Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ocak '07

 
Kategori
İnternet
Okunma Sayısı
700
 

Google nereye?

Google nereye?
 

Birçok araştırmacı 2007 yılında artık Google’ın tahtının sarsılacağını ve onunla rekabet edebilecek yeni uygulamaların hayatımıza gireceğini belirtiyor. Eğer zirveye ulaşmış iseniz birileri sizi mutlaka aşağıya çekmeye çalışacaktır, bu hayatın kaçınılmazlarından biridir. Google arama motoru ve online reklam pazarındaki tartışmasız liderliğini nasıl kaybedebilir?

Arama motoru konusunda Google’ı Yahoo ve Microsoft yakın takipte ancak hakia(Murat Vargı ismi ile Türkiye’de de oldukça yankı yapmıştı), ChaCha ve Snap sessiz ve derinden geliyorlar. Google’ı kendi oyunu ile vurmak istiyorlar. Bir taraftanda Wikipedia’nın kurucuları Wikia adlı bir oluşumla programcı ve kullanıcıların katılımıyla çalışacak bir arama motoru çalışması başlattılar.

Fakat bence Google ile doğrudan rekabate girmek çok yanlış. Bu Hint’lilerin Kutsal İneği’ne yada Noel Baba’ya rakip olmak gibi bir şey. Google insanların kafasında çok iyi bir yere oturdu. Ancak ve ancak yeni bir yer yaratılacak, başka bir şans yok çünkü google sadece arama motorunun ötesinde onlarca servisi ile girdiği her alanda ilk 2 içinde. Hatta geçenlerde kendilerinden daha iyi olan(hangi servis hatırlayamadım) İsrail’li bir firmayı satın alıp kapattılar.

Bu yüzden yapılması gereken Google ile birebir rekabet etmek değil insanların hayatlarında yer alan farklı servisler yaratmak. Ör videolar, blog servisleri, medikal bilgiler gibi. Google kendini dünyadaki tüm bilgiye erişim noktası olarak tanımlasada bu bilgi çokluğunda çok karmaşık bir yapının içinde olduğununda farkında.

Google’ın geleceğinde etkili olabilecek 2 şey daha var;

Sosyal iletişim siteleri çok tuttu. İnsanlar internete kattıkları içeriği kendi adlarıyla sunmak istiyorlar. Üstelik kendilerini ifade ettikleri yerlerde yeni insanlarla tanışabiliyor, itibar görüyorlar. Internet sayesinde bir şeylerin parçası olabiliyor, kendilerini oraya ait hissediyor ve tüm dünyaya açılabiliyorlar.

Diğer konu ise Google’ın kendisi. Aynı sepette çok fazla yumurta taşıyor. Her yeni yumurtada hem sepet ağırlaşıyor hemde en alttakilerin kırılma riski yükseliyor. Bu yüzden yaptığı iyi şeylerin kullanılmama, yada bir sürü gereksiz şeyin oluşması riski var.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yakın zamanda google video paylaşım sitesi olan youtube'u satın aldı, blog konusunda en başarılı site olan blogger.com'u zaten almıştı, çok popüler bir arkadaşlık sitesi olan orkut.com'da onlarda. kısacası herşeyin en iyisine zaten sahipler. 2007 yılındaki tek sorun youtube'daki videoların telif hakları yasasını çiğnediklerine karar verilmesi durumu olur. o vakit ödeyeceği tazminatlar epeyce hırpalar sevgili google'ı.

Emrah Doğan 
 11.01.2007 16:49
Cevap :
Youtube en son Brezilya'da bu açıdan bir gol yedi. Dediğiniz gibi devamının gelmesi an meselesi. Teşekkürler  11.01.2007 17:02
 

Yazınızda da belirttiğiniz gibi; Google ile aynı platformda aynı şartlarda koşmaya çalışmak çok yanlış. Takip edilen değil, takip eden olursunuz ki takip edenler hep birkaç adım geriden gelecekleri gibi, kalabalık içerisinde yokta olabilirler. Örn; Google şimdiden aramalarını kişiselleştirmeye başladı bile, arama motorlarının insanları anlamasının ilk adımı olarak görüyorum ben bunu, alışkanlıklarımız devasa Google vadisinde saklanıyor. (yaklaşık 150.000 server) Çok yakın zamanda, ne aradığımızı bilen, belki aramamıza bile gerek kalmadan, istediğimiz, aradığımız veriyi hazırlayan.. Ya da yaptığımız belirli aralıklardaki aramaları analiz ederek, Tv’mizin bilmem kaçıncı kanalından bize duyuran bir google ile yaşamaya başlayacağız beklide. Bilimkurgu filmlerindeki dünyayı ele geçiren, her şeyi gören, bilen bilgisayarları hatırlarsınız…

Y.Emre GÜZER 
 05.01.2007 1:26
Cevap :
Haklısınız, teşekkürler  05.01.2007 7:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 604
Toplam mesaj
: 105
Ort. okunma sayısı
: 5301
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster