Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Aralık '09

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1086
 

Google , sen de mi

Google , sen de mi
 

İnternet köklü değişimler getirdi 20 yüzyılda alışkanlıklara ve 21. yüzyıl çocukları da İnternetle büyüyor Artık insanlar İnternet'te. İnternet alışkanlığı sadece blog okur yazarlığı değil kuşkusuz. Örneğin benim açımdan google arama motoru İnternet'te en önemli olgu. Sözcükleri sıraladığımızda o sözcükleri kapsayan yazılar makaleler karşımızda binlerce sayfa olarak akıveriyor. Sadece sözcükler değil, fotoğraflar, bloglar, videolar, forumlar hepsi bir tek tuşa basmakla karşımızda. Bu arada Türkiye 'den ulaşılamayan ne kadar çok yasaklı site olduğunu görmek de üzüntü veriyor kuşkusuz.

1998'den beri Google kullanıcısıyım yani çıkar çıkmaz ülkemizde erişime açıldığı andan itibaren kullandığım arama motoru hep Google oldu. . Alta Vista da iyiydi o zamanlar, ama nedense Google, GS-FB dengesini anıştıran renklerinden mi - biraz farklıydı sanırım-belki de yazısının biçimi ya da adından dolayı ilgimi çekmiş olmalı. Sonra bir kere arayıp da istediğim her şeye erişince vazgeçilmezim olmuştu, yine de öyle. İnternet erişimini BG ve AG yani Google 'dan Önce ve Google 'dan Sonra diye iki zaman dilimine bölmek bile hiç de yanlış olmaz.

İyi ki zamanında bilgisayar kullanmasını öğrenmişimden sonra şimdi de iyi ki Google arama motoru var diyorum. Başka iyi yanlarını kullananlar da vardır. Örneğin birinin makalesinin özgün olup olmadığını anlamak için de Google çok yararlı adeta elinde büyüteçle gezen şu İngilizlerin ünlü dedektifi Şarlok Holmes. Sonra Google Earth var. Üniversitede bilimsel araştırmalarım sırasında bir ara harita gerekti. Şu ölçekte şu haritalar yasak. Aman tanrım ne uzun prosedürlerdi haritalara ulaşmak. Eminim ki pek çok ülkede de bu yasaklar vardı o zamanlar. Şimdi ne oldu. Evimizin çatısındaki saçağın kıvrıntısına kadar gözlemleyebileceğimiz net haritalar ki kroki demek daha doğru olacak, bir tıkla ekranda. Bir ara Google'ın denizlerin altını da detayları ile göstereceği haberini de duymuş ve de duyurmuştuk.

" Googled The End of the World as We Know It " adlı kitabın yazarı Ken Auletta - 1992'den beri the New Yorker Magazine de sütunu ve 11 kitabı varmış- Kuzey Amerika'daki basın yayın sektörünün devleri ve müdürleriyle ( yani CEO) konuşmalar yaptığında hepsinin derin derin iç geçirdikten sonra Goole'dan şikayetçi olduklarınmı anlatıyormuş. Muş diyorum. Çünkü bu bilgiyi The Newyork Times 'daki bir kitap tanıtım yazısından aktarıyorum. Doğrudan böyle bir cümle geçmese de çıkardığım sonuç bu. İç geçirmelerinin nedeni de Google'ın minicik minicik reklamlarla başlayıp sektörden büyük payı elinde geçirmesiymiş. Üstüne üstlük bir de para ile okunan haber sitelerindeki haberlerin de Google aramasında takılması, arama yapanların o haberleri ücret ödemeden okuması medya müdürlerinin canını sıkan önemli noktalardan.


Şimdi sanırım Google bu tavrından dönüyor ve paralı haber sitelerinin yayımlayacağı makale ya da haberlerin bedeva okunmasının önünü kapatan uygulamaya geçecek gibi görünüyor. " First Click Free " motoruyla bulunan ve ücretli olan yayımlardan günde 5 sayfa ücretsiz indirilebilecek altıncı sayfaya gelince bir ödeme ekranı belirecekmiş. Sonrasında okunmak istenenler de parayla anlayacağınız. Kuşkusuz bu olayda da kolayını bulup tünelleme yoluyla ya da başka cinliklerle okuma yapanlar da belki o engeli aşabilir, bilemiyorum.

Kuşkusuz Google bu olayda da kendine pastayı ayırmazsa kalkışmazdı. Görünen o ki yıllardan beri İnternet nedeniyle zarar eden bazı küçük basın yayın kurıuluşları da paralı aboneler kervanına katılacak. Bu tamamen benim düşüncem. First Click Free' ye katılmaları o küçük kuruluşların belini doğrultmasına yeter mi bilmiyoruz , belki de tümden silinip giderler ama Google'ın bu uygulama ile gelirlerini kat be kat arttıracağı ortada. Devasa bir patron olan Murdoch ile de ilişkileri pekiştirmek.

Acaba yavaş yavaş Gooole çağı geçiyor mu? Yepyeni bir oluşum Google' ı tahtından devirebilir mi?

Google'ın katkısı olan Zeitgeist toplantıları da belki hedeflenen sosyal platformları yeteri kadar sağlamlaştıramadı? Birisi Auletta'nın kulağına 2007 Google Zeitgeist toplantılarının ne kadarlık bir soyal platform oluşturduğunu saptamak için yapıldığını söylemiş. Aslında Amerika'yı bilemem ama Türkiye'de iyi iş çıkardılar ironik olarak da Facebook paylaşımları sayesinde duyurulan toplantılarla.

Evet, İnternet ormanı sakinleri yeni bir Robin Hood mu beklemekte? Böyle bir rakip olarak ortaya çıkanlar için Robin Hood adı en uygun olanı bence. Örneğin Facebook ile Google arasında benim pek de farkında olmadığım müthiş soğuk savaş dönemi yaşanmış. Tabii sonunda prestorayka ve detant olmuştur büyük olasılıkla . Ama bu " cold war " dan Facebook sayesinde İnternet dünyasının uyanıkları da epeyce açık yakalayıp deneyim kazanmış olmalılar. Yani eminim yeni Robin Hoodlar yoldadır.


Eh bu durumda yani Google' ın haber siteleri ve makaleleri paralı yapması durumunda kimilerine de iyice gün doğacak gibi, ne dersiniz? Kim para harcayarak bu adam bu makaleyi nereden yürütmüş diye araştırmaya?

Bir de kitabı okumadan, adındaki “Sonu Gelen Dünyanın” Google'ın yarattığı dünya olduğunu çıkarsadım. . Sanırım yakında çevrilir kitap. Belki de yakında İnternet biter, kimsede para kalmayıp da İnternet paralı olursa... Kimbilir...

http://www.kenauletta.com/
http://www.nytimes.com/2009/11/29/books/review/Baker-t.html?sq=google&st=cse&scp=4&pagewanted=all

Foto : http://www.amazon.com/Googled-End-World-As-Know/dp/1594202354

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Böyle bir konuyu bu kadar nitelikli, kaliteli, güzel yazdığınız için sizi tebrik ederim. Üslûbunuzu çok sevdim.

Yorgun Çingene 
 04.12.2009 2:07
Cevap :
Teşekkür ederim Özge Hanım. keyifle araştırdım ve yazdım. Epeyce zamanımı aldıysa da anlaşılabilmiş olmak çok güzel. :)) sağlıcakla.  05.12.2009 0:54
 

Ezgi Hanım emeğiniz için teşekkürler, yararlandığım bir yazı oldu. Esenlikler dileğimle...

Erdoğan Şahin 
 04.12.2009 1:36
Cevap :
ben de teşekkür ederim. sağlıcakla.  04.12.2009 1:41
 

İnternet bitmez muhakkak da, google yerine yeni Robin Hood'ların çıkması olası. Ve aynen dediğiniz gibi google paralı bile olsa, biz onu delmenin de bir yolunu muhakkak buluruz:) Keşke internette yayınlanan pek çok bilimsel yayında emeği geçen yazar ya da bilim adamları kazanabilse... Kaleminize sağlık ve bilgilendirme için teşekkürler.

Emine Supçin 
 04.12.2009 1:21
Cevap :
Ben de teşekkür ederim sevgili Supçin. Sonuçta paralı yayın yapanlar için paralı olacak diye düşünüyorum ama tabii Robin Hood lar da yoldadır. Emeğe ise para yok. Sevgiler.  04.12.2009 1:41
 

İşte ortalığı toz dumana katanlara inat; ciddi bir analiz yazısı. Teşekkürler.

Ziyahan ALBENİZ 
 04.12.2009 1:03
Cevap :
Teşekkür ederim Ziyahan Bey, İşte burada öğreniyoruz araştırmayı, dikkatle okumayı. Sağlıcakla.  05.12.2009 0:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 566
Toplam yorum
: 1972
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1330
Kayıt tarihi
: 11.07.06
 
 

Edebiyatla ilgileniyorum. Ayrıca amatörce belgesel film çalışmaları yapıyorum ve kültürel etkinlikle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster