Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ocak '10

 
Kategori
Yazılım
Okunma Sayısı
596
 

Google ne yapmaya çalışıyor? Microsoft ve dünya ne düşünüyor?

Google ne yapmaya çalışıyor? Microsoft ve dünya ne düşünüyor?
 

Microsoft vs. Google


Mobil işletim sistemi ile Windows Mobile’a rakip olan Google, şimdi de Windows’un ta kendisine, PC İşletim Sistemine rakip oluyor… Bunu geçen seneden de biliyorduk zaten de, durum biraz farklı… Aslında sadece grafik sistemlerinin ve bir de tarayıcının olacağını düşünen ve zannedenler hatta bir de bunlarla ilgili bloglar yazanlar, haberler yapanlar olsa da, ben ve benim gibi teknoloji müptelaları da biliyor ki ve düşünüyorduk ki, Google bununla kalmaz! Bununla yetinmez!

İlk açıklamalara göre(geçen sene diye hatırlıyorum), Google işletim sistemi tarayıcı tabanlı olacak ya da taracıyı bazlı olacak gibi ifadeler yer almış ve grafik programından bahsedilmişti. Tabii ki böyle kalmayacağı çok belliydi! Yavaş yavaş kanımızın doğru olduğunun kokuları gelmeye başlıyor… Google’dan sızan haberlere göre(ki nasıl sızıyor ya da kim sızdırıyorsa artık!) Google amca bir de Media Player ile uğraşıyormuş ki, öyle böyle değil! Microsoft’a çok iş düşeceğini yazan yabancı haber sitelerinden de biraz bilgi edinme imkanım oldu. Chrome Media Player tüm video uzantılarını destekleyecekmiş. Bu demek ki, zamanında Gmail ile gelen rüzgar nasıl Hotmail füryasını dama attırdı, şimdi de Chrome MP de Windows MP’yi dama atacak gibi görünüyor!

Bu ve bu konulu yazıları-haberleri-yorumları okuyanlar ‘hadi oradan, koskoca Microsoft’ diyordur, eminim! Ben hem Google hem Microsoft hayranı olarak şuan iki arada bir deredeyim açıkçası, bu yazı ile! Ama bir gerçek var ki, Microsoft’un da çok çalışması gerekiyor… Çünkü Google yeni işletim sistemi ile hızlı ve güçlü geliyor…

Şöyle bir durum da var; daha önce Google’ın girip de başaramadığı bir proje yok! Tarih henüz böyle bir şeyi notlarına alamadı. Ama Microsoft ne yazık ki öyle değil! Daha önce Live Search ve MSN Search ile hüsrana uğrayan Microsoft, geçen sene Bing ile arama motoru dünyasına geri döndü ve çok önceden yapması gerekeni yeni yaptı:Yahoo ile anlaşma masasına oturdu! Microsoft şüphesiz en büyük yazılım devi! Ama web dünyasında çok eski güzel mazileri olduğu da söylenemez! Silverlight sistemini dahi yeni yeni oturtmaya başlayan Microsoft yine de farklı fikirler içerisinde olduğundan eminim… Misyonu ve Vizyonu aynı tabii ki ama daha da iddialı! Bunu yeni yazılımlarda da göreceksiniz. Ama Windows 7’nin Mac işletim sistemini çok büyük oranda andırıyor olması, beni nedense hiç şaşırtmadı… Çünkü daha önce Steve Jobs da “Microsoft bir çok renk sistemini bizden satın aldı.” demişti. O zaman da şaşırmamıştım… Ama Google gibi bir rakibin olması Microsoft’a iyi gelecek… Her zaman bir numara olmak, bazen bıkkınlık verir ve artık güncelliği-gelişmeyi-yeni kuşağa ayak uydurma düşüncesini bıraktırır. O yüzden Google’dan aldığı gazla Microsoft daha uzun yıllar aramızda kalacak, umarım!

Neyse, bekliyoruz, görüyoruz…

Kalın sağlıcakla…


Said MURAT
Developer

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 89
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 3134
Kayıt tarihi
: 10.11.07
 
 

Tesekkurler ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster