Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Eylül '12

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
170508
 

Gönlüne ''namaza başlamak'' fikri düşenler bu yazıyı okusun!...

Gönlüne ''namaza başlamak'' fikri düşenler bu yazıyı okusun!...
 

Yüce Allah’ın insana yükümlü kıldığı, yani farz kıldığı her şeyin bir hikmeti ve  özellikle insanın kendisine  faydası vardır. Bunların başında namaz ibadeti gelir. Bu yazıyı İNSANIN ALLAH’A EN YAKIN OLDUĞU AN başlıklı yazıma bir yorumla katkıda bulunan bir kardeşimin verdiği ilham sebebiyle yazıyorum.

Bu kardeşim namaza başlamağa niyetlenmiş ama, nefsini yenip bir türlü başlayamıyormuş. Bu başlangıçta herkeste böyle oluyor.

Nefsiyle muhasebe ve mücadele:

– Başlayayım mı, başlamayayım mı ?

- Başladım mı sürdürmem lazım. Günde beş vakit. Abdest alacaksın ve namaz kılacaksın.

- Bu işi becerebilir miyim ?  

Ya başaramazsam ?

- Yarıda bırakırsam. Allah'a karşı mahcup olursam. Evet bu muhasebe herkes de böyle oluyor.

Bu konuda iç hesaplaşma girdabına düşenler mutlaka namaza başlarlar. Bu değerli kardeşim üzülmesin. Gönlüne namaz ilhamı düşenlerde bu iç hesaplaşma ne kadar uzun sürerse, sonuç da o kadar başarılı olur. Başlarlar ve namazı bir daha terk etmezler.

Namaza yeni başlayanlar ile ilgili olarak değerli Hocamız  Süleyman Ateş’in verdiği bir bilgiyi de burada arz ediyorum:

‘’ Namaza, hangi yaşta olurla olsunlar muntazaman kılmaya başlayanlar için, geçmiş kılmadıkları dönem için kaza mükellefiyetleri yoktur. Yeni ve beyaz bir sayfa açmışlardır. Onlar için geçmiş değil gelecek önemlidir. Muntazaman devam ettirmeye çalışacaklardır. ’’

 

Bakın bu başlangıç ile birlikte kişide ne gibi değişim ve gelişmeler olur:

**  Eksiklik ve suçluluk duygusu yok olur. Yaratanına karşı görevini yapmanın, sorumluluğunu yerine getirmenin huzuru tüm benliğini sarar. Suçluluk duygusundan ve tedirginlikten kurtulur. Hayatı bir başka anlam kazanır.

** En önemli ibadet Allah’ı anmaktır. Namaz bu işlevi yerine getirmenin en önemli ve garantili yoludur. İnsan ruhu ancak Allah’ı anmakla gerçek huzuru  bulur, sükuna erer ve mutluluğa adım atar.

**  Allah’ı anmakla kişi nefsinin kirlerinden  ve zulmünden kurtulur. Bu  anma  ne kadar sık olursa insan için o kadar faydalıdır.

Allah’ı anma periyodu ne kadar seyrekleşirse, insanın nefsinin ve şeytanın taaruzuna uğrama tehlikesi o ölçüde artar. Namaz bu işlem için en büyük ve önemli bir araçtır. Günlük yaşantı telaşı ve stresi  içinde insan, namaz kılmaz ise ne kadar istese de bu anma  işini ihmal edebilir, unutabilir, geciktirebilir.

**  Namaz ve öncesindeki abdest alma sürecinde insan, olabildiğince konsantre olması, güncel dünya işlerini bir kenara bırakmağa gayret etmesi gerekir. Bunu başarabilirse, bir gün içinde beş defa stresine, yorgunluğuna, telaşına beş defa teneffüs yani ara vermiş olur. Fiziki ve özellikle ruhen dinlenmiş olur.

**  Namaz kılan insan Allah ile fiilen ilişkiye girmiş olur. Kendini Allah’a daha yakın hisseder.  Layıkı ile bu ibadeti yapabilmiş ise, tabii ki  Allah da o kişiye daha yakın olur. Yani bir ölçüde Allah’ı arkasına almış olur. Kendini daha güvencede ve daha güçlü hisseder.

** Yüce Allah insanı kendisine dua etmesi ve kendisinden bir şeyler istemesi için yaratmıştır. Namaz da kişinin daha çok dua etmesi ve istekte bulunmasına sebep olur.

**  Namaz  ve özellikle secde, kulluğun en önemli göstergesidir. Alnı ve burnu en alçak noktada ve yerdedir. Bu da nefsinin azmasına ve gurur, hırs gibi tuzaklara düşmesine engel olabilir.

 

Günlerimiz, haftalarımız, yıllarımız akıp gidiyor. Öyle de, böyle de akıp gidiyor. Ve kaçınılmaz sona doğru her geçen gün yaklaşıyoruz. Bu günümüzü ve geleceğimizi daha anlamlı kılmak bizim elimizde

 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar Süleyman Hocam. Soruma karşılık verdiğiniz cevab-i yorumunuz için çok teşekkür ederim. Hakkınızı helal ediniz. Selam ve dualarımla birlikte en Güzel'e emanet olun.

Altun Recep 
 12.10.2015 22:54
 

Merhabalar. Kendinizi tanıtan referans yazınızda "İslam'da, Kur'an'dan başka referans kabul etmeyen amatör bir araştırmacı" olarak bahsetmişsiniz. Ama her nedense bu yazınızda Süleyman Ateş'in kaza namazı ile ilgili görüşüne yer vermişsiniz. Bu görüşü bir referans olarak mı kabul ettiniz, yoksa Kur'an'da namazın kazası ile ilgili herhangi bir açıklama olmadığı için mi kabul ettiniz? Ben de namazın kazası olmadığına inanlardanım. Kur'an'da nasıl abdest alınacağı anlatılmış, ama namazın nasıl kılınacağına yer verilmemiş. Bu durumda namazın nasıl kılınacağı konusunda referansımız ne olacak? Kur'an mı? Yoksa ne? Ben de sizin gibi amatör bir araştırmacıyım. Araştırmalarım sonucu, kalbimin kanaat getirdiği hususları şu anda sadece kendimde uyguluyorum. Bunları başka birileri ile paylaştığım da beni taşa tutuyorlar. Taklidi imandan tahkiki imana geçmeye karar verdikten sonra, İslam dininin hiç de öyle zor bir din olmadığını, aksine bir kolaylık dini olduğunu gördüm. Selam ve dualarımla.

Altun Recep 
 11.10.2015 10:23
Cevap :
Merhaba Tabii ki Kur'an'dan başka bir referans tanımıyorum, ama bu konularda '' ehil '' kabul edilen kişiler arasında ismim geçmediği için, yazılarımda benim gibi düşünen, inanan hocaları referans alıyorum. Ve ve delil olarak onların görüşlerine yer veriyorum.Namaz kılma konusunda Kur'an'da hüküm yok görüşü yok. Ku'an'da namazın nasıl kılınacağı konusu ana hatları ile işlenm işte ilgili ayetler: Kıbleye yönelmek (2/44,7/29) Tekbir getirmek ( 87/15) Kur'an'dan okumak (17/11,73/20,Rüku (2/43, 3/43) Secde ( 2/34,125,3/113, ve diğer 17 ayette) Namaz konusunda ayrıntıya girilmiyor. Ayrıca namazların kaç rekat olacağı ve namaz vakitleri konusun da Kur'an'da net bilgi yok. Bu hususlarda bilindiği gibi Peygamberimizi taklit ediyoruz. Yüce Allah kullarını şekil, sayı ve detaylarla sınırlamak ve bunaltmak istememiş. Namaz konusunda çok yazım var köşemde. Bunlardan biri de bu hususların anlatıldığı KUR'AN'DA NAMAZ İLE İLGİLİ HÜKÜMLER başlıklı yazım: blog no: 501132 Selamlar  12.10.2015 16:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1592
Toplam yorum
: 2082
Toplam mesaj
: 170
Ort. okunma sayısı
: 1842
Kayıt tarihi
: 18.08.07
 
 

Bir Kur'an sevdalısı, İslamda Kur'an'dan başka referans tanımayan,  amatör bir araştırmacı. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster