Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Aralık '06

 
Kategori
İnternet
Okunma Sayısı
4052
 

Google’ın Gizli Özellikleri - 2

Google’ın Gizli Özellikleri - 2
 

Bugün Google’la başladık, sonunu getirelim bari.

Google Havalimanlarının durumunu bilir

Yolculuk yapanlariçin hava durumu ne kadar önemliyse uçuşların gecikmesi yada havalimanının ne durumda olduğuda çok önemlidir. Yapmanız gereken hava limanının kısa kodunu bilmek ve bu kodile birlikte airport yazarak arama yapmak. Örneğin İstanbul Havalimanı ile ilgili IST airport yazarak arama yaparsanız hava alanı bilgilerini görebilirsiniz.

Google uçak seferlerini takip eder

Google birçok havayolunun seferlerini takip eder. Örneğin Türk Hava Yolları için THY kodunu ve sefer no’yu birleşik yazarak arama yaparsanız sefer ile ilgili bilgileri görebilrisiniz. Örneğin Türk Hava Yolları’nın 1705 no’lu seferi için THY1705 yazıp arama yapmanız yeterli. Ayrıca Travelocity, Expedia ve fboweb siteleride sizegerçek zamanlı seferbilgisi gösterebilir.

Google kolileri izler

Sadece Amerika’da olmak üzere U.S. Postal Service, FedEx ve UPS ile yaptığınız gönderileri gönderim numarasını yazıp arama yaparak görebilirsiniz.

Google çok büyük bir telefon rehberidir.

Yine sadece Amerika’da bazı özel parametreleri yazarak 118 servisi gibi kullanılabiliyor. Eğer ad, soyad, şehir ve eyalet bilgisi girerseniz size o kişinin iletişim bilgileri veriliyor. Yada eğer alan kodu+telefon numaası girerseniz size o telefonun kime ait olduğunu gösteebiliyor.

Google alan kodlarını biliyor

Sadece alan kodunu girerek bunun nereye ait olduğunu görebilirsiniz. Ör. 212 yazıp ararsanızen üstte New York’un geldiğini göreceksiniz.

Google’da film bilgileride var

Sadece movies yazıp yanına filmin adını yazarsanız size o filmle ilgili bilgiler gelecektir. Ör movies casino royale. Yada movie yazıp yanına yönetmen, senarist, oyuncu vb. ne yazarsanız o kelimeyi içeren tüm filmleri size getirecektir.

Google müzik severdir

Eğer şarkıcının adını ve suyadını yada grubun adını yazasanız size en üst sırada onunla ilgili bilgiler gelecekir. Ör. Norah Jones yazıp arama yaparsanız sanatçının en son albüm ve paçalarını görebilirsiniz.

Google bazı soruların yanıtlarını biliyor

Eğer google’a bir sorunuzu(ingilizce) yazarsanız sizecevap dönecektir. Ör. Hayatın anlamını sorabilirsiniz. (what is the meaning of life?)

Google’ın benim burada yazmadığım word ve excel gibi kullanılabileceğiniz uygulamaları, haritaları, video bölümü, açık kaynak kodu dağıtımı, kendinize özel arama mortoru yaptırma, web raporlama yapan analytics hizmeti, takvim hizmeti, yakında gelecek olan not defteri ve eğilimleri gösteren bölümleri ile birliktedaha birçok keşfedilmeyi bekleyen özelliği mevcut. Eğer gerçekten ilgiliyseniz http://www.google.com/intl/en/options/ adresini incelemenizi öneririm.

Google’ın Gizli Özellikleri - 1

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 604
Toplam mesaj
: 105
Ort. okunma sayısı
: 5145
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster