Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Şubat '09

 
Kategori
Arkeoloji
Okunma Sayısı
2230
 

Google Earth'le Bir Antik kent mi keşfettim acaba!!

Google Earth'le Bir Antik kent mi keşfettim acaba!!
 

antik yunan kenti, google earth, yüzey taraması, türkiye


Google Earh sadece eğlence amacıyla değil aynı zamanda bilimsel amaçlar içinde kullanılmaktadır ve özellikle benim gibi tez yazanlar için oldukça kullanılışlı bir yazılımdır. Google Earth'de gezerken bildiğim bir alanda yeni bir yer keşfettim. Bilindiği gibi bilim adamları herhangi bir yerde arkeolojik yerleşimlerin var olup olmadıklarını çeşitli yöntemlerle tespit etmektedirler. Direk olarak alanın gezilmesi, çeşitli şekillerde araç gereç kullanılarak yapılan yüzey çalışmaları ve hava fotoğrafı kullanılarak yapılan çalışmalar yüzey çalışmasının başında gelir.

Hava fotoğrafı, uçaktan çekilmiş resimler yada uydudan alınmış resimler olabilir. Toprağın altındaki bir yerleşim yerinin yüzeyinde yetişen bitki örtüsü diğer alanlara göre boy ve sıklık olarak çeşitlilik gösterir. Aynı zamanda bir medeniyetin yaşadığı topraklar işlenmiş olduğundan işlenmemiş bir yüzeye göre gene toprak dokusu olarak çeşitlilik gösterir.

Bu noktadan yola çıkarak şuan ismini vermediğim bir coğrafyada böyle bir yerleşim alanını toprak altında gördüm. Aslında her dikkatli bakan göz bunu görebilir. Açıkça şehir duvarlarının izleri topraktadaki bitki dokusu ile kendini açıkça belli etmekte ve şehrin olduğu kesimin batı yamacındaki ufak tepedeki anfi tiyatro yine tepeden bakılarak gözükmekte.

Tüm kazı raporlarının taramama rağmen böyle bir şehrin varlığından bahsetmiyor. Acaba gözden kaçan bir detaymı diyorum. Yada bilenen bir kent olup varlığı sadece arkeolojik veritabanlarında kayıtlı bunuda bilemiyorum. Ama şunu biliyorumki burası bir Antik Roma veya Yunan kenti. Çünkü kent yerleşim şekli ve anfi tiyatro bunu gösteriyor.

Eğer bu kentin varlığı bilinmiyorsa ben Google Earth la bir Antik kent keşfettim:).

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

insan 'bildiği bir alan'da yeni bir yer keşfetmez.

Levent Üsküdarlı 
 09.02.2009 3:16
 

Yazınız ilgimi çekti arkeolog olduğum için. Google Earth ta bende gezeyim bakalım.

hemera 
 03.02.2009 18:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 30
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1958
Kayıt tarihi
: 16.12.06
 
 

1973 Sivas doğumlum. 1998 yılında ODTÜ Fizik bölümü, 2005 yılında Anadolu Üniversitesi işletme bö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster