür” halini almış olabilir?

Hatta benzer bir hikaye “Yemeğin salçalısı, kadının k…çalısı” özlü sözü içinde uydurulabilir.

Meselaaa;

Tamam tamam korkmayın!

Yapmayacağım. Bu zulmü size yaşatmayacağım.

Yok beceremeyeceğimden değil, emin olun istesem onunla da ilgili saçma bir hikaye uydurabilirim ama madem ki bu boş beleş yazıya buraya kadar tahammül edip okudunuz, size bu günlük bu kadar yeter. Fazlası bünyede taşikardiye sebebiyet verebilir…

Son söz;

Dostlar bildiğiniz üzere ortalık toz duman. Savaşlar, ölümler, iş kazaları, zamlar vs. vs. Uzun zamandır ülke olarak sıkıntılıyız. Her şey üst üste geliyor. Hep birlikte canımızı yakacak çok şey varken, ne yazık ki cümbür cemaat  gülebileceğimiz çok az şey var. Bende naçizane, uzun zamandır mizaha karşı kaldırımdan baktığımdan, hem bi geri dönüş olsun, hem de ola ki bir iki okuru gülümsetiriz baabında yazdım işte. Sürç-i lisan etti isek affola…

Ne yapalım?

Yine Atalarımızın daha önce belirttiği üzere;

Öyle gündeme böyle yazı…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 95
Toplam yorum
: 80
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 250
Kayıt tarihi
: 16.09.11
 
 

1980 İstanbul doğumlu. Yalova'da yaşıyor. Yazmaya çalışıyor...  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster