Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Kasım '06

 
Kategori
Sivil Toplum
Okunma Sayısı
713
 

Gönül gözü "açık radyo "

Gönül gözü "açık radyo "
 

Merhaba bugün acil durumlarla ilgili bilgilendirmelerin dışında, ama yine de önemli bir olguyu paylaşmak istedim. Aslında benim Sivil toplum başlığıma da uygun bir yan var bu olguda. Paylaşacağım durum sürekli dinlediğim Radyo olan " Açık Radyo " . On yıllık bir geçmişi olan klasik radyolardan çok farklı bir radyo. En önemli farklılığı da, bir STK gibi, toplumu ilgilendiren bir çok sorun ve konuya olan duyarlılığı. Bu sadece değinmek anlamında duyarlılıkla da kalmayıp, zaman zaman, aynı konularla ilgili öncülüğe de dönüşüyor. Ben bu Radyonun varlığını 1999 depreminde duydum ve deprem bölgesine yardım konusunda çok ciddi desteklerini aldım. Sevgili Ömer Madra yönetiminde çalışan radyonun bir diğer önemli farklılığı da, Radyonun sahibi yok, varda yaklaşık yüz kişi. Birleşip gönüllü olarak bu Radyoyu kurmuşlar ve kar amacı yok Radyonun. Yine önemli bir farklılık bütün programları yapan kişiler bunu gönüllü olarak kendi imkanlarıyla yapıyorlar. Programlarda çaldıkları müzikler bile kendi arşivlerinden. Ve bu Radyo reklamların dışında büyük oranda, dinleyicilerin maddi desteği ile ayakta kalıyor. Ve ben de büyük bir keyifle bu Destekçilerden biriyim. Radyo da en önemli ve sürekli olarak işlenen Toplumsal konuların başında " Küresel Isınma, İstanbul Deprem Riski, Çevre sorunları,Savaşlar, Çarpık kentleşme " vb. var. Örneğin Sevgili Ömer Madra nerdeyse artık Küresel Isınma konusunda Ülkemizin önde gelenlerinden biri oldu. Bir başka gönüllü ikili, farklı işlerle hayatlarını sürdürürken, kurdukları " Deprem Çalışma Gurubu " ile her hafta bu soruna değiniyorlar.

Ama sadece Sosyal ve toplumsal konularmı var,tabiki hayır.Ben dinlediğim en güzel müzikleri burda dinliyorum,hem de her türden,lafın gelişi değil gerçekten her türden.Örnekmi; Caz'dan başlayan,klasik müzikle süren,Tasavvuf Müziği,Türk Sanat Müziğinin ,Halk Müziğinin,Rock'ın,Blues'un ,etnik ve bölgesel müziklerin ve diğerlerine uzanan çok geniş bir yelpaze.Bunun kanıtı da Radyonun hep duyulan sloganı."Dünya'nın tüm seslerine " Açık Radyo ".Aslında bu kadar kısa kelimelerle bu Radyo'yu anlatmak mümkün değil,bence en iyisi ilk fırsatta dinleyin..94.9..Aşağıda benim favorim birkaç program adı ve içeriği ile hoşçakalın diyorum.Sevgiler,iyi fikirler.

ÖNCE SAĞLIK-Cuma günleri saat 13.00.te..Saygıya değer üç profesörün hazırlayıp sunduğu ve tadına doyulmaz sohbetin ve çokça bilginin programı ( Hasan Meriç,Serdar Çintan,Selim Badur )

AÇIK DENİZ-Cumartesi günleri saat 13.00.te..Denizle,yelkenlilerle dolu keyifli bir program ( Beysun Gökşin,Alican Turalı,Gökhan Abur )

TURUNCU DÜŞLER-Her Salı saat 13.00.te Dünyanın dört yanından hiç duymadığınız tınılar,sesler,şarkılar.

TUNA'NIN BERİ YANI-Her çarşamba saat 13.00'te ağırlıklı Balkan'lardan müzikler. ( Muammer Ketencioğlu )

ALTIN SAATLER-Her çarşamba saat 15.30'da Deprem Çalışma Gurubunun sunduğu Afetlerle ilgili program

Her Perşembe saat 13.00.te Sevgili İncila Bertuğ'la Sanat Müziğinin nefis icraları ve bilgileri,Bozcaada'dan yayınlanan "Deniz Aşırı",Jak Kohen'le hergün 17'de caz esintileri,hergün kent yaşamından anlar sunan"AçıkGazete",ve çok hoş diğerleri,diğerleri....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yaz başında bilimsel bir astroloji program formatı hazırladım ve acık radyoya mail gonderdim..hiç kimse ilgilenmedi:(( şunların kulaklarını çekin lütfen.. sukarakus

Su Karakuş 
 08.11.2006 12:42
Cevap :
Aslında "Açık Radyo'ya" yakışır böyle bir program.Eminim değerlendiriyorlardır.Sevgiler.  09.11.2006 0:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 21
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 986
Kayıt tarihi
: 04.08.06
 
 

İstanbulda yaşıyorum, asıl mesleğim sigortacılık. Beraberinde 7 yıldır AKUT Arama Kurtarma derneği ü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster