Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Nisan '17

 
Kategori
Gönüllülük
Okunma Sayısı
68
 

Gönüllülük

Gönüllülük
 

Cumhuriyet gönüllüleri (Anonim)


Keşan Önder’de pazartesi günlerinin değişmez ikinci sayfa yazarı Hüseyin Erkan öğretmenimizin, her hafta keyifle okunan yazılarına, artık (ondergazetesi.com.tr) sayfalarından da erişilebiliyor.

Feyzullah Aktan başta olmak üzere Hüseyin Erkan ile ÖNDER’in diğer yazarları Nedim Menekşe, Necdet Tezcan, Mehmet Uslu, Hilmi Dinçer, Ertuğrul Taylan, Arzu Kök, Talat Şalk, Hasan Akarsu, Duygu Sucuka, Hikmet Bulut,  Salim Savcı, Zihni Akman, Hatice Şemsi yanı sıra Mustafa Esim, Cavit Deniz, İsmail Gemici, Ahmet Göksan ve Önkal Kılavuz da gazetenin internet sayfalarında yazıyor.

   *

Öte yandan, kurulduğu 27 Temmuz 2012’den beri sahipliğini Nur Demir, genel yayın yönetmenliğini sevgili Erdoğan DEMİR kardeşimizin başarıyla sürdürdüğü (kesanpostasi.com) internet gazetesi de dikkat çekiyor, yöreden anında bilgi edinmemizi sağlıyor, olayları doğru anlamamıza yardımcı oluyor.    

   * * *

Geçen yazımızda Keşan Devlet Hastane'mizin tarihi öneminden söz etmiştik; Hilmi Dinçer öğretmenimizin de dikkatini çekmiş:

Hastanemiz 1914 yılından beri hizmet verdiğine göre, büyük tarihi acılara da derman olmuş.

Geçen yüzyılın başlarında yaşadığımız felaketler, özellikle Çanakkale Savaşı, sayıları yüz binleri aşan yaralıların bir şekilde kıt kanaat harp şartları içinde tedavi edilmesi, büyük bir sorun idi.

Devlet, yaralı sayısının çokluğu karşısında tıbbi olanakların iyi olduğu hemen her yeri değerlendirerek, anılan yıllarda o yerleri hastane haline getirdi.

Keşan Devlet Hastanesi'nde mevcut tıp personeli yanı sıra, gönüllü hizmet veren Keşanlılar da vardı.

Gönüllü örgütler aracılığıyla pek çok iş üstlenilmiş, el birliğiyle savaş şartları içinde yaşanmakta olan sıkıntılar ve yokluklarla başa çıkılmaya çalışılmıştı.

   * * *

İşte o olağanüstü yıllarda “Harp Hastanesi” olarak kurulan şimdiki Keşan Devlet Hastanemiz, bölge için sağlık hizmetlerini kararlılıkla sürdürüyor. Yakınlarımızın tedavisi nedeniyle gözlemlediğimiz hastane hizmetleri, mevcut taş binaya iki büyük hizmet binası daha eklenerek bugün de sürmektedir.

Keşan Devlet Hastanesi'nde ameliyathane, yoğun bakım, diyaliz ünitesi, görüntüleme ve radyoloji hizmetleri, patoloji, acil ve tüm klinik servislere 7 gün 24 saat boyunca hizmet verir büyüklüğe ulaşmış olması memnuniyet verici.

2006 yılında “Bebek Dostu” unvanı verilen hastane, halen bu unvana yakışır şekilde bölge halkına “şehir hastanesi” olarak hizmet vermeye hazırlanıyor.

Şehir hastanemizin açılması ile birlikte yaşanacak gelişme ve faydalar; tedavi çeşitliliğini bölge geneline yaymak, sağlık alanında bölgesel gelişimi tamamlamak, hizmet kalitesini artırmak, etkin sağlık hizmet sunumu ve sağlık turizmine alt yapı sağlamak, yeterli sayıda nitelikli yatak kazanmak, teşhis ve tedavide yeni teknolojileri kullanmak, aynı yerleşke içinde bütünleşmiş bir şekilde ihtiyaç duyulan bütün hizmetleri vermek ve hasta sevk sayılarını düşürmek, hastaneler arası hasta naklini azaltmak, hasta güvenliğini artırmak, hastane enfeksiyonlarını azaltmak, hasta memnuniyetini artırmak, çalışanlar için sağlık yaşam merkezleri ve sosyal alanlar ile ergonomik ve konforlu çalışma ortamı oluşturmak, çalışan güvenliği, iş kolaylığı ve memnuniyeti, iş gücü ve hizmet kalitesini artırmak, şeklinde sıralanıyor.

   * * *

Demek istediğim o ki toplumsal yapımızın ortak değerler bütününde, bu denli kuvvetli olmasının kökleri yüzyıllara dayanan gönüllülük esası ve bu bilinç çerçevesinde ortaya çıkan reflekslerdir. Ulusal afetler ve büyük felaketler karşısında dayanışma ihtiyacı, toplumsal kalkınma projeleri üretir. Gönüllülük esası, sosyal projelerin yaşama geçirilmesi için büyük önem taşır. Gönüllülük bireylere bilgi, deneyim, enerji, hoşgörü, paylaşımcılık, bilinçli yaklaşım, sorumluluk üstlenme gibi nitelikler kazandırır.

Gönüllülükte bireyler kazanç beklentisinde değildir, en büyük kazanımları edindikleri yetkinliklerdir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 276
Toplam yorum
: 141
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1064
Kayıt tarihi
: 19.11.12
 
 

Evli, 2 evlat babası, 1965'te doğdu, inançlı, müziksever, insansever, yurtsever, iyi yüzer, ünive..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster